Ženy si samé pýtajú menej ako muži

Dalito.sk/ilustračné foto: TSK
TASR -

Hoci žena s mužom pracujú v jednej firme a napriek tomu, že sú na rovnakej pozícii, ich finančná odmena nie je zhodná. Štatistika hovorí, že na Slovensku zarába žena o 9 % menej.

Ako vyplýva z analýzy portálu Platy.sk, rovnaká pozícia nemusí znamenať rovnaký plat. Táto známa skutočnosť platí najmä z dôvodu, že v spoločnosti stále pretrvávajú rodové nerovnosti. Tie sa sú aj v platoch. Ženy na rovnakom mieste ako ich mužskí kolegovia zarobia takmer o desatinu menej.

Ukazuje sa, že ženy majú v porovnaní s mužmi často nižšie platové očakávania. Tieto skutočnosti sa prejavujú už pri pracovných pohovoroch. V mnohých prípadoch platí, že ženy si pýtajú menej ako opačné pohlavie.

Celkový rozdiel medzi platmi žien a mužov je omnoho priepastnejší. Zárobky nežnejšieho pohlavia sú totiž viac ako o pätinu nižšie. V tomto prípade sa však zrejme ukazuje, že dôvodom je skutočnosť, že na Slovensku sú odvetvia, v ktorých dominujú ženy, platené horšie, ako tie, v ktorých zase naopak dominujú muži.

Kým odvetvím s najvyšším podielom reagujúcich uchádzačiek na Profesia.sk je zdravotníctvo a sociálna práca, pri mužoch ide o elektrotechniku a energetiku. Podobná situácia je aj v Maďarsku a v Českej republike.

“Ak si pozrieme štatistiky z medzinárodného webu Paylab, ktorý spravuje mzdové portály aj v ďalších krajinách, vidíme, že podobné platové rozdiely medzi mužmi a ženami sú aj v Českej republike a v Maďarsku,” uvádza Nikola Richterová z Profesie.

Jedným, z faktorov, ktoré výrazne ovplyvňujú pracovný život žien, je materská dovolenka. Hoci v niektorých štátoch Európy je vidieť, že po narodení dieťaťa odchádzajú na istý čas z práce aj otcovia namiesto matiek, na Slovensku to bežné nie je. Aj to je jeden z dôvodov, prečo medzi platmi pohlaví sú takéto rozdiely.

Kým žena odchádza na materskú dovolenku a je mimo pracovného prostredia niekoľko mesiacov či rokov, jej mužský kolega zostáva v práci a zažíva často kariérny rast. Ten je väčšinou sprevádzaný mzdovým progresom.

Kolegyne, ktoré sú zároveň matkami detí do 10 rokov, stretáva na pracovisku 37 % zamestnancov. Najviac s nimi spolupracujú pracovníci zákazníckej podpory, textilného priemyslu, štátnej správy a bankovníctva.

Medzinárodný prieskum Paylab Data Research ukázal, že najotvorenejší prístup majú matky na pracoviskách vo Fínsku a v Chorvátsku. Naopak, najnižšiu mieru otvorenosti voči matkám majú spomedzi 9 sledovaných krajín zamestnanci na Slovensku. Práve na Slovensku a v Českej republike zažívajú zamestnanci najnižšiu pracovnú interakciu s matkami v kolektívoch.

Môže vás zaujať:

Ženy vedia byť neskutočne kruté