Zásady, aby vaša drevená podlaha vydržala dlho ako nová

ilustračné foto: Ground Picture / Shutterstock.com
PR -

Trh s rôznymi druhmi podláh je v súčasnosti veľmi rôznorodý. Medzi tie najluxusnejšie sa však stále radia drevené podlahy. Vynikajú svojimi vlastnosťami a trvácnosťou, keďže sú schopné pri správnej starostlivosti vydržať aj desaťročia a naviac zvyšujú hodnotu nehnuteľnosti.

Nezáleží na povrchovej úprave

Čo je to však tá správna starostlivosť, respektíve čo určite nerobiť pri drevenej podlahe? To určite zaujíma každého, kto sa rozhodne pre drevenú podlahu. Či už si informácie k starostlivosti o drevené podlahy zisťujete pred kúpou, alebo až keď zháňate požičovňu aku píl a ďalšieho náradia pre čo najjednoduchšiu pokládku, nasledujúci článok je presne pre vás.

Tieto rady využijete bez ohľadu na to, či má vaša drevená podlaha povrchovú úpravu olejovanú, lakovanú, alebo sa radí k tým, u ktorých na tento účel poslúžili odolné vosky na drevo. Dreveným podlahám vždy škodia podobné veci.

Voda drevu škodí, ale pozor aj pri suchom zametaní

V prvom rade je potrebné zabrániť, aby drevená podlaha prišla do väčšieho kontaktu s vodou. Keď drevo prijme viac vody, môže sa zduriť, či napučať. Preto sa vyvarujte umývaniu s príliš veľkým množstvom vody a ak sa vám na drevenú podlahu niečo omylom vyleje, čo najrýchlejšie to utrite.

Pozor však aj pri suchom zametaní podlahy. Tvrdé štetinky na niektorých metlách môžu drevenú podlahu poškriabať. Pri vysávaní zase nezabúdajte používať nadstavce určené na drevené podlahy a pozor, aby ste podlahu nepoškriabali kolieskami vysávača.

Poškriabať podlahu môže aj vaša obuv

Ak budete mať drevenú podlahu aj hneď pri vchode do vášho domu alebo bytu, umiestnite k dverám rohožku. Tak zachytíte piesok a hrubé nečistoty z vašej pracovnej obuvi a ďalších topánok. Tieto nečistoty by podlahe mohli taktiež uškodiť. Samozrejme, chodeniu po drevenej podlahe v topánkach je najlepšie sa vyvarovať úplne.

V neposlednom rade pri prípadnom presúvaní nábytku ho rozhodne neposúvajte po podlahe, ale prenášajte nadvihnutý. Prípadne nalepte na nožičky nábytku filcové podložky, ktoré ochránia vašu drevenú podlahu, ale na 100 % účinnosť sa nespoliehajte.