Výrok týždňa alebo Nájomné byty sú vraj realitou

Dalito.skúVedenie NR SR/foto: kancelária NR SR

Krajina oblepená bilbordmi, z ktorých nám Boris Kollár oznamuje, že „nájomné byty sú realitou“. Nikto ich ešte nevidel, ešte nie sú postavené, ale už sú realitou.

Tomu sa hovorí zázrak. Alebo presnejšie demagógia. Kollárov fanúšik z Hornej Dolnej mu bude tlieskať. Lebo veď sú realitou. Veď to hovorí Boris. O nájomné byty sa nezaujíma, ale o tom, že ešte nestoja, ho nepresvedčíte. Poprípade vám povie, že veď už budú.

Opäť dávka populizmu

Keď sa mení legislatíva, nový zákon sa stáva realitou v deň schválenia a účinným v deň nadobudnutia účinnosti. Pri návrhoch ako sú napríklad aj nájomné byty, môže byť návrh, resp. zákon schválený, ale realitou je len toto schválenie zákona. V tomto prípade je realitou zatiaľ len zákon o štátnej podpore nájomného bývania. Byty budú realitou až vtedy, keď budú postavené a bude možné sa do nich nasťahovať. Už dnes tvrdiť, že sú, je obyčajný populizmus.

Schválenie tohto zákona treba privítať. Mnohým pomôže získať dostupné bývanie. Lenže až keď budú realitou aj byty, nielen zákon. A ak si ich naozaj budú môcť dovoliť aj bežní ľudia. Áno, nájomné byty sa môžu stať realitou. Ale medzi „sú“ a „môžu sa stať“ je rozdiel.

Len aby to napokon celé neskončilo fiaskom a obyčajnou marketingovou hrou. Pretože ľahko sa môže stať, že po rozvrate verejných financií sa napokon postaví zopár desiatok bytov a potom budeme počúvať, že nie sú peniaze. Aspoň v tomto prípade si však doprajme trochu optimizmu.

Byty ešte nie sú, ale bilbordy sú všade

Nateraz však žiadny nájomný byť ešte nie je postavený. Byty ešte nikde nie sú, zato máme Slovensko oblepené bilbordmi, na ktorých nám predseda strany potácajúcej sa na hranici zvoliteľnosti oznamuje, že sú realitou.

Prvoradé sú však bilbordy. S falošným oznamom. O tom je demagogická a populistická politika. Skratkovitá, s jednoduchými, zrozumiteľnými a ľúbivými odkazmi.

Slovo realita znamená skutočnosť, objektívne existujúci stav. Objektívne však existuje zatiaľ len zákon. Byty ešte nie. Tie ešte zďaleka nie sú realitou. Realitou je nateraz len Kollárova demagógia.

(Ak vás tento názor zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)