3 odpovede

Za 16 rokov odpovedal pacientom jedenásťtisíckrát

Jozef Klucho, gastroenterológ z Nových Zámkov má 33-ročnú prax, z toho 21 rokov súkromnú. Je jedným z prvých lekárov na Slovensku, ktorý začal poskytovať služby aj prostredníctvom internetu.

Ako ste na nápad on-line konzultácie prišli? Predsa len v 90. rokoch išlo o prelomovú službu.

Od roku 1996, kedy som začínal svoju súkromnú prax, mám od prvého dňa dodnes všetku dokumentáciu aj v elektronickej forme. Na internete som od roku 1998 vďaka stránke, kde nás bolo viac a kde som pacientom radil anonymne.  Vlastnú on-line poradňu som si založil v roku 2001. Ako sa taká stránka vyrába a spravuje ma naučil kamarát. Okrem tzv. šablóny, ktorú mi podľa môjho návrhu vyrobil programátor, si všetko ostatné robím sám. Takže za 16 rokov som sa vypracoval na celkom slušného poloprofesionála.


Aké boli začiatky vašej platenej služby? Slováci totiž nie vždy chápu, že za skúsenosti a rady majú platiť, a už vôbec nie lekárovi.

Až do roku 2006 som služby na stránke poskytoval zadarmo. Neskôr som pridal reklamu a časť služieb spoplatnil. V roku 2012 ma k tomu „prinútil“ virtuálny pacient, ktorý na odpoveď nechcel čakať sedem dní.  Doteraz asi 80% rád poskytujem do 7 dní zadarmo, čo je aj odpoveď na vašu otázku.

Ako sa za tie roky zmenil pohľad našich pacientov na poskytovanie lekárskych konzultácii prostredníctvom internetu? Stále to vnímate tak, že služba, ktorá je v zahraničí bežná, má budúcnosť aj na Slovensku?

Som rád, že za tie roky mám aj prípady, ktoré moja rada zachránila od zbytočnej liečby, operácie či dokonca predĺžila život alebo ho vyliečila. Evidujem už  11-tisíc odpovedí. Snáď už ani nie je otázka, ktorej by som sa opakovane nevenoval. Rady zadarmo sú väčšinou len všeobecné. Konzultačné služby majú presné pravidlá a stránka má vlastný etický kódex. Napriek tomu, že sa snažím ísť s dobou, čo tiež nie je zadarmo, platených rád je minimum, takže náklady na prevádzku stránky pokrývam väčšinou z reklamy. Táto služba určite budúcnosť má. Nemyslím si, že by ju mali hradiť zdravotné poisťovne, mohla by však byť súčasťou komerčného pripoistenia.

 
Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *