Výrok týždňa ako hlúposť alebo ešte väčšia hlúposť. Ako premiér Heger ukázal nepochopenie svojho postavenia

Dalito.sk/Podpis koaličnej zmluvy 29. marca 2020/foto: ÚV SR
MARIÁN BALÁZS -

Nechajme bokom, že premiér Heger v Sobotných dialógoch pôsobil ako Matovičov hovorca. Tiež to, že moderátorke dvakrát vložil do úst niečo, čo nepovedala, voči čomu sa musela ohradiť. To všetko by bola iná téma. Tu si všimnime, akú neznalosť ústavy i vlastných kompetencií premiér predviedol.

Koaličná rada je „najvyšší orgán, ktorý tu potom zostavuje vládu a ktorým sa riadime aj v parlamente“, povedal premiér Heger. „Nie som šéf tejto koalície. Som šéf vlády a nado mnou je koaličná rada.“ „Nad sebou mám štyroch predsedov strán, ktorí sú moji šéfovia.“

Nevie, kto zostavuje vládu?

Podľa premiéra je koaličná rada „najvyšší orgán“, ktorý vraj „zostavuje vládu“. No… Koaličná rada nie je žiadny „najvyšší orgán“. Žiadna koaličná rada nikdy nedostala a ani nedostane poverenie zostaviť vládu. Pretože ju nemá.

Koaličné strany prichádzajú s návrhmi na funkcie ministrov, ale ten, kto je poverený zostavením vlády, konkrétny návrh môže akceptovať alebo nemusí. Vládu nezostavuje koaličná rada, ale osoba, ktorá je poverená prezidentom.

Mimochodom to, že prezident poveruje niektorého politika zostavením vlády, nemá ústavné ukotvenie. Nie je to povinnosť hlavy štátu, ale len tradícia.

Nevie, kto je nad ním ako premiérom?

Podľa Hegera je nad ním koaličná rada a predsedovia koaličných strán sú jeho šéfovia. To vážne? Tak potom sa nečudujme, že to s riadením krajiny tak vyzerá.

Ústava jasne hovorí, že „člen vlády je za výkon svojej funkcie zodpovedný Národnej rade Slovenskej republiky“. To znamená, že nad premiérom nie je žiadna koaličná rada, ale parlament. A, samozrejme, prezident.

Koaličná rada nie je žiadny oficiálny orgán. Nemá žiadne legislatívne či ústavnoprávne ukotvenie. Je to pracovný orgán založený na dohode aktérov. Nič viac. V žiadnom prípade nestojí nad premiérom.

Ak to premiér myslel v pracovnom zmysle, tak aj z tohto hľadiska sa mýli a je to práve naopak. Premiér je nad koaličnou radou, je viac než tento neformálny inštitút. Napríklad aj preto, že je to on, kto zaraďuje (alebo môže rozhodnúť nezaradiť) na rokovanie vlády návrhy (na ktorých sa napríklad dohodla koaličná rada) ako body programu.

Štyria predsedovia strán v žiadnom prípade nie sú nad ním a nie sú jeho šéfovia.

Priznal, že ako premiér nie je šéfom koalície

Podľa vlastných slov Heger nie je šéfom koalície. V tom prípade tušíme, kto ním naozaj je. Ak ním nie je Heger, tak potom asi len Matovič. Kto iný? Alebo ak to myslel Heger tak, že „šéfom“ koalície je koaličná rada, tak je to ešte väčšia hlúposť a neznalosť veci, čo sme už zdôvodnili vyššie.

Takže Heger nepriamo potvrdil, že je len akoby hovorcom druhej Matovičovej vlády. A že k svojmu postaveniu nepristupuje tak, ako by pristupovať mal.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu a raz mesačne vyhrať knihu podľa vlastného výberu)