Blogy

Výzva Slovensku: Láska a rodina nie je turizmus

Koronavírus už napáchal veľa škody. Na zdraví ľudí, ale už o čom sa menej hovorí, ľuďom spôsobil aj veľké škody na duši. Ak sa sami v takej situácii neocitnete, ako napríklad aj ja, alebo sa o nej dozviete iba náhodne, ani by vám asi nenapadlo, čo ľudia dodnes prežívajú. A bez vysvetlenia je ťažké tomu porozumieť. Aj preto píšem tento blog, a mali by písať aj ďalší, aby sme mali všetci možnosť vnímať realitu dnešných dní aj z viacerých strán.

Pre väčšinu znamenalo obdobie korony uzavretie sa do karantény doma, so svojou rodinou, partnerom, blízkymi. Možno ste si už občas aj liezli na nervy a nudili sa. Dodnes sú však ľudia, ktorí nevideli svojich najbližších celé mesiace. Hlavne ľudia z tzv. zmiešaných či binacionálnych partnerstiev. To znamená, že pár tvoria ľudia odlišnej národnosti.

V dnešnej dobe nie je už cestovanie niečím neobvyklým či zložitým. Preto sa vzdialenosť medzi ľuďmi akoby skrátila a národy sa navzájom prepojili. Avšak koronakríza túto vzdialenosť naopak ešte zväčšila. Padli rozhodnutia zavrieť hranice, zrušiť medzinárodnú dopravu či pozastaviť vydávanie cestovných povolení pre cudzincov. A tak nastala nočná mora pre všetky binacionálne páry, ktorá dodnes nemá konca. Každý ich totiž musí rešpektovať, aj karanténne pravidlá jednotlivých krajín.


Možno si poviete, ale veď čo tam po pár mesiacoch, veď predsa trochu môžu počkať kým korona prehrmí.

Bez blízkych pridlho trpíme

Človek je však tvor cítiaci, náš druh nie je stvorený pre samotársky život, preto sa prirodzene združujeme do párov, rodín, komunít. Bez našich blízkych trpíme. No ak by sme aj opomenuli túto emotívnu stránku, ide tam aj o praktické dôvody. Veľa partnerov je predsa závislých jeden od druhého, napríklad spolu vychovávajú deti, zdieľajú domácnosť, závisia od seba aj finančne…

Kým mnohí sa dnes už spoločne so svojou rodinou rozhodujú, kam pôjdu na dovolenku, kam môžu, iné, rozdelené rodiny stále trápia. Už to trvá pridlho a nikto nevie dokedy. Je to ešte opodstatnené? Alebo tu niektoré nariadenia ostávajú už len zo zotrvačnosti? Pretože už to ľuďom dosť hrá na psychiku a celkový chod ich života. Myslím si, že aj v časoch globálneho ohrozenia zdravia je dôležité, aby si spoločnosť zachovala aj mentálne zdravie a bola schopná normálneho chodu.

Presne preto sa ľudia, ktorí sa ocitli v podobnej situácii, rozhodli konať a založiť medzinárodné združenie Love is not tourism (Láska nie je turizmus) a niečo na tom zmeniť.

Láska turizmus nie je, nechápe ani Slovensko


Rozumieme, že celosvetové šírenie vírusu vyžadovalo určité opatrenia na jeho zamedzenie, napríklad, pozastavenie turizmu a obmedzenie cestovania iba na nevyhnutné prípady. Ale láska turizmus nie je.

Títo ľudia nechcú ísť na dovolenku a pre niekoho možno nezodpovedne šíriť vírus po svete. Chcú byť len s najbližšími osobami. Nám to pripadá ako nevyhnutné, vláde a mnohým politikom však nie.

V niekoľkých štátoch Európskej únie sa táto iniciatíva stala už realitou (Dánsko, Nórsko, Holandsko, Česká republika, Island, Rakúsko) a partneri sa konečne môžu znovu stretnúť.

V reakcii na tento krok vyzvala 2. júla 2020 eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson zástupcov členských štátov Európskej únie na uplatnenie podobného prístupu. Aj poslanec Európskeho parlamentu Moritz Körner zaslal 3. júla 2020 oficiálne listy čelným predstaviteľom členských štátov, vrátane slovenského premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), vyzývajúci k implementácii tohto riešenia, pretože ide o náležitosť, ktorá je plne a výhradne v gescii každého štátu a rozdelenie párov a rodín je veľmi vážna vec.

Inšpirovalo to aj nás, preto sme založili združenie Love is not tourism Slovakia, aby sa aj Slovensko stalo jednou z krajín, kde politici načúvajú ľudu a ich problémom a pripísalo sa tak na zoznam krajín, kde vás nič a nikto neoddeľuje od vašich milovaných. Snahou združenia je osloviť vládu k spolupráci v tejto veci a nájdeniu zhodného riešenia.

Keď manželia nedostanú slovenské víza

Táto iniciatíva chce pomôcť napríklad manželským párom, ktoré boli odlúčené a konečne by mala aj pre nich platiť výnimka za účelom zlúčenia rodiny, preto by mali mať povolenie vstúpiť na územie SR aj počas tejto mimoriadnej situácie. Avšak v praxi to (vo väčšine prípadov) tak jednoducho nefunguje.


Váš manžel/manželka totiž nedostane víza, pokiaľ sa na jeho krajinu vzťahuje vízová povinnosť pre vstup do Schengenského priestoru, pretože vydávanie víz sa pozastavilo pre každého, odhliadnuc od dôvodu cesty. A pri ceste z krajín bez nutnosti víz vás vo väčšine prípadoch stopnú na letisku, ak momentálne daná krajina nie je považovaná za bezpečnú.

Takže si môžete len predstaviť, aké to je byť proti vašej vôli odlúčený od vášho manžela či manželky a detí.

Avšak združenie Love is not tourism (LINT) chce pomôcť aj nezosobášeným párom.

Nie sme iní, ani snúbenci

Veď v roku 2020 už nie je novinkou, že veľa párov nepovažuje podpísanie sobášneho listu za potrebné. To však neznamená, že ich vzťah je menej hodnotný. Často títo ľudia fungujú dlhé roky rovnako plnohodnotne ako manželské páry, zdieľajú domácnosť a spoločne vychovávajú deti. A určite nechceme, aby sa začali uzatvárať manželstvá len pre potrebu získania víz. No predsa len, do tejto kategórie spadajú aj zasnúbené páry, ktoré chceli vstúpiť do manželského zväzku, no nečakaná koronakríza im prekazila ich svadobné plány.

V skratke, nezosobášené páry majú ešte menej práv a možností pre opätovné zlúčenie, no situáciu prežívajú rovnako ako páry zosobášené. A to by sme v tejto situácii chceli zmeniť, pretože láska nepozná rozdiely.

Bez logiky


Situácia sa mení každý deň. Možno ste si už všimli, že nie všetky protivírusové opatrenia dávajú logiku. Napríklad fakt, že niektoré krajiny boli ešte pred pár dňami najviac rizikové a odrazu, ako mávnutím čarovného prútika, ich turizmus sa znovu veselo rozbehol, korona-nekorona. Zato pre iné krajiny, ktoré majú často aj nižší počet prípadov, sú stále aplikované prísne reštrikcie a nemôžete sa stretnúť ani len s vašou rodinou, deťmi.

Chceli by sme apelovať na fakt, že situácia okolo vírusu je, vďaka Bohu, už priaznivejšia a opatrenia sa uvoľňujú. Myslíme si, že veci by sa mohli pohnúť k lepšiemu aj v prípade doteraz rozdelených rodín a párov. Najideálnejšie by bolo docieliť stav, kedy občania tretích krajín môžu legálne vycestovať za svojimi partnermi, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky. To by znamenalo dostať povolenie na vstup na naše územie, povolenie prechodu inými krajinami za účelom spojenia sa a v neposlednom rade udelenie víz, ktoré sú v mnohých prípadoch nevyhnutnosť.

Týmto však nikto z nás nechce podceniť situáciu okolo šírenia vírusu. Ľudia pre získanie takýchto povolení by samozrejme museli prejsť legitímnym procesom, ako napríklad preukázanie uzavretia manželstva či čestné vyhlásenie o dlhodobom partnerskom zväzku tak, ako to už robia mnohé iné krajiny, vrátane susedného Česka. A samozrejme, absolvovať bezpečnostné procesy ako podstúpenie testu na ochorenie covid-19 a povinná 14-dňová karanténa.

Podporte nás, prosím

LINT Slovakia má na pláne urobiť pre to všetko, aj zaslať list vláde Slovenskej republiky so žiadosťou o urýchlené konanie v tejto vážnej záležitosti. V liste okrem samotného združenia vyjadrujú svojim podpisom súhlas aj občania. Predsa len, ide o hlas a vôľu ľudu a to čo sa deje nám, sa môže inokedy stať aj iným.

Touto cestou by sme chceli posmeliť a vyzvať všetkých z vás, ktorí sú v podobnej situácii, o niekom takom vedia alebo chcú len podporiť myšlienku, nech nás kontaktujú a pridajú svoje meno do listu.

Veríme, že takto dokážeme pomôcť viacerým. Je načase niečo zmeniť v spoločnosti k lepšiemu. Ide to po krôčikoch, ale ide.

Nájdete nás na Facebooku https://www.facebook.com/loveisnottourismslovakia/

Lujza Svobodová

poz. redakcie: Ako to vyriešili v Českej republike, kde sa zmiešané páry už môžu konečne spojiť ako rodina od 20. júla 2020 TU . Redakcia Dalito.sk požiadala o vyjadrenie nielen Úrad vlády SR, MZ SR, MV SR, ale aj MZVEZ SR s otázkou, kedy sa Slovensko pridá k výzve eurokomisárky, spojiť všetky zmiešané páry tak, ako k tomu prikročili už iné krajiny európskeho spoločenstva. Odpovede po zaslaní doplníme.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *