Žilinka ako Gašparovič: akoby člen Smeru

Dalito.sk/Maroš Žilinka, generálny prokurátor SR/foto: FB MŽ

Účasťou na oslavách ruskej prokuratúry Žilinka napľul do tváre obetiam Putinovho režimu a Európskej únii ako demokratickému spoločenstvu ukázal vztýčený prostredník.

Po využívaní sporného paragrafu 363 v exponovaných kauzách a v prospech ľudí blízkych Smeru (ktorý za Žilinku hlasoval) alebo Sme rodine (ktorá ho nominovala) a po oslave ruskej prokuratúry fungujúcej ako nástroj Putinovej autoritárskej moci (čomu v Smere museli tlieskať), môžeme tušiť, prečo Kollár presadzoval práve Žilinku a prečo za neho zahlasoval aj Fico.

Arogantný a nadutý

„Zjavne ušlo vašej pozornosti, že generálny prokurátor ako ústavný činiteľ nie je vaším podriadeným,“ reagoval arogantne a povýšenecky Žilinka na Korčoka. Ako by sme počuli niekoho zo Smeru. Lenže ctenému generálnemu prokurátorovi tiež čosi ušlo, totiž, že už nie sme satelitom Moskvy, ale členským štátom Európskej únie. A to má v konkrétnych situáciách aj geopolitické súvislosti.

Iste, on by mohol povedať, že to rešpektuje, veď sa nijako nevyjadril proti únii ani proti nášmu členstvu v nej. Lenže gestá vysokopostavených činiteľov majú podobnú výpovednú hodnotu ako slová. Žilinka na oslave ruskej prokuratúry v ére Putina – to je veľavravné gesto. Obete Putinovho režimu by o tom vedeli hovoriť, keby ešte mohli. Ako asi vnímali ich príbuzní tieto oslavy, si tiež vieme predstaviť.

Smer musí mať z neho radosť

Žilinka sa už predviedol útekom po zasadnutí výboru k téme únosu vietnamského občana. Akoby člen Smeru. Zvláštne, že v tomto prípade nejaví takú horlivosť, ako v prípade prepúšťania z väzby ľudí blízkych tým, čo ho nominovali alebo za neho hlasovali.

Predviedol sa selektívny výberom novinárov na tlačovku, podobne, ako to svojho času robil Mečiar. Aj tomu museli v Smere tlieskať. Chýbalo už len ono Gašparovičovo „dali sme im, boha, novinárom“.

Na Súmračnej mu museli tlieskať aj vtedy, keď sa pustil do vojny so špeciálnym prokurátorom, ktorý Ficovi odjakživa leží v žalúdku.

A teraz dohoda s Ruskom o spolupráci pri boji proti korupcii, kybernetickej kriminalite či nadnárodnému organizovanému zločinu. Chápete? S Putinovým Ruskom! V Smere si môžu opäť pripiť.

Matovič využíva každú príležitosť, aby si kopol do pani prezidentky. To, čo predvádza generálny prokurátor, mu akosi nevadí. Chápeme, ten nie je jeho konkurentom v rebríčku popularity.

„Pán generálny prokurátor ani následne neporozumel tomu, prečo bola jeho cesta vnímaná problematicky,“ prehlásila pani prezidentka. No. Ak tomu neporozumel, je to fakt zlé. Ak tomu porozumel a ak tomu rozumel už pred cestou, no správa sa tak, ako sa správa, je to ešte horšie. Nazdávam sa, že tomu rozumie veľmi dobre.

(Ak vás tento názor zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)