Winston Churchill. Skutočný hrdina alebo len obyčajný hriešnik?

Aj história sa dá spracovať neuveriteľne napínavo, strhujúco a hoci obsahuje tento príbeh množstvo detailov, nenudia, práve naopak. Vychutnávate si ich, žasnete a pokyvkávate hlavou: tak toto je úžasný príbeh!

O druhej svetovej vojne bolo napísaných veľa kníh, ale existuje iba jeden Erik Larson. Človek na jeho knihe Hrdina a hriešnik musí obdivovať predovšetkým jej elektrizujúci štýl, vďaka ktorému sa literatúra faktu číta ako skutočný román s dramatickou zápletkou. Napriek tomu, že všetci vieme, ako sa to napokon skončilo, udrží tento fascinujúci príbeh čitateľovu pozornosť až po poslednú stránku…

V prvý deň nástupu Winstona Churchilla do úradu britského premiéra Hitler napadol Holandsko a Belgicko. Rozpadnuté Československo už bolo plne v moci nacistov a ich domácich prisluhovačov. Briti čelili smrteľnému nebezpečenstvu: ak sa im nepodarí urýchlene evakuovať svoju armádu z Dunkirku, Hitlerovi už nebude nič stáť v ceste a nemecké vojská budú pochodovať po Trafalgar Square.

A potom nasledovalo dvanásť mesiacov nepretržitého bombardovania Londýna a ďalších miest, pričom zahynulo 45-tisíc Britov a bolo zničených viac ako dva milióny domov. Churchill musel navyše presvedčiť amerického prezidenta Roosevelta, že izolacionizmus nie je odpoveďou na búrku, ktorá sa schyľovala nielen nad Európou.

Erik Larson v ságe o tomto roku v živote Winstona Churchilla, jeho rodiny, jeho bezprostredného politického a sociálneho okolia v dramatických kulisách bitky o Britániu s dôverným poznaním archívneho materiálu, denníkov a odtajnených dokumentov britskej tajnej služby zručne prepája obecnú historicko-politickú líniu textu s osobnými peripetiami hlavnej postavy.

Darí sa mu odkrývať Churchillovu historickú monumentálnosť a jedinečnosť, no súčasne aj jeho ľudskú slabosť a zraniteľnosť. Originalita Larsonovej knihy spočíva v dramatizácii Churchillovej osobnostnej a politickej robustnosti, výrečnosti, strategického rozhľadu a húževnatosti, ako aj jeho výnimočnej schopnosti byť vodcom národa v hodine jeho smrteľného ohrozenia.

Larson majstrovsky vystihol temné i svetlé chvíle Churchillových dní. Jeho lásky aj sklamania, smútok aj radosť. V našej mysli je najmä ako buldog s cigarou, poznáme jeho najslávnejšie prejavy, vidíme ho ako odvážneho a neohrozeného vodcu…no toto je jeho skutočný život. Autor si pomohol historickými dokumentmi, denníkmi, listami a memoármi.

Hrdina a hriešnik je svieža, plynulá a hlboko ľudská kniha… Larson preukazuje neobvyklú schopnosť nájsť spojivo medzi mocnými a bezmocnými a zachytiť tie historické okamihy v živote miliónov bojujúcich o život, ktoré záviseli od rozhodnutí niekoľkých,“ napísal New York Times BookReview  a Kirkus Review dodáva: „Uhrančivo zobrazená história Churchillovho prvého roku na poste britského premiéra v kombinácii s jeho ľudskými slabosťami.“

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)