Záhrada by mala slúžiť vám, nie vy jej

Dalito.sk/ilustračné foto: New Africa / Shutterstock
PR -

Tužili ste po dome so záhradou a svoj sen ste si splnili, lenže teraz máte pocit, že to zas taká výhra nie je? Pravdepodobne vieme, v čom spočíva problém. Postavili ste si záhradu, ktorej musíte slúžiť. Malo by to byť pritom opačne!

Nástrahy okrasnej záhrady s bazénom

Mnoho Slovákov sa inšpirovalo americkým snom o bývaní v podobe malého domčeka s okrasnou záhradou a bazénom. V našom prostredí sme ale na niečo podobné neboli zvyknutí. Záhrada väčšiny domov historicky slúžila na úžitkové účely.

A tak naša predstava väčšinou bola taká, že sa budeme v dokonalej záhrade od rána do večera slniť s drinkom v ruke. Keď je dom postavený a záhrada dokončená, zrazu zistíte, koľko práce za ňou stojí.

Bazén sa sám nevyčistí

Tak napríklad udržať v bazéne čistú vodu vyžaduje každodennú údržbu. Vo vode je nutné strážiť správne pH a dezinfikovať ju. Okrem toho musíte pravidelne loviť nečistoty, ktoré v bazéne uviaznu. Zďaleka nie o všetko sa totiž postará filtrácia.

Tráva sama nevyrastie

Trávnik je zas nutné minimálne 1x do týždňa pokosiť. A ak ho chcete mať naozaj dokonalý, budete sa musieť tiež zbavovať buriny, starú trávu vyčesávať a trávnik náležite hnojiť. Počas horúcich dní sa navyše nezaobíde bez polievania.

Kríky sa samé neostrihajú a lístie nepohrabe

Stromy a kríky je nutné strihať, na jeseň potom budete musieť zhrabať lístie. A do toho všetkého, čas od času, nejaká rastlina uhynie a vy ju budete musieť vykopať vrátane koreňového systému. Následne budete musieť miesto upraviť a vysadiť sem rastlinu novú.

A na záver zistíte, že záhrada vám nič neprináša a času na relaxáciu tiež veľa nezostáva.

Ako z toho von?

Skúste trochu zredukovať trávnaté plochy a miesto túžby po anglickom „pažite“ sa uspokojte so slovenskou lúčnou trávou. Na záhrade postavte pergolu so záhradným nábytkom. Miesto niekoľkých okrasných kríkov zase dajte na záhradu napríklad záhradnú hojdačku.

A aby ste zo svojej starostlivosti o rastliny mali aj nejaký úžitok, vsaďte na miesto okrasných rastlín skôr na bylinkové alebo zeleninové záhony. Okrasné čerešne vymeňte za skutočné ovocné stromy, ktoré budú počas leta a jesene plodiť.

A ak vám ešte stále zostáva nejaké miesto, môžete chovať králiky alebo sliepky, ktoré vám budú každý deň znášať vajíčka. Uvidíte, ako vám bude zrazu vaša záhrada užitočná a žiadna práca nevyjde na zmar. A čas si nájdete aj na odpočinok!

Stále to nie je ono?

Ak ste ale zistili, že váš sen o rodinnom dome so záhradou sa nezlučuje s realitou, nie je nič zlé na tom si chybu priznať a presťahovať sa opäť do bytu. Áno, nie je to úplne obvyklé, názory okolia ale môžete smelo ignorovať. Slnečný byt s veľkou lodžiou totiž vôbec nie je na zahodenie. A starostí vám naozaj ubudne.