Záhrada a terasa počas jesene

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock -Tanyarico
PR -

Druhý jesenný mesiac priniesol výraznejšie ochladenie. Sfarbené lístie naznačuje, že už sa u nás naplno usadila pani jeseň. S príchodom chladnejšieho ročného obdobia okrem začatia kúrenia pripravujeme záhradu a terasu na zazimovanie.

Záhrada a terasa si počas jesene zaslúžia našu pozornosť. Na čo všetko by sme sa mali zamerať?

Kontrola terasovej dlažby a jej prípadné opravy

Keďže prichádzajú chladnejšie dni a o pár týždňov nás môže prekvapiť aj prvý mráz, treba ešte pred začiatkom zimy skontrolovať terasovú dlažbu a zrealizovať jej prípadné opravy. Veľkým problémom môžu byť predovšetkým praskliny samotnej podlahy, ale aj znehodnotenie škárovacej hmoty, ktorá sa začína oddeľovať, deliť.

Najmä terasová dlažba na otvorených terasách je vystavovaná viacerým vonkajším vplyvom, najmä však výkyvom teplôt, ktoré sú v tomto ročnom období badateľné.

Vymeňte prasknuté diely terasovej dlažby za nové a ak vám praská škárovacia hmota, kúpte si odolnejšiu, ktorá dokáže odolať aj výraznejším výkyvom teplôt. Dlažba na terasu by mala byť odolná, trváca a mala by zvládať aj výkyvy teplôt.

Strihanie živých plotov

Práve jeseň je „upratovacím“ obdobím na záhrade. Ešte pred začiatkom zimy je potrebné ostrihať živé ploty. Práve jeseň je posledná možnosť, kedy by ste mali realizovať strihanie živých plotov. Je to nutné najmä preto, aby sa predišlo hnitiu, ak by sa náhodou nahromadila vlhkosť.

Živé ploty oddeľujú predovšetkým okrasnú záhradu od úžitkovej. Ak máte v blízkosti živých plotov aj žumpu a potrebujete prebiť odpad, odporúčame vám zrealizovať krtkovanie skôr, ako ostriháte plot. Najmite si firmu, ktorá vám ale zabezpečí kvalitné krtkovanie, čiže prebíjanie odpadov a čistenie kanalizácie.

Odstraňovanie lístia z trávnika a príprava na zimu

Posledné kosenie trávnika by sa malo realizovať začiatkom novembra. Trávnik však nestrihajte na príliš krátko, mohlo by mu to skôr uškodiť. Výška trávnika by nemala byť menšia ako 5 cm.

Na jeseň, čiže aj počas októbra, je ale potrebné odstraňovať lístie z trávnika. Aj keď to nie je príliš obľúbená činnosť viacerých z vás, odstraňovanie lístia má pozitívny vplyv na trávnik.

Keď necháte listy na trávniku, ktorý je vystavovaný nízkym teplotám, vysokej vlhkosti a slabému slnečnému svitu, podporíte tvorbu suchých hnedých fľakov a dokonca aj rast nevzhľadného machu.

Keď chytíte kľučky na dverách a vyjdete von z vchodových dverí, či pivničných dverí, mal by vás tešiť pohľad na trávnik. Takýmto spôsobom by ste sa oň mohli pripraviť.