Zbavte sa operáciou tučnoty aj cukrovky

Dalito.sk/Bariatria – chirurgické zmenšeneu žalúdka a odstráneniu tzv. “hormónov hladu/foto: FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica
DALITO -

Extrémne obézni ľudia majú o 10 rokov kratší, a navyše aj horší život s množstvom zdravotných komplikácií. Pri príležitosti Európskeho dňa obezity na to  upozorniliodborníci vo väčšine krajín Európy. Nádejou pre  extrémne obéznych ľudí, ktorí nedokážu schudnúť vlastnou vôľou, či zmenou životného štýlu, môže byť bariatrický zákrok – teda chirurgické zmenšenie objemu žalúdka s ním aj odstránenie príslušných „hormónov hladu“. Medzi vedúce bariatrické pracoviská na Slovensku patrí  aj II. Chirurgická klinika SZU pri  FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, kde tento rok vykonali jubilejnú 150. bariatrickú operáciu.

Extrémna obezita je nielen medicínskym, ale aj sociálnym a ekonomickým problémom. Svojimi komplikáciami zhoršuje a významne ohrozuje život človeka. Ročne zomrú na svete takmer 3 000 000 ľudí v dôsledku extrémnej nadváhy. Svetová zdravotnícka organizácia považuje extrémnu obezitu za epidémiu 21. storočia  a za jedno z najzávažnejších chronických ochorení. Od roku 1980 sa výskyt obezity vo väčšine európskych krajín strojnásobil. Štatistiky nasvedčujú, že do roku 2030 bude obéznymi viac ako 50% Európanov.

Na Slovensku sa problém extrémnej obezity týka takmer 100 000 ľudí.

„Ľudia s extrémnou obezitou, teda BMI nad 40,  žijú nielen menej kvalitný život, ale aj  v priemere o 10 rokov kratšie ako ľudia s normálnym BMI (18,5 – 25),“ vysvetľuje doc. MUDr. Ľubomír Marko, PhD., prednosta kliniky  a dodáva: „Obezita je pritom aj rizikovým faktorom vzniku diabetu 2. typu,  srdcovo-cievnych ochorení, ochorení pohybového aparátu, chrbtice a niektorých druhov rakoviny – hlavne v kolorektálnej oblasti, teda chorôb, ktoré vytvárajú významný tlak  aj na zdravotnícky a sociálny systém.“

Menší žalúdok, menšie porcie, menej zdravotných komplikácií

Riešením, ktoré môže extrémne obéznym ľuďom pomôcť významne schudnúť a zlepšiť tak ich zdravotný stav a kvalitu života, je bariatrický zákrok na žalúdku – chirurgické zmenšenie objemu žalúdka a odstránenie príslušných „hormónov hladu“.

„Jedným z bariatrických výkonov, ktoré sú momentálne na vzostupe, je napríklad sleeve resekcia žalúdka, pri ktorej sa natrvalo odstráni asi 80% žalúdka. Navyše, spolu s resekovaním časti žalúdka sa odstráni aj časť buniek žalúdka zodpovedných za pocit hladu, pričom hlavná funkcia zostávajúcej časti žalúdka ostáva nezmenená. Objem žalúdka sa po tejto operácií zmenší z 1,5 litra na asi 150 ml. V súčasnosti sa vo svete už nehovorí o bariatrickej chirurgii – teda o chirurgii ktorá rieši len chorobnú obezitu, ale o metabolickej chirurgii – a to hlavne preto, že rieši cukrovku a iné metabolické ochorenia – vysvetľuje docent Marko.

Menší žalúdok, navyše zbavený „hormónov hladu“ spôsobí, že extrémne obézny človek začne prijímať menej potravy, čo spolu so zmenou životného štýlu môže viesť k významnej redukcii váhy a zlepšeniu zdravotného stavu. „Máme pacientov, ktorým sa rok po bariatrickom zákroku upravili hodnoty cukru v krvi, znížil sa krvný tlak a ustúpili bolesti kĺbov a chrbtice,“ hovorí MUDr. Lukáš Kokorák. Zároveň však upozorňuje, že operáciou to nekončí a je potrebné, aby pacient dodržiaval predpísanú životosprávu.

„Moment, keď mi lekárka povedala, že ak nič nezmením o 3 mesiace si budem musieť pichať inzulín, mi otvoril oči. Od kolegyne som sa dozvedela o bariatrii a začala konať,“ hovorí svoju skúsenosť pani Vilma a dodáva: „Po roku som schudla 35 kíl, cítim sa zdravo a hlavne sa mi zlepšila hladina cukru v krvi. Vďaka tomu si nemusím pichať inzulín.“

„Nakoplo ma, keď si si uvedomila, že takto sa nebudem schopná postarať o deti. Keď svietilo slnko, nemohla som vyjsť z domu, pretože som mala hneď opuchnuté nohy. Mala som vysoký krvný tlak a problémy s dychom. Po operácii sa môj život zmenil. Upravil sa krvný tlak a tak ľahko sa už nezadýcham. Nemám už žiadne spoločenské bariéry. Môžem ísť s deťmi na kúpalisko alebo na bicykel. Na novú životosprávu som si zvykla a dnes je pre mňa úplne normálne jesť oveľa menšie porcie. Hlad vôbec necítim, hovorí pani Lenka, ktorá za rok po operácii schudla vyše 50 kíl a dodáva: „Je to o prekonaní strachu a hanby. Keď vidím extrémne obézneho človeka, mám chuť každému z nich odporučiť, aby sa viac netrápil a obrátil sa na špecialistov“.

Pani Zdenka schudla za 2 roky vyše 80 kíl. „Zmenilo sa úplne všetko. Mám väčšie sebavedomie, zmenila som prácu. S úbytkom váhy zmizli aj pridružené ochorenia. Veľmi rýchlo sa mi upravil krvný tlak a hladina cukru v krvi. Už 2 mesiace po operácii som bola bez liekov na vysoký krvný tlak. Dôležité však je, že môžem robiť úplne všetko a môžem sa plnohodnotne starať o môjho syna. Môžem športovať, chodiť na turistiku, byť jednoducho aktívna. Keď ste  totiž extrémne obézny, je ťažké postarať sa o domácnosť, či o svojich blízkych. Je ťažké ísť vôbec otvoriť dvere návšteve.“

BMI nad 40 alebo nad 35 s pridruženými komplikáciami

Nie každý pacient je však na operáciu vhodný. Základným kritériom je BMI (body max index) nad 40 bez pridružených ochorení alebo BMI nad 35 no s pridruženými problémami ako je cukrovka, vysoký krvný tlak alebo dlhodobé bolesti kĺbov a chrbtice riešené ortopédom alebo neurológom. Zároveň je potrebné vyšetrenie endokrinológia, ktorý musí potvrdiť, že pacient je hormonálne v poriadku a tiež vyšetrenie psychológa, aby boli vylúčenie aj prípadné psychické poruchy ako príčina extrémnej obezity. Následný chirurgický zákrok patrí medzi štandardné operačné výkony. Pacienti spravidla na 3 deň po operácii opúšťajú nemocnicu.

Bariatria je dostupná v špecializovaných centrách

Napriek pozitívnym skúsenostiam pacientov, je povedomie o možnostiach a dostupnosti bariatrickej – metabolickej chirurgie na Slovensku stále veľmi nízke. A to aj v porovnaní napríklad z Českou republikou.

„V súčasnosti podstúpi niektorý z bariatrických zákrokov niekoľko desiatok Slovákov ročne. V susednom Česku je to takmer 3000 ľudí za rok. V západnej Európe ide o štandardnú metódu liečby obéznych ľudí,“ vysvetľuje  docent Marko a dodáva: „Máme najmodernejšie vybavenie, technológiu a vyškolených špecialistov. Som preto presvedčený, že vďaka pozitívnym skúsenostiam samotných pacientov bude rásť povedomie a s ním aj záujem extrémne obéznych ľudí, ale tiež aj lekárov o bariatricko-metabolickú chirurgiu. Veď v konečnom dôsledku, je to len a len pre dobro pacienta,“ dodáva docent.  Okrem toho to však môže byť obrovský benefit pre verejné zdravotníctvo – poisťovne, pokiaľ sa zníži počet na inzulíne závislých diabetikov.

Bariatrické zákroky vykonávajú v súčasnosti lekári v 3 slovenských nemocniciach –  Bratislave (Nemocnica akad. L. Dérera – UNB, Kramáre), Trnave (FN Trnava) a Banskej Bystrici (FNsP F.D. Roosevelta). Kontakty na príslušné centrá sú dostupné na webovej stránke www.liecbaobezity.sk.

II. Chirurgická klinika SZU

Klinika patrí medzi špičkové chirurgické pracoviská na Slovensku.  Okrem širokého spektra štandardných chirurgických výkonov ,  vykonáva najširšiu škálu miniinvazívnych operácii v rámci SR. V zavádzaní mnohých z nich  bola priekopníkom. V roku 1996 uskutočnili na Slovensku prvé odstránenie nadobličky .  V roku 1997 boli chirurgovia kliniky pri prvej  transplantácii  pečene v SR.   Klinika je dodnes  súčasťou banskobystrického  transplantačného centra.  Svojim pacientom poskytuje najmodernejšie metodiky chirurgickej liečby, vrátane roboticky asistovanej chirurgie.  Bariatricko-metabolickej chirurgii sa v Banskej Bystrici venujú od roku 2006.

O FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici

Banskobystrická fakultná nemocnica patrí k najväčším svojho druhu na Slovensku. Ako jediná slovenská nemocnica vykonáva roboticky asistované operácie a zároveň je lídrom v transplantáciách pečene. Odborníci z Rooseveltovej nemocnice však patria k špičke aj v ďalších oblastiach medicíny.

Nemocnica má  901 lôžok, ročne tu hospitalizujú 40 000 pacientov a uskutočnia 500 000 ambulantných vyšetrení. Zariadenie má kompletne zrekonštruované operačné sály, priestory centrálnej sterilizácie, urgentný príjem aj časť polikliniky.  Je významným transplantačným centrom, kde transplantujú orgány, ako pečeň a obličky.  Na vysokej úrovni je tu tiež urológia,  intervenčná rádiológia a neurochirurgia, miniinvazívna chirurgia, onkogynekológia či liečba sklerossis multiplex a epilepsie. O kvalite starostlivosti však  hovoria aj získané ocenenia. V roku 2015 bola Rooseveltova nemocnica pacientmi ZP Dôvera ohodnotená ako tretia najlepšia na Slovensku a v roku 2016 získala druhé miesto pri oceňovaní štátnych nemocníc inštitútom INEKO. Lekári nemocnice sa pravidelne umiestňovali v ankete Zdravotníckych a Hospodárskych novín TOP lekári na Slovensku. Za unikátne metodiky získala niekoľko ocenení v ankete TOP inovácie v zdravotníctve.