Zamestnanci v obavách: pre roboty vyhoria alebo môžu prísť o prácu

Dezinfekcia nemocnice pomocou robota/ilustračné foto: UNLP Košice
DALITO -

Viaceré výskumy a štúdie sú jednoznačné: ľudia sa cítia na pracoviskách ohrození robotmi. Naopak, podniky si ich nevedia vynachváliť. 

Roboty odôvodnene dávajú zamestnávateľom a firmám možnosť pokračovať v produkcii bez nutnosti vysokých odvodových zaťažení. Tí, ktorí zatiaľ s robotmi pracujú ako s kolegami, však prejavujú istú nevraživosť a nedôverčivosť voči ich prítomnosti. Ich podvedomé obavy sa začínajú prejavovať aj na pracovnom výkone, čo neraz vedie k syndrómu vyhorenia.

Robotika ovplyvňuje ekonomiky

Štúdia, ktorá vznikla medzi univerzitami v Singapure a USA a bola tento rok publikovaná v Žurnále aplikovanej psychológie, poukázala na zhodný vzorec medzi pracovníkmi vo všetkých päťdesiatich amerických štátoch a súčasne technologicky a ekonomicky vyspelými krajinami; Indiou a Singapurom. Vedecký tím odhalil aj negatíva automatizovaných pracovísk, okrem iného aj dopad na zdravotný stav tých pracovníkov, ktorí pociťovali v dôsledku automatizovaných procesov väčšiu obavu zo straty zamestnania. Výkonné priemyselné roboty a robotické linky sú pritom vítané aj v slovenských podnikoch, nielen fabrikách a priemyselných parkoch. 

Pokračovanie článku Zamestnanci v obavách: pre roboty vyhoria alebo môžu prísť o prácu  [pracuj.sk]