Výrok týždňa: Ako sa Krajniak s Matovičom sami spochybnili

Dalito.sk/(zľava) MF SR Igor Matovič (OĽaNO) a MPSVR SR Milan Krajniak (Sme rodina)/foto: ÚV SR

Mala to byť tlačovka s oznámením veľkých zmien v pomoci občanom. Pomoc je napokon chabá, pričom vláda napríklad dôchodcov úplne odignorovala.

To je však iná téma. Tu si pripomeňme zarážajúcu neprofesionálnosť (ak nechceme rovno povedať matematický prepadák) úradníkov, ktorí prezentáciu pripravili a i ministrov, ktorí si ju pred tlačovkou buď neskontrolovali alebo skontrolovali ľahostajne a povrchne.

Podľa prezentácie, ktorú verejnosti ukázali 7500 x 100 = 7,5 milióna.  Chápeme, že sa snažia čo najviac ohúriť, ako veľmi pomáhajú. Ale takto?

Matematický prepadák

7500 profesionálnych náhradných rodičov alebo náhradných rodičov dostane pomoc vo výške 100 eur. (Mizerná pomoc, ale opäť, iná téma.) Podľa prezentácie vláda na túto pomoc vynaloží 7,5 milióna eur. Nech rátame akokoľvek, vždy je to len 750 tisíc. Jedna nula hore dolu, pre niekoho žiadny problém.

Čo je to za úradníka, ktorý sa pri takejto vážnej a sledovanej téme takto pomýli? Aké podklady potom dávajú takíto úradníci ministrom v iných prípadoch? V takých, kde sú (v rezorte práce aj v rezorte financií) v kontexte riešenia problémov, návrhov zmien a podobne  omnoho zložitejšie výpočty?

Ako môžeme veriť, že Krajniak a Matovič inokedy pracujú s reálnymi číslami, že vychádzajú zo správnych dát a podkladov, že výpočty, s ktorými pracujú, sú správne? Odteraz o tom môžeme vážne pochybovať.

Každý sa môže mýliť, ale tu sa čaká profesionálnosť

Každý z nás sa môže pomýliť. Všetci sa niekedy mýlime a robíme chyby. Najmä keď sme v strese. Nie sme dokonalé stroje. Aj my publicisti robíme chyby.

No v prípade, akým je aj uvedená tlačová beseda s oznámením zásadných vecí, sa čaká profesionálnosť. Ak aj pochybil nejaký úradník, malo byť povinnosťou tých, ktorí riešenia prezentujú, výstupy pred prezentáciou skontrolovať. Treba sa nádejať, že to bola len výnimka.

No nebol to jediný lapsus. Pri zmenách v daňovom bonuse bol prezentovaný termín 1. 7. 2022. Minister financií Igor Matovič opakovane hovoril o termíne 1. 8. 2022. Keď si všimol rozpor, povedal, že tam má byť 1. august. Nuž a médiá informujú o zmene od 1. júla, lebo tak to bolo na vizuálnej prezentácii.

Vážení, nabudúce si aspoň poriadne skontrolujte, s čím idete na tlačovku. Lebo takto sa sami spochybňujete a ešte viac znižujete už beztak mizernú dôveru k vašej práci.