Výrok týždňa: Ako si Heger poplietol covid s opozíciou

Dalito.sk/archívne foto počas najtvrdších covid opatrení: ÚV SR

Nechajme bokom tých, ktorých vyšinutosti sú priam diagnózou. Nebudeme im robiť reklamu. Na hlúposť týždňa by tak mohol kandidovať premiér Eduard Heger s tvrdením, aké si v civilizovanom svete a v tejto stále ešte covidovej dobe žiaden zodpovedný politik nedovolí.

Covid „nebude diktovať pravidlá, ako máme žiť“, oznámil premiér Heger. Až sa zdá, akoby covid bol prezývkou niekoho, kto sedí v parlamentnej lavici niekde pri Ficovi alebo Mazurekovi. Lebo veď opozícia nám nebude diktovať, čo máme robiť.

Vláda to vzdala

Vláda sa v strachu z ďalšieho prepadu preferencií a rastu extrému a antisystému prispôsobila antivaxerom a nezodpovedným ľuďom. Zároveň neschopnosť účinne riešiť pandémiu zakrýva obrovským uvoľnením opatrení a bombastickými vyjadreniami premiéra.

Vláda to jednoducho vzdala. Lenže masívnym uvoľnením opatrení vystavuje občanov obrovským rizikám. Len sa pozrime na niektoré okresy. Ak by platil covid automat, niektoré by boli červené a niektoré dokonca čierne. Ale hurá do života bez obmedzení.

Odkazovať na Rakúsko, kde tiež zvažujú veľké uvoľnenie opatrení, je zavádzajúce. Pretože Rakúsko pred časom zaviedlo povinné očkovanie. To v čase písania tohto textu stále platí. Rovnako je nevhodné poukazovať na uvoľňovanie opatrení v krajinách s vysokou zaočkovanosťou. To sú neporovnateľné situácie.

Covid bude určovať pravidlá ešte dlho

Návrat k štandardom predcovidového života jednoducho nie je možný. Život bude pokračovať v móde poznačenom covidom.

Nový koronavírus bude určovať náš život ešte veľmi dlho. Naďalej bude určovať praktické pravidlá a návyky v bežnom živote. Napríklad dôsledné dodržiavanie hygienických návykov. Opatrnosť a zodpovednosť pri kontaktoch s neznámymi ľuďmi, pri stretnutiach so známymi, na pracovných cestách a podobne.

Covid ako opozícia?

Nik v civilizovanom svete si o pandémii netrúfne hovoriť spôsobom, akoby sme covid už porazili a že ten už nebude diktovať pravidlá, ako máme žiť. To znie značne naduto.

Premiér Heger rozpráva, ako by covid bol politickou opozíciou. Oni nám nebudú určovať, čo máme robiť.

Lenže covid nie je opozícia, pán premiér. Trochu ste si to poplietli.

(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu