Work & Travel programy dávajú nádej na lepšiu budúcnosť

Dalito.sk/Švédsko, letisko v Štokholme/ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Viktória absolvovala program Work & Travel niekoľkokrát. Po ukončení štúdia na vysokej škole jej bola ponúknutá dlhodobá pracovná príležitosť. To môže byť realitou pre každého účastníka, ktorý sa pre Work & Travel nadchne podobne ako ona. Vysvetľuje portál Pracuj.sk.

Ak sa raz odhodláte do programu zapojiť, je dosť možné, že neostane len pri jednorazovej aktivite. Mnohí účastníci využívajú takúto možnosť počas celého štúdia. Okrem toho sú v stálom kontakte s vedúcimi danej agentúry.

Práve dlhodobý kontakt a aktivita vedú k neskoršej spolupráci. V prípade, že sa osvedčíte a máte úprimný záujem o prácu v cestovnom ruchu, máte možnosť sa stať členom tímu. Stojí však za tým veľká dávka motivácie.

Najčastejšou príčinou, prečo mnohí vycúvajú z programu sú pochybnosti. Myslíte si, že úroveň vášho cudzieho jazyka nie je dostatočná a v zahraničí by ste boli stratení. Nie je to pravda.

Zábava, práca, plnenie cestovateľských snov, skúsenosti, ktoré obohatia životopis a ďalšie. Agentúry ponúkajú širokú škálu destinácií, pracovných ponúk a aj dlhodobú spoluprácu. Niekto však pri rozhodovaní stále váha. V článku uvádzame pár bodov, ktoré by vám mohli pri rozhodovaní pomôcť.

ŽIVOTOPIS NA ÚROVNI

Či už sa v rámci vybranej agentúry rozhodnete pre výpomoc v kuchyni alebo priamu komunikáciu s klientmi, každú skúsenosť môžete zaznamenať v životopise. Zamestnávateľ ocení akúkoľvek platenú či neplatenú aktivitu navyše. Najmä pokiaľ sa chcete uchádzať o manažérske pozície. Angažovanosť, samostatnosť a prispôsobivosť sú žiadúce. Ak sa môžete pochváliť aj rôznymi kurzmi a osobnými úspechmi, máte navrch pred konkurenciou.

Počas niekoľkých týždňov nadobudnete praktické zručnosti, ktoré zahrajú vo váš prospech. Od manuálnej práce až po riadiace činnosti, učíte sa každým dňom. Následne dokážete svoje skúsenosti zdokumentovať vo viacerých bodoch svojho životopisu, ktorý bude pôsobiť lukratívne už na prvý pohľad.

NOVÝ PRACOVNÝ ROZHĽAD

Animátori v letných táboroch, práca v národných parkoch či v hotelových rezortoch. Vybrať si môžete z viacerých rôznorodých ponúk. I bez predchádzajúcich skúsenosti si dokážete vybrať činnosť, ktorú zvládnete plniť podľa očakávaní zadávateľa a bude vás baviť.

Ak váhate medzi viacerými ponukami, skúste sa poradiť so zverenou kompetentnou osobou. Tá zhodnotí vaše doterajšie zručnosti i očakávania, na základe ktorých dokážete nájsť vhodný kompromis. Nemusíte sa báť, že nenájdete pre seba vhodnú pracovnú pozíciu.

Máte možnosť si skúsiť niečo nové. Možno by vás nikdy nenapadlo, že môžete byť dobrými vedúcimi v detskom tábore či recepčným. Vďaka Work & Travel môžete siahnuť aj po práci, ku ktorej by ste sa bežne nedostali. Ak radi skúšate nové veci a prekonávate samých seba, choďte do toho.

BEZCHYBNÝ JAZYK

Najčastejšou príčinou, prečo mnohí vycúvajú z programu sú pochybnosti. Myslíte si, že úroveň vášho cudzieho jazyka nie je dostatočná a v zahraničí by ste boli stratení. Nie je to pravda.

Každá skupina má svojho koordinátora v rodnom jazyku, na ktorého sa môžu v prípade potreby obrátiť. Rovnako v programe nie ste sami. Na rovnakom výkonnom mieste sa stretnete ľuďmi, ktorý vašu reč ovládajú. Naviac, pri niektorých pozíciách postačia i základy.

Viac o programe nájdete na Pracuj.sk.