Zámky väčšinou obraňujú muži. Tento však bránia ženy

Román Ženy zo zámku Lafayette rozpráva pôsobivé príbehy žien, ktoré v nepokojných časoch revolúcií či vojen našli útočisko a ochranu uprostred múrov tejto stredovekej pevnosti. Rôzne časové obdobia a okolnosti nič neubrali na ich odvahe a nevídanej sile, s ktorou ochraňovali tých najslabších.

Rok 1774

Mladučká francúzska šľachtičná Adrienne, vychovaná v duchu prísnej dvornej etikety, vstúpi do manželstva s markízom de Lafayette a stane sa manželovou politickou partnerkou v boji za americkú nezávislosť. Počas francúzskej revolúcie, keď sa v celej krajine rozhorí plameň slobody a gilotína ohrozuje jej blízkych, je nútená opustiť svojho muža. Jej myšlienky a literárne dielo, ktoré po sebe zanechala, sa stalo duchovným dedičstvom nasledujúcich generácií.

Rok 1914

Bohatého Willieho Chanlera natoľko upútala oslňujúca newyorská celebrita, herečka a speváčka Beatrice, že ju požiadal o ruku. Jeho dobrodružná povaha ho zaviedla na bojiská prvej svetovej vojny, kde bol ťažko ranený. Keď sa Beatrice vydala do Paríža, aby ho navštívila v nemocnici, cestou videla zdevastované Francúzsko a rozhodla sa konať. V zámku Lafayette založila školu, sirotinec a preventívne zariadenie s poslaním starať sa o krehké a podvyživené deti. Zároveň sa podujala na svoju najdôležitejšiu úlohu – presvedčiť Ameriku, aby bojovala za to, čo je správne.

Rok 1940

Francúzska učiteľka a nádejná umelkyňa Marthe Simonová sa ako sirota naučila spoliehať výlučne na seba. Keď vypukne vojna, nechce to vziať na vedomie ani sa zapojiť do odboja. Nacistická okupácia však poznačí aj život na zámku Lafayette a vyburcuje Marthe k odvážnym činom. Musí si položiť otázku, kto je, a čo je ešte dôležitejšie, kým chce byť.

Ženy zo zámku Lafayette je vynikajúca historická fikcia, ktorá vás vtiahne svojou monumentalitou, silnými postavami a autentickým historickým pozadím.

 „Bohaté a podmanivé svedectvo sily jednotlivca, ktorý sa postavil proti presile a ovplyvnil smerovanie histórie,“ pochvaľuje si Lauren Willigová, autorka Band of Sisters, bestsellera New York Times a Renée Rosenová, autorka bestsellera The Social Graces, dodáva: „Zďaleka jeden z najgrandióznejších románov, aké som v poslednej dobe čítala.“

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu a raz mesačne vyhrať knihu podľa vlastného výberu)