Blogy

Zmena a slušnosť zvíťazili… máme tu ale viaceré ale…

Je po eurovoľbách. Tradične išlo o hlasovanie s najmenším záujmom Slovákov. A tak je namieste úvaha, že napriek optimistickému jasaniu mnohých novinárov, že zmena a slušnosť zvíťazili, máme tu viaceré ale…

Účasť nepresiahla číslo, ktoré by sme mohli považovať za reprezentatívne a konštruktívne pri odhadovaní výsledkov kľúčových budúcoročných parlamentných volieb. Úspech koalície Progresívne Slovensko/Spolu je v tomto prípade jednoznačný. Ale išlo o voľbu, ktorou oslovili svoju charakteristickú vzorku voličov. Ľudí, ktorým sú blízke hodnoty mieru, jednoty a vzájomnosti v rámci Európy.

Uvidíme, ako svoj ťah na bránu využijú v turbulentnom predvolebnom roku, ktorý sa práve začína. A ako sa vysporiadajú s podstatnými domácimi témami, ktoré otriasli spoločnosťou na veľkých protestoch po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.


Progresívnu koalíciu už o pár dní čaká ďalšia zásadná skúška. Andrej Kiska odkryje karty, a buď sa pridá k progresívcom, alebo jeho nová strana pravdepodobne otrasie nielen prieskumami či odhadmi politológov, ale aj celou súčasnou politickou scénou. Rovnako tak bude rozhodujúca aj komunikácia a jednota „starej“ a „novej“ opozície v kľúčových názoroch a dôležitých opatreniach pre našu krajinu.

Aj keď sa zdá, že dosiaľ najsilnejšia slovenská strana Smer utrpela porážku, ide skôr o zdanie. 15 % a 3 mandáty v europarlamente nesvedčia o tom, že zásadné udalosti z minulého roka otriasli vernými voličmi tejto strany. Jednoznačne však premiér a predseda strany nemôžu pri komentovaní výsledkov využiť ich, už zľudovenú, formulku o víťazstve vo voľbách. Smer padá a boj o záchranu, a o vytvorenie ďalšej vládnej koalície bude veľmi tvrdý.

Za úspech môžeme naopak jednoznačne považovať dva mandáty pre ĽSNS. Ich koketovanie s myšlienkami vojnového Nemecka a Slovenského štátu neprekáža značnej časti zúčastnených voličov, ktorí prišli voliť. Kotlebova strana sa vezie na vlne znechutenia zo súčasnej situácie na Slovensku a v Európe.

Ich reklama a propagácia veľmi účinne útočí na prvú signálnu sústavu sklamaných voličov, ktorí nevidia už nič pozitívne na súčasnej ekonomickej situácii. Veď predsa zlo a lenivosť darmožráčov a „zneužívačov“ systému útočí zo všetkých strán. Ak ich súperi v politickom ringu neprídu v nasledujúcom roku s účinnými a zároveň jednoduchými a zrozumiteľnými ekonomickými návrhmi, čaká nás boj o charakter našej krajiny.

Pretože ani strašenie migrantmi, rómskym etnikom či politickými podvodníkmi nie je cesta pre slušný život. Je to len politická pretvárka a cynický kalkul. Rozosievanie negativizmu a strachu našu krajinu nezlepší. Iba nás všetkých rozoštve voči sebe, podkope naše sebavedomie a zaseje trpkú chuť nedôvery v pracovitosť, fair play a hodnoty dobra a sebaúcty.

Politici nám v najbližšom období musia pomôcť vrátiť zdravú ekonomiku, čestnosť a každodennú človečinu  do našich životov. Pretože iba ak oni a my budeme jednotní a uveríme v seba, a sebe navzájom, poučíme sa z minulosti a posunieme sa konečne dopredu. Pretože už dávno sme my aj naši politici zaspali na vavrínoch. Začnime od seba.


Zomieranie ocina som prežil s nímKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *