Objavujte záhadné miesta na Slovensku

Je úžasné, ako nás priťahuje a vzrušuje niečo tajomné a záhadné. Niektorí to riešia knihami, filmami…ale ak si chcete záhady takpovediac ohmatať, máme pre vás skvelý tip. Práve vyšla knižka Záhadné miesta, už tretí diel, v ktorom skúsený cestovateľ a fotograf Ján Lacika mapuje záhadné miesta na Slovensku.

Mať čosi do činenia s nepoznaným, dosiaľ dostatočne neobjasneným, je pre mnohých z nás spojené s prazvláštnym pocitom strachu, pred ktorým však neutekáme, ale naopak, s potešením ho vyhľadávame. Aj táto knižka, ktorá je už tretím dielom venovaným záhadným a tajomným miestam na Slovensku, má ambíciu presvedčiť, že aj na takom relatívne malom území, akým naša krajina disponuje, nájdeme veľa príbehov, udalostí, úkazov a javov, ktoré viacerí z nás považujú za záhady.

Záhadné miesta

V prvom diele sme ich objavovali na západe a severozápade Slovenska (od Bratislavy až po Oravu). Druhý diel nás posunul ďalej na východ a venoval sa záhadným javom, udalostiam či osobnostiam na severnom a severovýchodnom Slovensku (od Turca cez Liptov, Tatry, Spiš až po Šariš).
Tretí diel je venovaný východnému Slovensku – od Zemplína, cez Abov, Gemer až po Malohont.
Tak, ako v predchádzajúcich dieloch, aj v týchto regiónoch pomerne vzdialených od slovenskej metropoly autor predstavuje nielen záhady vzrušujúce súčasnú verejnosť, ale vracia sa aj k témam, ktoré boli nepochopiteľné a záhadné pre našich predkov, keď ich miera poznania nebola taká, akú máme v dnešnom modernom svete. Z tohto uhla pohľadu je zaujímavé, keď môžeme s odstupom času sledovať aj príbehy o tom, ako sa s vývojom vedy a poznania postupne rúcali mnohé tajomstvá a mýty. Napriek pokroku civilizácie však máme aj na prahu 21. storočia stále čo odhaľovať, objasňovať a vysvetľovať.

160 tajomných miest

Slovensko naozaj ponúka množstvo najrôznejších tajomstiev a záhad.
S touto knižkou sa prechádzame udivujúcou prírodou Polonín, Vihorlatu či Slanských vrchov, ktoré majú za sebou dramatickú sopečnú minulosť. Na juhu zase nájdeme tajomné luhy a močiare šírej Východoslovenskej nížiny, odľahlé zákutia Slovenského rudohoria alebo tajomný podzemný svet Slovenského krasu.
Náležitý priestor v tejto knihe dostáva aj bohatá ľudová slovesnosť, ktorá prostredníctvom povestí a legiend poskytuje alternatívny obraz našich dejín a osobností, ktoré ich vytvárali. Ich hrdinami boli nielen bohatí Bebekovci a Andrássyovci, ale aj prostí obyvatelia Zemplína, Abova, Gemera či Malohontu.

Viaceré  záhady nás posielajú do tajomnej minulosti odohrávajúcej sa pred mnohými tisícročiami. Do pradávnych čias našej histórie nám umožňujú nahliadnuť archeológovia objavujúci a dokumentujúci náleziská, ktorých je na východe Slovenska neúrekom…

Najkrajšie výlety k 160 tajomným a zaujímavým miestam juhovýchodného Slovenska. To je novinka Záhadné miesta, 3.diel a nájdete v nej:

• prírodné fenomény a záhadné javy
• historické udalosti aj nevšedné príbehy
• výnimočné osobnosti
• povesti a legendy
• tipy a zaujímavosti