Žena a penzia

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com - fizkes
DALITO -

Začalo sa to mojou otázkou ohľadom dôchodkového veku žien na Slovensku. Stále mi to vŕta v hlave. Prečo by mala žena bez detí ísť neskôr do penzie? A prečo by mala ísť žena skôr do penzie? Čo sa skrýva za týmto rozhodnutím? Odkiaľ pochádza toto rozhodnutie? A najviac ma zaujíma, prečo sa ženy neozývajú? Sú spokojné s takýmto pripravovaným zákonom? A čo mladé ženy bez a s deťmi? Čo si o tom myslia?

V zahraničí, kde žijem sa s touto myšlienkou nikto nezaoberá. Do penzie idú aj v Holandsku v rovnakom veku ženy aj muži. V tejto dobe je to okolo 67 rokov.  Áno, aj tu sa sťažujeme, takže tento penzijný vek má pre fyzicky náročné práce pár výnimiek. Ísť skôr do dôchodku bolo v minulosti ľahké, ale teraz to má taký obrovský vplyv na financie, že prakticky nikto nejde skôr do penzie, ak si v minulosti neušetril obrovskú sumu peňazí. Aj tu sa drie, peniaze nepadajú ľuďom do lona a dane sú tu mnohonásobne vyššie ako na Slovensku.

Ale vráťme sa teda k tým ženám na Slovensku. Sú ženy, ktoré nemajú deti, lebo sa im nepodarilo nájsť dobrého partnera. Sú ženy, ktoré nemohli mať deti pre zdravotné dôvody a sú aj ženy, a majú na to plné právo právo, ktoré sa rozhodli zostať bezdetné.

Všetky tieto bezdetné ženy, alebo aspoň väčšina, sa podieľajú na vývoji spoločnosti prácou. Veľakrát pomáhajú príbuzným, starajú sa o synovcov, netere, rodičov, strýkov a tety a predsa ich slovenský štát obdarí extra rokmi k dovŕšeniu penzie. Prečo?

Mne sa vidí, že je to prežitok socializmu, žena mala okrem roboty v prvom rade stáť v kuchyni, starať sa o deti a hlavne nemať vlastný názor. Ale veď sa píše rok 2020 a  veľmi veľa sa v našej spoločnosti zmenilo.

Aj žena, ktorá nemá deti, lebo je presvedčená, že mať deti je pre životné prostredie zaťažujúce, vie presne čo robí a prečo. Chráni svojim rozhodnutím predsa podľa nej záťaž na životné prostredie. Prečo by mala ísť táto žena neskôr do penzie? Na druhej strane máme ženu, ktorá porodila kopec deti, ale sa o ne nemôže starať, deti sa stanú i ich a svojimi problémami bohužiaľ záťažou pre spoločnosť a stoja ju množstvo peňazí.

Tak sa teda pýtam, prečo a za akým cieľom sú ženy trestané alebo odmeňované pán minister Krajniak? Je to trest alebo odmena ísť do dôchodku skôr? Čo ak žena porodí veľa detí len preto, aby išla do penzie čo najskôr? Alebo, čo ak chce matka, ktorá porodila veľa detí ísť do penzie čo najneskôr a žena čo neporodila deti naopak do dôchodku čo najskôr?

Autorka blogu: Janette Havelska, Slovenska žijúca v zahraničí

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)