Vyťažte z terasy maximum s funkčným riešením priestoru

Dallito.sk/Pri kúpe nábytku nezabudnite zohľadniť aj to, že vám má slúžiť dlhé roky/foto: Shutterstock - Photographee
PR -

Kým mnohé domácnosti o veľkom vonkajšom priestore len snívajú, iní nevedia, ako toto miesto zaplniť efektívne. Terasa je s príchodom leta obzvlášť vítaná, mať totiž k dispozícii vonkajšie miesto na sedenie, je počas príjemných slnečných dní jednoducho na nezaplatenie.

Miesto, kam si môžete ísť kedykoľvek oddýchnuť, posedieť s priateľmi či vychutnávať chladený nápoj. Terasa toto všetko ponúka a rozširuje priestory nášho bývania aj do vonkajšej časti. Takýto dotyk s okolitou prírodou je pre mnohých vítanou zmenou, miestom túžobného oddychu, nevyhnutnou relaxáciou či únikom od reality. Na vytvorení príjemnej a útulnej atmosféry sa do veľkej miery podieľa aj samotné vybavenie terasy, na čo všetko by ste pri jej zariaďovaní teda mali myslieť?

Voľba vhodného materiálu

Záhradný sedací nábytok by vám mal slúžiť dlhé roky. Jeho spracovanie sa tak musí vyznačovať odolnosťou a kvalitným spracovaním. Ideálnou voľbou do exteriéru bude nábytok z kovu, dreva či plastu, no nájdete aj iné možné alternatívy. Nezabúdajte, že by malo ísť o pevnú a stabilnú konštrukciu, ktorá sa bude ľahko udržiavať a čistiť. Nábytok nebudete na terase meniť často, voľbu tých správnych kúskov by ste tak nemali podceniť.

Výber adekvátneho nábytku

Na terasu už dávno nepatrí len hojdacia sieť a pár stoličiek so stolom. Tieto priestory môžete vyplniť funkčným miestom na stolovanie, vytvoriť si oázu oddychu s pohovkou a kreslami a doplniť zvyšnú časť praktickou záhradnou kuchyňou. Táto záhradná zostava vám spríjemní letné horúčavy a bude útulným miestom na odpočinok.

Riešenie úschovy

Postavíte si nad terasou prístrešok alebo sa rozhodnete pre taký nábytok, ktorý budete počas nepriaznivého počasia odkladať? Do istej miery to záleží aj od toho, ako často tu plánujete tráviť svoje voľné chvíle. Ak pôjde len o príležitostné večery so známymi či chvíľkové posedenie s deťmi, rozložiteľný nábytok bude pre vás tým pravým riešením. Pokiaľ tu plánujete letné mesiace tráviť denne so svojimi ratolesťami, prístrešok bude praktickejšou voľbou, pričom ju uvítate najmä pri nevyspytateľných výkyvoch počasia.

Stávka na pohodlie

Vonkajší nábytok je typický svojím praktickým spracovaním, z hľadiska pohodlia mu však ešte niečo chýba. Umiestnite na pohovku farebné vonkajšie vankúše, pridajte podložky na stoličky a nezabudnite na deky, ktoré sa vám budú hodiť počas chladnejších nočných večerov. Nielenže získate absolútne pohodlie, tieto praktické a zároveň dizajnové prvky aj zútulnia exteriér.

Nočné osvetlenie

Ak plánujete bývať na terase aj počas nočných hodín, myslite aj na možnosti osvetlenia. Ponuka záhradného osvetlenia je bohatá, nájsť môžete reťazové svetielka, nástenné svietidlá či neskutočne dizajnové lampáše. Čoraz vyhľadávanejšie sú aj solárne modely, pričom ich kúpou ušetríte na spotrebe elektrickej energie.

Dekoratívne prvky

Mať praktické zariadenie terasy nestačí, o príjemnú atmosféru a pocit pohodlia sa postarajú rôzne dekorácie. Práve tie sa podieľajú na harmónii a zveľaďujú tieto priestory. S ich počtom to však nepreháňajte, mnohokrát postačí jeden dominantný prvok, ktorý sa hravo postará o oživenie terasy. Svoje miesto tu tak má napríklad vtáčia búdka, dizajnová skrýša na kľúče či dekoratívne kvetináče. Všetko zmienené možno vnímať ako dekorácie, no určite oceníte aj ich praktickú stránku.

Terasu si môžete zariadiť podľa vašich predstáv, funkčné riešenie predstavuje rozdelenie priestoru do akýchsi pomyselných zón. Kým jedna časť je určená na stolovanie, druhá poskytuje pohodlné miesto na posedenie s blízkymi. Nájsť tu však môžete aj ďalší kľúčový bod v podobe záhradnej kuchynky, v rámci ktorej sa budú pripravovať všetky kulinárske pochúťky. Perfektným oddelením týchto zón budú práve kvetináče s vyššími rastlinami a poskytnú vám súkromie aj od okolitého sveta.