Zdravie

Zaslúžia si to pacienti so zriedkavou rakovinou aj personál

Pacienti v Národnom onkologickom ústave v Bratislave majú už kompletne zrekonštruované priestory Oddelenia klinickej onkológie D. Na pracovisku, ktoré primárne poskytuje zdravotnú starostlivosť pacientom s nádorovými ochoreniami genitourinálneho traktu, ročne hospitalizujú približne 950 z nich.

„Som nesmierne rád, že práve prostredníctvom tejto rozsiahlej rekonštrukcie sa nám spoločne s kolegami opäť podarilo zvýšiť komfort pacientov hospitalizovaných v našom ústave. Po otvorení zmodernizovaného oddelenia sa zvýšil počet zrekonštruovaných izieb v Národnom onkologickom ústave na takmer 140 z celkového počtu viac ako 150 izieb s takmer 250 lôžkami. Uvedomujem si, že všetci pacienti veľmi citlivo vnímajú nielen samotnú kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, prístup zdravotného personálu, ale aj prostredie, v ktorom sa liečia,“ uviedol generálny riaditeľ NOÚ Tomáš Alscher.

Rozsiahla obnova plochy viac ako 700 m² zahŕňala okrem iného komplexnú rekonštrukciu izieb, sociálnych zariadení, lekárskej izby, jedálne, či infopultu pri vstupe na oddelenie.


Pacienti a ich príbuzní určite privítajú aj novú spoločenskú miestnosť určenú pre prijímanie návštev. K zvýšeniu poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti prispela aj nová vyšetrovňa a čistiaca miestnosť. V rámci celého pracoviska je nainštalovaný veľký počet rozmanitých bezpečnostných prvkov.

Nová vyšetrovňa a čistiaca miestnosť v NOÚ/foto: NOÚ

Pre hospitalizovaných pacientov je na novootvorenom oddelení k dispozícii celkovo 13 izieb, z ktorých je 9 jednolôžkových, 3 dvojlôžkové a jedna izba apartmánového typu disponuje 4 lôžkami. Tri jednolôžkové izby sú prispôsobené imobilným pacientom a sú bezbariérové.

V šiestich jednolôžkových izbách budú novinkou pre hospitalizovaných pacientov aj špeciálne prístelky pre ich príbuzných. Všetky izby majú sociálne zariadenie, nový nábytok, sú vybavené polohovateľnými posteľami s antidekubitnými matracmi, multifunkčnými rampami, či veľkoplošnými televízormi.

V jednolôžkových izbách budú novinkou aj špeciálne prístelky pre ich príbuzných/foto: NOÚ

„Modernizácia, rekonštrukcia a vysoký bezpečnostný štandard tohto pracoviska je veľkým prínosom nielen pre našich pacientov, ale aj pre samotných zamestnancov. Som úprimne rád, že sa nám tento projekt podarilo dotiahnuť do úspešného konca a všetkým, ktorí sa na ňom podieľali, patrí veľké ďakujem,“ povedal prednosta II. Onkologickej kliniky LFUK a NOÚ Michal Mego.

Celkové náklady na modernizáciu tohto pracoviska sa pohybujú vo výške 300 tisíc eur, pričom jeho financovanie si Národný onkologický ústav zabezpečil prostredníctvom vlastných rozpočtových zdrojov.

Vizitka


Oddelenie klinickej onkológie D, ktoré je súčasťou II. Onkologickej kliniky LFUK a NOÚ, zabezpečuje komplexnú ambulantnú a lôžkovú starostlivosť pre pacientov s nádorovými ochoreniami genitourinálneho traktu (prostata, obličky, močový mechúr, semenníky) a karcinómom prsníka. Od roku 2017 je toto oddelenie zaradené ako pracovisko Ministerstva zdravotníctva SR so zameraním na testikulárne nádory. Tie patria medzi zriedkavé ochorenia a predstavujú približne 1 % zo všetkých nádorov u mužov.

Napriek tomu, že počet novozniknutých a nových ochorení  je relatívne nízky, predstavuje najčastejší solídny nádor u mužov vo veku medzi 15-35 rokov. Testikulárne nádory sa považujú za jedny z najlepšie liečiteľných a vyliečiteľných solídnych nádorov a v súčasnosti sa predpokladá, že viac ako 95 % pacientov s týmto ochorením sa definitívne vylieči. Po rozsiahlej rekonštrukcii Oddelenia klinickej onkológie D je pre pacientov k dispozícii 13 izieb s 19 lôžkami.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *