Že sa Kiska nehanbí

Dalito.sk/Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vľavo) pred zložením sľubu predpísaného Ústavou SR do rúk predsedu Ústavného súdu SR Ivanovi Fiačanovi, vpravo bývalý prezident SR Andrej Kiska na slávnostnej schôdzi NR SR v budove Slovenskej filharmónie 15. júna 2019 v Bratislave/FOTO: TASR - Martin Baumann

Nehanbí, inak by to, čo predvádza Andrej Kiska slušný a normálny politik či štátnik nikdy neurobil. Vysmievať sa dôvere voličov, ktorí mu vo voľbách dali hlas, lebo verili v zmenu.

Je mi nesmierne ľúto jeho kolegov v strane, lebo medzi nimi jednoznačné sú aj slušní a normálni ľudia a som si 100% istá, že aj keď to nedajú poznať navonok, kdesi vnútri sú nesmierne zaskočení a za predsedu sa hanbia. Aj jeho voličov, ktorí si podľa verejných reakcií búchajú hlavu o stôl. Poznám ten pocit aj ja. Tiež som volička už viac ako 30 rokov.

Aj ja som mu, ešte ako prezidentovi, verila. Aj ja som bola na neho hrdá, že konečne máme moderného prezidenta. Až… až po vraždu Jána a Martiny, keď neprerušil lyžovačku a ako prezident sa nevrátil skôr na Slovensko. Už vtedy som začala mať divný pocit, že toto normálny človek a už vôbec nie prezident jednoducho neurobí.

Ostražitá som začala byť aj v momente, keď urazil môj intelekt tvrdením, že ako podnikateľ nevedel, že náklady na prezidentskú kampaň si nemôže dať do firemných nákladov. Potom zasa tvrdil, že odchádza z politiky, lebo rodina je pre neho prvoradá. Potom zasa nie, lebo potom zasa založil politickú stranu, že potrebujeme zmenu. A potom to ostatné už ani komentovať nechcem. Nechce sa mi tomu veriť, nerozumiem tomu, ale pachuť ostáva, nech to už vytiahol ktokoľvek.  

Procházka skončil po predposledných voľbách na morálnom dne. V odôvodnení na to v texte s čítaním s porozumením upozornil aj medzinárodný súd, ktorý ho práve pre morálne (ne)hodnoty odmietol prijať medzi seba.  

Myslím si, že ak si Kiska chce ponechať ešte akú takú tvár, zachrániť ho už môže len mimoriadny snem strany Za ľudí, kde sa vzdá postu predsedu a nechá vládnuť, či v parlamente pôsobiť čestných ľudí, ktorí v strane určite sú. Aspoň tak dokáže, že netliachal len do vzduchu, že sa už chce venovať iba rodine a potrie všetky dohady, aký je pravý dôvod, že z politiky neodišiel. Všetko sa dá zvaliť aj na zdravotný stav, je to jednoduché a má to úroveň. Lebo to, čo Kiska predvádza po voľbách je všetko, len nie úroveň štátnika.  

V tejto chvíli mi už je úplne jedno ako sa rozhodne, prípadne čo vyjedná, pre mňa už nikdy nebude politik, na ktorého budem hrdá, lebo takto sa podľa mňa taký politik nespráva. Tak na Procházku…  Ako chutí moc? Ale matematika nepustí.., že sa Andrej Kiska nehanbí… Ako povedal Juraj Šeliga, na prvom mieste je krajina. Aj pre pána Kisku?

Áno, čistý morálny kredit zástupcov voličov by mal byť na prvom mieste. V takom prípade by však voliči zatiaľ nemali asi akú stranu voliť, takže zatiaľ by sme mali variť z toho čo máme a možno raz, možno raz tú Michelinskú hviezdu aj dostaneme. Zatiaľ však nenastal ten správny čas, iba na zmenu. Ale aj to je vám veľká vec, ktorú sme si pred vyše rokom ani nevedeli predstaviť. Čo bude o ďalší rok? Zvládneme pohľad do vlastného zrkadla o rok?

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)