Blogy

Výzva na Slovensko, aj kvetinárstvam

Práca z domu pre mňa nie je nič nové. Pracujem tak v Prahe pre Dalito už takmer tri roky. Po dvoch rokoch mi celkom slušne z toho už začalo, no viete čo… Potrebovala som von, jednoducho sa aspoň dvakrát do týždňa vyzliecť z pyžama a ísť medzi ľudí.

Dětský urgentní příjem FN Motol děkuje😘

Nikto ma však za brigádničku nechcel. Každý, komu som poslala moje CV sa zľakol, alebo si myslel, že vtipkujem. Nikto mi neveril, že to myslím smrteľne vážne. Že viem robiť tvrdo aj manuálne. Až na jedno záhradníctvo, z ktorého som už na nete cítila, že im ide o ďaleko viac, ako len tabuľky, predaj, zisk… Veď firmu riadi už piata rodinná generácia, takže niečo na ňom muselo byť.

No a čo, prečo by som ja, akože tvár z obrazovky či šéfredaktorka, nemohla trhať burinu, ošetrovať kvety, zametať, vykladať kamióny… ? Veď keď môže vo voľnom čase na električke jazdiť marketingový riaditeľ slávneho bohatého pivovaru, prečo by som ja nemohla vykladať kamióny kvetín? A zarobiť aj rukami niečo pre kolegov?


Cítila som, že záhradné centrum Chládek je iné. Bol to taký pocit… Že má to, čo pri práci potrebujem aj ja, dušu. Sotva mi dali šancu a mala som možnosť spoznať skvelých ľudí, aj množstvo životných príbehov „bežných“ zamestnancov, prišiel koronavírus a opäť ma usadil doma.

Vláda ČR najprv všetky záhradníctva zatvorila na deň, o deň to už nebola pravda. A práve vtedy nastúpila tá „duša“. Majitelia záhradníctva to nepovažovali za najlepší nápad, otvoriť za každú cenu, lapať po zisku, však je práve jarná sezóna… Odmietli nepripravení ohroziť zamestnancov aj zákazníkov. Nechali zatvorené a rozmýšľajú, ako ďalej, bez ohľadu na to, že na to môžu doplatiť. A to je pre mňa tá „duša“, ktorá sa vždy prejaví v tých najťažších časoch.

Darované kvety pre nemocnicu Motole v Prahe/foto: Záhradnícke centrum Chládek

Opäť sedím doma zatvorená, vyčerpaná od písania a je mi smutno. Denne sa na kolegov pýtam, ktorí v krajine, kde sa číslo nakazených blíži k tisícke, ako sa majú, ako ďalej, či sú v poriadku.

Dnes mi poslali toto, svoju dušu.

Darované kvety pre nemocnicu Motole v Prahe/foto: Záhradnícke centrum Chládek

Som hrdá, že som súčasťou tohto kolektívu, ktorý má srdce aj dušu namieste a tak dnes do najväčšej nemocnice Motol v Prahe odviezol tieto nádherné kvety. Len tak. Viem, nie sú to rúška, ale v situácii, keď dnes žiadny zdravotník nevie, či sa večer vráti domov k svojim blízkym, je to ľudské, presne také, aké to má v týchto dňoch byť a na čo už mnohí zabudli. 

Darované kvety pre nemocnicu Motole v Prahe/foto: Záhradnícke centrum Chládek

Čo vy na to na Slovensku? Nájde sa aj tam niekto, kto aj takto prejaví úctu tým, ktorí si to dnes najviac zaslúžia? Tým v prvej línii: v ambulanciách, v nemocniciach, obchodoch, na hraniciach, poštách, na cestách….


Darované kvety pre nemocnicu Motole v Prahe/foto: Záhradnícke centrum Chládek

Stačí tak málo, darovať kvet a poďakovať. Pridá sa niekto?

„Míša, ja ďakujem zasa Vám, že som súčasťou takej skvelej „bandy“ a verím, že sa čoskoro vidíme! Lebo ja to už bez vás v tej Prahe sama nedám! Dovidenia kolegovia! A nezabudnite, bude dobre! S pozdravom, ako hovorievam v záhradníctve zákazníkom, keď ma prosia o odbornú radu: „Ospravedlňujem sa, ale ja som tu za peknú a šikovnú, ale nie múdru, zavolám vám kolegu!“

Darované kvety pre nemocnicu Motole v Prahe/foto: Záhradnícke centrum Chládek

Skôr, ako začnete frfľať, že len ďalší článok o koronavíruse a začnete byť voči informáciám ohľadom koronavírusu imúnni, prečítajte si ešte túto prosbu od vyčerpanej českej lekárky Pavly Kovaříkovej z Nemocnice Na Bulovce v Prahe.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *