Výrok týždňa alebo Takto to vyzerá, keď má Fico strach

Dalito.sk/(zľava) Martin Glváč, Robert Fico a Peter Kažimír-všetci SMER-SD/foto: zdroj FB SMER-SD 18. septembra 2013

„Smer – sociálna demokracia má vážne obavy v súvislosti s vývojom na Slovensku aj v súvislosti s týmto rozsudkom Najvyššieho súdu,“ povedal Robert Fico v reakcii na odsúdenie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. „Je to senát, ktorý najčastejšie porušuje ľudské práva.“

Keď ten istý senát rozhodol o prepustení Kaliňáka z väzby, všetko bolo v poriadku. Fico neprotestoval. No keď senát teraz rozhodol inak, než by si želal predseda Smeru, ten chrlí oheň a síru.

Chápeme, že Smer, resp. Robert Fico má vážne obavy. Má mať z čoho. Odsúdenie Dušana Kováčika je potvrdením, že korupčné schémy a mafianizácia politiky určovali spôsob fungovania štátu za Ficovej éry. A ochrany „našich ľudí“.

Odsúdenie Kováčika ako silný symbol

Zároveň je odkazom, že tí, čo boli do týchto schém a spôsobov namočení a ktorých nestihne zachrániť Žilinka, musia mať vážne obavy. Aj keď môžeme špekulovať, či sa polícia, prokuratúra a súdy odvážia siahnuť aj na Fica.

Kováčik bol pre Smer a spol. jedným z najdôležitejších na scéne. Zametal kauzy, nevznášal obžaloby, fungoval ako poistka. Teraz je odsúdený ako zatiaľ najvyššie postavená osoba z Ficových čias. To je pre obvineného Roberta Fica tvrdá rana. A silný symbol. Takto ste fungovali, takto ste šliapali po spravodlivosti, takto ste deformovali právny štát. Teraz je potvrdené, že ten, čo mal byť garantom spravodlivosti a právneho štátu, no bol garantom beztrestnosti „našich ľudí“, patrí do väzenia.

Keď si polícia, prokuratúra a súdy robia svoju prácu tak, ako si ju robiť majú, potom sa dejú veci.

Fico má strach a nemá zábrany

Jedno však môže predsedu Smeru tešiť. Kováčik neprehovoril. Od začiatku trval na svojej nevine, čo mu zatvorilo dvere pred možnosťou stiahnuť so sebou aj ďalších. Fico vedel, prečo musí opakovane vyjadrovať Kováčikovi podporu, prečo musí stáť na jeho strane. Keby tak nerobil, riskoval by, že sa Kováčik rozhodne pre dohodu o vine a treste a začne rozprávať. Predseda Smeru má strach. Skutočný strach. Preto tak kope a zúri. Preto tie reakcie na tlačovke. Preto ten útok na sudcov a novinárov. A bude zúriť ešte viac. Bez zábran. V snahe zachrániť sa nebude mať žiadne medze. Nebude sa štítiť ničoho.

(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)