Výrok týždňa: Ako premiér Heger opäť ukázal cynizmus voči občanom

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Fmfa

Podľa premiéra Eduarda Hegera je v reakciách ľudí na brutálne zdražovanie „priveľa emócií hraničiacich s panikou”. A vláda pomôže iba „ľuďom v núdzi“.

No výborne. Takže, keď nakupujete, platíte účty a všade vidíte to obrovské zdražovanie, nepanikárte, nemajte také emócie, uvažujte racionálne a nepodliehajte opozícii. Ak nie ste v Hegerovej kategórii „ľudia v núdzi“, na pomoc vlády zabudnite. Aj keď k tej núdzi vďaka zdražovaniu smerujete.

Nepodliehajte emóciám, odkazuje premiér

Vláda nepomáha, len sa prizerá ako teľa. Ale ty, občan, nepodliehaj emóciám. Uvažuj racionálne. Aj vtedy, keď tankuješ šialene drahý benzín, keď za rovnaký bežný nákup dávaš oveľa viac peňazí ako v minulosti, keď sa zvyšuje daňovo-odvodové zaťaženie, zvyšujú sa poplatky atď. Buďme racionálni a nepodliehajme opozícii.

Premiér je už celkom odtrhnutý od reality a nič na tom nezmenia ani marketingové výjazdy. Navyše opakovane sa prejavuje ako arogantný a cynický človek, na čo sme už v minulosti upozornili.

Prvou úlohou vlády podľa premiéra je, že „nesmieme prijímať opatrenia, ktoré by zrýchľovali rast cien“.

Nemalo by byť úlohou vlády prijímať opatrenia, ktoré by pomohli situáciu občanov riešiť? A nie pasívne rozhodnutie neprijímať opatrenia zhoršujúce situáciu?

Doposiaľ sme si mysleli, že úloha je niečo, čo sa musí aktívne vykonať. No zrejme sme sa mýlili. Neprijímať opatrenia, ktoré by zrýchľovali rast cien, by malo byť samozrejmosťou, ale pre Hegera resp. vládu je to vraj úloha. Chápeme, ide o OĽaNO a spol.

Občan, pomôž si sám

Druhou úlohou vlády podľa Hegera je pomôcť ľuďom v núdzi. To je dobré. Lenže nasleduje demagógia: „Opakujem ľuďom v núdzi. Lebo celoplošné dotovanie rodinných rozpočtov by roztáčalo inflačnú špirálu.“

Počuli ste, že by niekto žiadal celoplošné dotovanie rodinných rozpočtov? To, čo predviedol Heger, je čistá demagógia na úrovni Smeru a OĽaNO. Akoby nebolo možné nič medzi tým, iba ľudia v núdzi alebo všetci vrátane bohatých. Akoby neboli možné také opatrenia, ktoré by občanom pomohli, no neroztáčali by špirálu inflácie. Nuž väčšina tých, čo silno pociťujú vážne dopady zdražovania, zostanú bez reálnej pomoci zo strany vlády.

Vláda už dávno mohla prijať rozhodnutia, ktoré by občanom uľahčili život tak v kontexte dopadov pandémie, ako aj teraz v kontexte zdražovania. No také rozhodnutia neprijala. Ale milióny na Matovičove šialené nápady boli.

Len nemajme prehnané emócie, nepanikárme a nepodliehajme opozícii. Vyjadrenia premiéra Hegera sú, žiaľ, ďalšou ukážkou arogantnosti a cynizmu voči občanom. Škoda, lebo ľudsky aj politicky má na viac.

(Ak vás tento recept zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)