Výrok týždňa alebo ďalšia Matovičova hanebnosť a toxické zneváženie obetí holokaustu

Dalito.sk/Igor Matovič ešte ako predseda vlády SR na summite V4 v Ledniciach 2020 aj s poľským premiérom/foto: ÚV SR

„Urobili ste zo mňa jednoducho Žida 21. storočia,“ povedal Igor Matovič a dodal, že „tak ako Židia počas nacistického Nemecka boli za všetko vinní, lebo jednoducho Hitler ukázal na nich prstom, tak mnohí ľudia na Slovensku chceli urobiť z niekoho, kto bude za všetko vinný“.

Nie prvý raz použil takéto nevhodné prirovnanie. Vybaviť to tým, že Matovič nevie vážiť slová, by bolo priveľmi jednoduché. Pri dlhodobom pohľade na Matovičovo správanie je namieste uvažovať o diagnóze, čo je však otázka pre iných odborníkov.

Nebolo to prvý raz

V reakciách na najnovšiu Matovičovu hanebnosť viacerí oprávnene poukazujú na osud Židov v hitlerovských časoch. Na to, že Židia boli zbavení všetkých práv a boli likvidovaní. Lenže Matovič o týchto skutočnostiach, samozrejme, vie.

Už roku 2016 v opozícii prirovnal situáciu opozičných politikov k situácii Židov v koncentračných táboroch. V parlamentnej rozprave povedal, že „je to to isté, ako keby si v koncentračnom tábore povedali, že si zahrajú futbalový zápas Židia a dozorcovia. A zrazu tí dozorcovia povedia, že my sme dozorcovia, tak náš šéf koncentráku bude rozhodcom.“ Lebo vraj „my ako opoziční poslanci alebo ako opozícia ťaháme v tomto mieste za kratší povraz. Tak ako Židia v koncentráku.“

Po vlne kritiky namiesto sebareflexie a ospravedlnenia tvrdil, že jeho vyjadrenie bolo „klasickou slovnou metaforou“ a jeho slová vraj boli zle interpretované. Ďalšia zvrátenosť.

Vážny osobnostný deficit

Minister financií sa opäť chcel inštalovať do pozície obetného baránka. To, že sa neštítil použiť uvedené prirovnanie, nielen dosvedčuje, že nedokáže vážiť slová a že mu nedochádza, čo vlastne hovorí a ako veľmi je to nevhodné, ale najmä to odkrýva vážny štrukturálny osobnostný problém. Evidentne nechápe, prečo sú niektoré vyjadrenia už celkom za čiarou. Opakovane, zas a znova. To je vážny charakterový deficit, vážny osobnostný problém.

Je povážlivé, že človek s takýmto toxickým až patologickým správaním sa stále pohybuje vo verejnom priestore a podieľa sa na devastovaní verejnej mienky a spoločenskej atmosféry. A že takéto správanie premiér Heger stále toleruje.

(Ak vás komentár zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)

https://www.dalito.sk/vyrok-tyzdna-ako-hlupost-alebo-este-vacsia-hlupost-ako-premier-heger-ukazal-nepochopenie-svojho-postavenia/