Kultúra

Vyskúšajte unikátne stroje Leonarda da Vinciho, či naozaj fungovali

Viac ako 40 replík strojov, náčrtov a diel geniálneho umelca prináša výstava Stroje Leonarda da Vinci, ktorá je až do polovice decembra 2020 prístupná verejnosti v lučeneckej Synagóge. Len za prvú hodinu po otvorení si ju pozrelo viac ako päťdesiat návštevníkov.

Až do nedele 13. decembra tu bude verejnosti prístupná výstava pod názvom Stroje Leonarda da Vinci, ktorá poukazuje na všestrannosť tohto umeleckého génia. Ten už v 15. storočí navrhol tank, padák, helikoptéru alebo guľkové ložisko.

Interaktívne repliky


„Súčasťou výstavy sú presné kópie modelov vyrobené kvalifikovanými talianskymi majstrami podľa pôvodných Leonardových návrhov. Na základe náčrtov a replík návrhov je možné poukázať na geniálneho konštruktéra, ktorým Leonardo da Vinci nesporne bol. Návštevníci si môžu vyskúšať fungovanie vynálezov, ktoré o stovky rokov predbehli svoju dobu a mnohé z nich sú inšpiráciou pre moderné stroje a zariadenia,“ hovorí Peter Černek, vedúci oddelenia kultúry Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Výstava Stroje Leonarda da Vinci /foto: BBSK

Výstava prináša umelcov pohľad na zariadenia, ktoré sú unikátne stvárnené cez viac ako 40 replík strojov, náčrtov a umeleckých diel. Okrem nich sa môžu návštevníci zoznámiť aj s umelcovými maľbami.

Výstava Stroje Leonarda da Vinci/foto: BBSK

Zaujímavosťou je tiež veľkoformátová replika obrazu Posledná večera, pri ktorej sa na obrazovke premietajú jej modernejšie stvárnenia. Nechýba Posledná večera ako módny editoriál, výjav z populárnych Simpsonovcov či fotografia, na ktorej pózujú lekári počas epidémie COVID-19 v Paríži.

Výstava Stroje Leonarda da Vinci – obraz Posledná večera/foto: BBSK

Renesančný človek

„Cieľom tejto výstavy je ukázať tvorbu talianskeho umelca v kultúrnom a sociálnom kontexte. Ako pravý predstaviteľ renesancie bol maliarom, sochárom, architektom, filozofom, hudobníkom, básnikom, bádateľom, matematikom, mechanikom, fyzikom, odborníkom na anatómiu, vynálezcom a geológom. Leonarda da Vinci oprávnene označujú za renesančného človeka,“ doplnil Peter Černek.

Prečo Leonardo da Vinci


Leonardo da Vinci sa narodil v sobotu, 15. apríla 1452 o 22:30 v dedinke Anchiano neďaleko mestečka Vinci ako nemanželský syn notára – majstra Piera da Vinci a roľníčky Cateriny.  Jeho plné rodné meno znie: „Leonardo di ser Piero da Vinci“, čo znamená „Leonardo, syn Piera z mesta Vinci“.

Výstava Stroje Leonarda da Vinci /foto: BBSK

Leonardo je považovaný za najväčšieho génia v dejinách ľudstva, ktorý svoju dobu predbehol o stovky rokov. Dvesto rokov pred Izákom Newtonom napísal: „Každé závažie padá k stredu tou najkratšou cestou.“ Na inom mieste dodal, že „celá Zem musí byť guľatá“. Tristo rokov pred Darwinom zaradil ľudí do tej istej kategórie ako ľudoopy a opice.

Výstava Stroje Leonarda da Vinci – padák/foto: BBSK

Medzi jeho početné projekty patria napríklad ponorka, helikoptéra, lietajúce stroje, padák, potápačský oblek, tank poháňaný ľudskou silou, rôzne rýpadlá, žeriavy a mnoho ďalších zariadení a konštrukcií. Na druhej strane, majstrove maľby a ilustrácie ako Mona Líza, Posledná večera alebo Vitruviánsky muž sa vo všeobecnosti považujú za najvýraznejšie diela všetkých čias.

Výstava Stroje Leonarda da Vinci /foto: BBSK

Návštevníci sa môžu prísť na výstavu pozrieť každý deň okrem pondelka, podľa otváracích hodín Synagógy.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *