Česká republika

Začali búrať Rázsochy, architektovi musí byť do plaču

Na bratislavských Rázsochách sa dnes oficiálne začali búracie práce. Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská a predseda vlády SR Peter Pellegrini oficiálne odštartovali odstraňovanie skeletu.

„Je to prvý krok, ktorého cieľovou stanicou bude nová špičková univerzitná nemocnica v hlavnom meste,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Samotným búracím prácam predchádzali v uplynulých týždňoch prípravné činnosti,  napríklad čistenie a obnova  komunikácií  v areáli,  orezávanie  krovín a drevín, či  zmonitorovanie objektov a komunikácií, vypracovanie technologického postupu búracích prác. Dnešným dňom sa štartuje proces odstraňovania stavby, ktorý potrvá približne 9 mesiacov.


„Opäť sme bližšie k tomu, že Bratislava bude mať po mnohých rokoch univerzitnú nemocnicu, ktorú si pacienti a zdravotnícky personál zaslúži. Koncové zdravotnícke zariadenie nielen pre obyvateľov hlavného mesta, ale pre pacientov z celého Slovenska poskytne adekvátne podmienky na liečbu a lekárom, sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom dôstojné podmienky na svoju prácu. Kvalitné podmienky na vedu, výskum a vzdelávanie budú súčasťou nového komplexu,“ uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

„Dnešok je výrazným míľnikom na ceste k novej nemocnici. Začína sa  symbolicky odstraňovať tridsať rokov neschopnosti poradiť si s týmto obrovským komplexom. Som hrdý, že sme dnes vykročili ku konkrétnemu hmatateľnému cieľu – novej modernej špičkovej univerzitnej nemocnici, ktorú hlavné mesto nesmierne potrebuje,“ povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Na svojom FB profile uviedol: „Dnes sme vykročili ku konkrétnemu hmatateľnému cieľu – novej modernej špičkovej univerzitnej nemocnici, ktorú hlavné mesto nesmierne potrebuje. V minulosti som avizoval, že mi bude cťou buchnúť do jedného z pilierov a zasadiť poslednú ranu istoty celému skeletu. A tak sa dnes stalo. 💪🏻 Teší ma, že sa symbolicky začína odstraňovať 30 rokov neschopnosti poradiť si s týmto komplexom,“ a pridal aj množstvo fotografií.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

ČO BUDE NASLEDOVAŤ

Hľadajú realizátora projektu novej nemocnice. „Po skončení búracích prác a odstránení skeletu bude nasledovať výstavba novej nemocnice. Aktuálne je vyhlásené verejné obstarávanie na projekt „Komplexná príprava projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava v lokalite Rázsochy“.  Jeho predpokladaná hodnota zákazky určená na základe prieskumu trhu je stanovená na 17,5 mil. eur bez DPH.


„Univerzitná nemocnica bude centrom excelentnosti, poskytovať bude komplexné služby v liečebno-preventívnej starostlivosti a pacienti tu dostanú rýchlu nadštandardnú diagnostiku a liečbu. Zdravotnícke zariadenie sa stane centrom pre výskum a vzdelávanie v lekárskych i nelekárskych študijných programoch, využívať bude aj „smart“ technológie šetrné k životnému prostrediu,“,“ uvádza tlačové oddelenie ministerstva zdravotníctva.

Odhadovaný náklad na novú nemocnicu je v koncepcii schválenej vládou SR stanovený na 263 mil. eur. V sume sú zahrnuté aj búracie práce (10 697 184 eur bez DPH), či projektová príprava – ako medicinálne plánovanie, architektúra a projekcie. Podľa optimistických odhadov by nová univerzitná nemocnica na Rázsochách mala stáť v roku 2024.

Čo si o tom myslí architekt nemocnice, ktorá nikdy nemocnicou nestihla byť, autor projektu a jej hlavný architekt Jindřich Martin?

Slovenská hanba: Architektovi Rázsoch je do plačuKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *