Žilová trombóza, aj fatálny koniec dovolenky

Dalito.sk/Slovensko-rakúska hranica/foto: Dalito.sk
DALITO -

Žilová trombóza je ochorenie, ktoré nikoho „nediskriminuje“ a vybrať si môže každého z nás. Dôležité je vedieť, kedy môžeme byť ohrození a komunikovať o tom so svojím lekárom.

„Všeobecne sa za vysoké riziko považuje dlhodobý pobyt v nemocnici s upútaním na lôžko, chirurgický zákrok, napríklad  operácia bedrového kĺbu alebo kolena, onkologické ochorenie, predovšetkým, ak je spojené aj s potrebou užívania chemoterapie, ale aj srdcové zlyhávanie,“ hovorí Doc. MUDr. Juraj Maďarič, PhD., MPH, primár Oddelenia kardiológie a angiológie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a.s., v Bratislave.

Cesta krvi „do práce“

Nášmu srdcu trvá približne minútu, kým okysličí celý objem našej krvi. Táto sa následne musí dostať ku všetkým orgánom a tkanivám. Ak sa na ich ceste „do práce“ vytvorí trombóza, vzniká nedokrvenie daného tkaniva alebo orgánu. V prípade, že ide o srdcovú tepnu, prejaví sa to srdcovým infarktom, v prípade mozgovej tepny cievnou mozgovou príhodou.

Cesta krvi „domov“

Na spiatočnej ceste môže krvná zrazenina zablokovať žilu, ktorá odvádza odkysličenú krv z tkanív naspäť do srdca a pľúc (žilová trombóza). Tá je nebezpečná tým, že sa môže uvoľniť, z miesta svojho vzniku vycestovať a zaplávať v smere prúdenia krvi do pľúc a spôsobiť aj život ohrozujúcu pľúcnu embóliu.

Lekári poznajú tri základné predpoklady pre vznik žilovej trombózy, a to zmena v zložení krvi (napr. vplyvom ochorenia), zmena kvality cievnej steny (poškodenie jej výstelky, narušenie jej nezmáčaného povrchu), alebo spomalenie prúdenia krvi v žile (stagnácia prietoku krvi).

Riziko vzniku trombózy je vyššie v letných mesiacoch, kedy sa prirodzene vyskytuje viacero faktorov podporujúcich jej vznik – nedostatočný príjem tekutín a dehydratácia (ktorej sprievodným javom je zvýšená hustota krvi) a dlhé cestovanie na dovolenku.

Nadváha vytvára nadmerný tlak na žilový systém dolných končatín a môže prispieť ku vzniku trombózy.

Hoci nedostatok pohybu je jedným z rizikových faktorov, športovci nie sú mimo ohrozenia. Vzniku trombózy „nahráva“ napríklad kombinácia dlhodobej náročnej fyzickej námahy a dehydratácie.

Fajčenie poškodzuje zdravie. Podieľa sa na vzniku onkologických ochorení, má negatívny vplyv na plod vyvíjajúci sa v maternici počas tehotenstva, urýchľuje starnutie kože a ovplyvňuje aj srdcovo-cievny systém.

Rady angiológa

Pri dlhšej ceste autom alebo lietadlom a nielen počas dovolenkového obdobia, by sme mali preventívne občas natiahnuť striedavo pätu a špičku, či prejsť sa v uličke lietadla… A pozor aj na dehydratáciu. V dehydratovanom organizme má krv väčšiu tendenciu sa zrážať.

Dalito.sk o tom informovala Soňa Valášiková, hovorkyňa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, a.s., v Bratislave.