Žilinka stále nechápe

Maroš Žilinka - generálny prokurátor SR/foto: FB MŽ

Keď generálny prokurátor uverejnil status o vojnovom cintoríne v Ladomirovej, zožal silnú kritiku. Jej dôvody však pretrvávajú aj po monologickej tlačovke v uplynulých dňoch (jej sebastredné tóny nateraz ponecháme bokom).

Pripomeňme si, že generálny prokurátor Maroš Žilinka svoj status napísal po tom, ako s dezinformáciou o údajnom ničení hrobov prišli šíritelia lží a dezinformácií z ruskej ambasády. Napriek tomu, že si veci zrejme neoveril, použil slová ako „prejavy hrubej neúcty“, či „konanie hodné morálneho odsúdenia“. Bez toho, aby bola daná vec vopred prešetrená, už mal svoju odpoveď. Presne v duchu ruského hoaxu. 

Preto reakcie typu, že šíri prokremeľskú propagandu, sú namieste.

Šíriteľ falošnej správy

Je zarážajúce, že generálny prokurátor (ešte raz: generálny prokurátor!) na znení svojho statusu trvá aj naďalej. Aj napriek tomu, že samotná polícia označila informáciu ruskej ambasády za hoax.

Podobne aj ministerstvo obrany i ministerstvo zahraničných vecí informovali, že informácia o hanobení hrobov je súčasťou ruskej hybridnej vojny na Slovensku. Polícia sa zároveň pýtala, „dokedy bude ruský veľvyslanec brázdiť Slovensko, vytvárať hoaxy a ohrozovať občanov Slovenskej republiky“.

Ani toto všetko však generálnemu prokurátorovi nestačí, aby sa ospravedlnil za nevhodné formulácie, za šírenie falošnej správy a text aspoň patrične upravil.

Ak by totiž napísal, že pre pochybnosti dá zásahy na cintoríne prešetriť, o záveroch šetrenia bude informovať a dovtedy žiada verejnosť aj ruskú ambasádu, aby nešírila neoverené informácie, bolo by to v poriadku a nemohli by sme namietať.

Nedôstojné reakcie

Napriek tomu, že starosta obce sa hneď vyjadril, že betónové obruby dal odstrániť, lebo sa rozpadávali, Žilinka ponecháva formuláciu o neznámom páchateľovi a hanebnom a neakceptovateľnom spôsobe.

Napriek tomu, že polícia danú správu označila za hoax, nateraz ponecháva svoj status v pôvodnom znení (rozumej v duchu proruskej propagandy).

Napriek tomu, že prešetrenie ešte nebolo ukončené, zotrváva pri formulácii o prejavoch hrubej neúcty a konaní hodnom morálneho odsúdenia.

Pretože svoj status doposiaľ nezmenil, ďalej sa ním podieľa na šírení falošnej správy a proruskej propagandy.

To všetko je spolu s tým, ako vystupoval na ostatnej monologickej tlačovke, nedôstojné postaveniu generálneho prokurátora.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)