Výrok týždňa alebo Tri veľké skupiny rodín, ktoré nedostanú 200 eur na dieťa

Dalito.sk/ilustračné foto: AdobeStock

Najprv sa objavili Kollárove demagogické a nepravdivé bilbordy o nájomných bytoch. Tie, hoci ešte nie sú postavené, sú vraj realitou. Teraz Igor Matovič na bilbordoch oznamuje splnený sľub 200 eur na dieťa. „Sľúbili sme 200 eur na dieťa. Splnili sme.“ Demagógia a populizmus sú súčasťou aj tejto koalície. Kontinuálne s tou predošlou.

Šéf OĽaNO ako každý populista a demagóg často predkladá skratkovité tvrdenia, ktoré navodzujú predstavu, ktorá nezodpovedá realite. Najnovšie podsúva verejnosti predstavu, ktorú si mnohí vysvetlia presne tak, ako ju on podsúva – skratkovito. On síce netvrdí, že 200 eur na každé jedno dieťa v každej jednej rodine, ale skratkovitým tvrdením takúto predstavu podsúva. Množstvo rodín bude napokon sklamaných.

Prečo nedostane každá rodina 200 eur na dieťa

Rodičia s deťmi staršími ako 15 rokov, rodičia, ktorí podnikajú a platia minimálne odvody a rodičia, ktorí nepracujú. To sú tri veľké skupiny rodín, ktoré nedostanú 200 eur na dieťa. Množstvo rodín, voči ktorým je Matovičov bilbord so skratkovitým oznamom podfuk.

Daňový bonus do (!) výšky 100 eur na dieťa, detské prídavky 40 eur a krúžkovné 60 eur. Tieto tri položky tvoria spolu sumu do výšky maximálne 200 eur.

Realita je teda taká, že nie každá rodina s deťmi dostane 200 eur, ale len niektoré rodiny. Napríklad, ak má dieťa viac ako 15 rokov, daňový bonus bude nie 100 eur, ale 50. Nehovoriac o tom, že daňový bonus závisí od výšky príjmu rodiča.

Takže rodina, kde je aspoň jeden rodič zamestnaný, má priemernú mzdu a dieťa staršie ako 15 rokov, dostane nie 200 eur, ale 150. V prípade, že má dieťa viac ako 18 rokov, dostane len 90 eur. Ak rodičia nepracujú, v lepšom prípade dostanú 100 eur na dieťa (detské prídavky plus krúžkovné).

Sú tiež rodiny, ktorým takto nastavený daňový bonus poškodí – budú ho mať nižší než dnes.

Demagógia a populizmus

Autor tohto textu nie je ekonóm ani expert na sociálnu politiku, preto sa do ďalších podrobností nebudeme púšťať. Všetky tieto detaily a dôsledky zle nastaveného daňového bonusu, ako aj celého tzv. prorodinného balíčka (ktorý Matovič presadil v spolupráci s fašistami) už experti dostatočne preukázali.

Tie peniaze mnohým rodinám bezpochyby pomôžu. Lenže nám tu ide o niečo iné. O odbornosť riešenia a korektnosť a pravdivosť vyjadrení. Populista a demagóg s bezohľadným egom si však vo všeobecnosti z odbornosti, korektnosti, slušnosti a pravdivosti ťažkú hlavu nerobí. Tak to potom vyzerá. So všetkým, čoho sa dotkne.

(Ak vás komentár zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu )