Zabudnite na covid-19, v krajine bez rúšok, v Nórsku

Dalito.sk/Nórsko, krajina bez rúšok/foto: Dalito.sk

Tak, ako sme od marca vystavení neúmernému tlaku koronavírusu a obmedzeniam slobody si nepamätá nikto, okrem preživších druhej svetovej vojny. Dlhé mesiace nás bombardujú informácie o covid-19 z celého sveta, až sa z toho človeku hlava točí a myseľ je stále unavenejšia a unavenejšia. Ale aj z vyhrážok politikov a epidemiológov, ktorí to s koronavírusom inak nevedia, len zákazmi, príkazmi, obmedzovaním slobody, vyhrážkami, pokutami, strašením či zosmiešňovaním.

Ak patríte medzi tých, ktorým už naozaj stačilo a jednoducho potrebujete totálne vypnúť, Dalito vám odporúča čo najskôr navštíviť škandinávsku krajinu, ktorá boj s koronavírusom zvláda medzi najlepšími a to napriek tomu, že v nej povinne nenosili a ani doteraz nenosia rúška.

Ak chcete zažiť naozaj oázu zdravého rozumu bez fetišizmu koronavírusu, raj pokoja a „normálny život“, ktorý ste žili pred koronavírusom, čo najskôr nasadnite do lietadla a naberte smer Nórsko. Zatiaľ sa to pre Slovákov dá. Nóri totiž preferujú zatváranie hraníc pre krajiny, ktorým rýchlo stúpa číslo nakazených. Prehodnocujú ich každé dva týždne. Okrem toho, vo veľkom testujú.

Ak nemáte dostatok času na duševnú rekonvalescenciu po prvej vlne koronavírusu, ale extrémne cítite, že potrebujete z toho „koronavírusového šialenstva“ vypadnúť, stačí vám na to týždeň. Najlepšie tam, kde o korone nebudete ani tušiť, pretože budete stretávať pokojných ľudí bez rúšok. Dalito vám ponúka týždeň v rozumnom civilizovanom svete, kde to v týchto ťažkých časoch naozaj zažijete, pokoj a relax a načerpáte nové sily do prípadnej druhej vlny. Koronavírus vám budú pripomínať iba dezinfekčné prostriedky pred vstupom do nórskych miestností, obchodov, múzeí a podobne. A odstupy.

Možno ste nevedeli, ale Nórsko má aj “sladké Fjordy” – Tyrifjorden. Neďaleko Oslo, dokonca s príjemnou vodou na kúpanie rovno z dostupných pláži. Stačí si nájsť “svoju pieskovú či kamennú pláž”. Vstup do vody je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Všade dookola si pri pláži môžete aj opekať. Psa však musíte mať na vôdzke.

Tyrifjorden/foto: Dalito.sk
  • Ak sa vám zažiada pravej, nefalšovanej nórskej kultúry, určite navštívte mestečko Bærums Verk, iba 22 kilometrov od Osla. Autom ste tam za 25 minút, hromadnou dopravou 50. Zažijete tu výnimočnú atmosféru domácich predajcov a umelcov, ktorí ponúkajú najrôznejšie ručne vyrábané produkty, od domáceho sklára, kováča, či rezbára, až po pravé nórske salámy z losa a soba. A to všetko pri nádhernom vodopáde obklopenom reštauráciami a kaviarničkami s výnimočnou atmosférou a umeleckými dielami, rozmiestnenými po celom remeselnom mestečku. (všetko bez rúšok)
Bærums Verk/foto: Dalito.sk
  • Keď už navštívite Bærums Verk, určite sa zastavte aspoň na kávičku s koláčikom v mimoriadne vzácnej takmer 400 ročnej reštaurácii s atmosférou ďalekej histórie a nórskej minulosti. Je to najstaršia nórska reštaurácia. Hostinec postavili okolo roku 1640 a dodnes v ňom nájdete pôvodné zariadenie, ku ktorému sa nielen majitelia alebo aj hostia správajú s veľkou úctou a rešpektom. Ak sa rozhodnete najesť, určite odporúčame miestnu delikatesu, carpaccio z losa a steak zo soba. Ak prídete s dieťatkom, posadia ho do niekoľkostoročnej detskej stoličky. (všetko bez rúšok)
  • Ak sa vám zažiada nórskej divočiny, prenajmite si na predĺžený víkend jednu z obrovského množstva chát v Nórsku. Medzi najluxusnejšie oblasti patrí oblasť Telemark, kde za prenájom plne vybavených moderných chát, ktorých súčasťou sú nielen sauny, ale aj výrivky, zaplatíte za celú chatu od 250 eur (aj 8 osôb spolu) na noc. Všetky chaty majú vlastné grily aj pahreby na opekanie. (všetko bez rúšok)
  • Nórsko je krajina nielen Fjordov, ale aj dúh. Ak prší, nezabudnite sledovať oblohu, určite sa čo i len pri náznaku slnka, dočkáte jej dokonalých farieb a takmer vždy zachytíte jej začiatok aj koniec. (všetko bez rúšok)
Oblasť Telemark, lyžiarske stredisko Gausta s chatami/foto: Dalito.sk

Iba tri hodiny od hlavného mesta Oslo je slávna hydroelektráreň, na ktorej históriu sú Nóri právom hrdí. Pamiatka UNESCO totiž odkrýva obdobie druhej svetovej vojny. V mestečku Rjukan chcel nacistický vodca Adolf Hitler vyrábať ťažkú vodu. Vďaka 11 nórskym vojnovým hrdinom sa mu to nepodarilo. Nielen Nóri dodnes polemizujú o tom, akoby dnes vyzeral svet, ak by sa im to na tretí pokus nakoniec nepodarilo, Hitlerovi znemožniť prevoz ťažkej vody do Nemecka. V múzeu UNESCO sú dodnes nainštalované hydroturbíny, ktoré mohli zmeniť svet. (všetko bez rúšok)

Múzeum UNESCO Hydro elektráreň v Rjukane/foto: Dalito.sk
  • Keď už budete v Rjukane, nechajte si aspoň hodinku na jedinečný výhľad, ktorý vám umožní aj UNESCO lanovka, ktorú vybudovala práve firma Hydro, preslávená ťažkou vodou. Z hory Gaustatoppen (1883 m) je ohromujúci a z jeho vrcholu vidieť plochu 60 tisíc kilometrov štvorcových. (všetko bez rúšok)
Pohľad z lanovky na horu Gaustatoppen/foto: Dalito.sk

V prípade ak máte so sebou psa, či malé dieťa, nádherný pohľad poskytne aj reštaurácia z vrchola lanovky Krossobanen, ktorú firma Hydro postavila ako vôbec prvú visutú lanovku v severnej Európe. Svoju činnosť zahájila v januári 1928 a dodnes je ako pamiatka UNESCO v pôvodnom stave. (všetko bez rúšok)

UNESCO lanovka Krossobanen/foto: Dalito.sk

Pred odchodom z Rjukanu sa zastavte v múzeu pôvodných nórskych domov v Rjukan tinn, kde zvážajú bývalé obydlia a domy s celého Nórska. (všetko bez rúšok)

Rjukan tinn/foto: Dalito.sk

  • Múzeum dýcha neskutočnou minulosťou staviteľstva a architektúry, ktoré sa Nóri naučili v Rusku. (všetko bez rúšok)
Rjukan tinn/foto: Dalito.sk

Že naozaj platí, že nič nie je nemožné, zistíte v krajine bez rúšok aj v hlavnom meste v Oslo na umelo vytvorenej promenáde, ktorú mesto vybudovalo priamo na mori. V najluxusnejšej časti mesta, na promenáde Aker Brygge, si oči vyočíte nielen nad modernou architektúrou, ale aj neuveriteľným čistotou a pokojom, ktorý sála z každého kúta promenády, obchodných uličiek, ale aj prístavu mestskej hromadnej dopravy, či obrovského množstva vychytených reštaurácií, vrátane tej s Michelinskou hviezdou. (všetko bez rúšok)

Na promenáde Aker Brygge sa dobre pozerajte okolo seba, aj do vody. Celá promenáda je obsiata moderným umením nórskych umelcov na suchu aj v mori. Pre mesto je umenie jednou z priorít. Medzi dielami nájdete aj sauny na prenájom priamo na mori. (všetko bez rúšok)

Výstava na Aker Brygge /foto: Dalito.sk

Prísť do Nórska a neochutnať ustrice zo Severného mora by bolo hriechom. Patria totiž medzi najchutnejšie na svete. Kým za pohárik vína zaplatíte aj viac ako 20 eur, cena ustric sa nijako výrazne neodlišuje od tých na Slovensku či v Českej republike. (všetko bez rúšok)

Domáce nórske ustrice na promenáde Aker Brygge /foto: Dalito.sk

Na konci promenády Aker Brygge nájdete úžasnú oázu pokoja mora v okolí Múzea moderného umenia s neprehliadnuteľnou škandinávskou architektúrou. (všetko bez rúšok)

Múzeum moderného umenia v Oslo/foto: Dalito.sk
  • Po celej dĺžke promenády je vybudované drevené relaxačné sedenie, z ktorého si najmä miestna mládež rada zaskáče do mora a kúpe sa bez ohľadu teploty vody. (všetko bez rúšok)
Aker Brygge s prístavom jácht a MHD/foto: Dalito.sk
  • Ak sa vám rovno nechce okúpať sa v studenom mori, posedieť si môžete na veľkých trávnatých priestranstvách, ktorých súčasťou sú aj moderné umelecké diela. V blízkosti je dostatok kaviarní, ktoré poskytujú kávu či občerstvenie so sebou. (všetko bez rúšok)
Areál Múzea moderného umenia pri mori/foto: Dalito.sk
  • Kto hľadá nájde, na konci promenády je vybudovaná pláž s hĺbkou mora 1 meter, vhodná aj pre rodiny s malými deťmi. (všetko bez rúšok)

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)