Stĺpčeky

Z druhého dejstva absurdnej drámy „Rigorózka“ behá mráz po chrbte

Andrej Danko ako hlavný predstaviteľ absurdnej drámy Rigorózka nesklamal a doviedol ju k maximálnej podpriemernosti. 

Prednedávnom som v stĺpčeku „Je toto možné?“ hovorila o našom slovenskom politickom ochotníckom divadle. Jeho domáci, ale aj hosťujúci herci napriek viditeľnej únave naďalej nepretržite produkujú jedno predstavenie za druhým.

Neveriacky krútim hlavou: „Je toto možné?“


Aj napriek tomu, že by mali svoje sily sústrediť na dotiahnutie spomínaných nedokončených psychologických drám a na nacvičovanie dvoch nových blížiacich sa celospoločenských hier „Nový pán prezident“ a „Ústavný sudca“.

No dočkali sme sa druhého dejstva absurdnej drámy Rigorózka, z ktorej behá mráz po chrbte, tečú slzy od smiechu a oči idú vypadnúť od údivu.

Andrej Danko ako jej hlavný predstaviteľ nesklamal a doviedol ju k maximálnej podpriemernosti.

Pre tých, ktorí to ešte nevideli, v prvom dejstve sa hlavný hrdina Andrej ako vysoký predstaviteľ štátu, ľudovo nazývaný aj „generátor náhodných slov“, dostáva do nemilej situácie, keď na neho vytiahnu podozrenie z plagiátorstva jeho rigoróznej práce, za ktorú dostal titul doktora práv.

Všemožne to popiera, práca sa zrazu záhadne stratí, potom sa ešte záhadnejšie znovu objaví a po náročných a dlhotrvajúcich diskusiách so straníckymi kolegami a právnymi poradcami Andrej nakoniec podľahne tlaku okolia a povolí jej zverejnenie. To vyvolá ďalšiu vlnu pohoršenia a Andrej opätovne podľahne tlaku verejnosti a súhlasí s výnimočným zriadením komisie Akademického senátu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá preskúma podozrenia z plagiátorstva jeho práce.

V tomto momente sa prvé dejstvo konči a postavu Andreja môžeme zahliadnuť v roli kandidáta v predpremiére hry Pán prezident.


Vo veľmi krátkom čase sa na scéne parlamentného divadla objavuje druhé dejstvo Rigorózky, v ktorej zriadená komisia plagiátorstvo potvrdí. Andrej údajne preukázateľne skopíroval 63 strán textu svojej práce z iných zdrojových textov. Komisia však slovo plagiát do správy neuvedie, lebo toto slovo vraj slovenský právny systém nepozná. Andrej sa poteší a k celej kauze zaujme víťazné stanovisko, v ktorom vyjadrí spokojnosť, že jeho rigorózne konanie prebehlo v súlade s platnými právnymi predpismi, a že  v celom texte nebolo ani raz zmienené slovo plagiát, ktoré si jeho oponenti tak želali. Jeho práca teda nie je plagiát a titul doktor práv  mu ostáva.

Divák naozaj nevie, či sa má smiať, či plakať. Iba žasne. Ale s určitosťou vie, že by toto dielo rozhodne chcelo aj tretie dejstvo, v ktorom by mala hlavná postava zrozumiteľne vyjadriť svoje ľudské, herecké aj politické zlyhanie, vzdať sa funkcie, obsadenia v hre Pán prezident, a už navždy opustiť javisko.

Môže vás zaujať:

Pani kolegyňa, viete, aká je to RIGORÓZNA skúška?Komentáre (1)
  1. jojo píše:

    Chceli by sme veľa od takých ľudí, bohužiaľ sa nedočkáme. 🙁

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *