Stĺpčeky

Zmeňme smer. Už v sobotu 

Teším sa na zajtrajšie ráno. Pri rannej káve si v pokoji pozriem, čo je nového na sociálnych sieťach a prečítam všetky správy, na ktoré náš internet dosiahne. A viete na čo sa teším najviac? Že sa skončí tá špinavá kampaň pred komunálnymi voľbami. Teda dúfam, že už bude fuč, malo by sa dodržiavať memorandum, i keď u nás jeden nikdy nevie…

Predvolebná kampaň býva vždy špinavá, ale to, čo sa na nás vyvalilo z našich miest a obcí tento raz, to bola sila. Už od leta sa denne prevaľujú škandály a škandáliky. Korupcia vyrazila dekel a prerazila dno. Najskôr sme v šoku a potom aj v údese sledovali, že veľká politika má kvalitné podhubie a že naši miestni politici za tými z veľkej politiky v ničom nezaostávajú. Skrátka hrôza.

Najskôr sa z bilbordov po celom Slovensku vytratili operátori, potom zdravá výživa a namiesto toho sa na nás začali usmievať často vyretušovaní nádejní kandidáti.


Po jarných mítingoch proti korupcii a túžbe po slušnej spoločnosti   sa predsa len menej často vyskytovali kandidáti,  sľubujúci čokoľvek aj so svojim predsedami. Aj keď sa to nezdá, predsa len k nám dorazila sebareflexia, alebo aspoň snaha o ňu.

Potom prišla druhá fáza, v ktorej namiesto vône lesov a stromov z alejí, ktoré aj tak v našej krajine miznú z dohľadu i mapy,  sa vzduchom začal šíriť ten typický horúci pach asfaltu. No a potom sme začali čítať o kauzách a kauzičkách, ktoré lomcujú našimi mestami a dedinami.

Nie, že by sme o nich netušili, veď žijeme v bytovkách, panelákoch, chodíme po uliciach a nakupujeme aj v malých obchodíkoch, ale predsa len, kým to nevidíme čierne na bielom, nemôžeme uveriť…

Predvolebná kampaň pred sobotnými voľbami bola mimoriadne špinavá. Možno aj preto, že už aj vidiecka politika objavila silu internetu a sociálnych sietí. Letáky pomaly odfúkne vietor, naposledy vykydáme schránky no a v sobotu v dobrej viere zvolíme nových, starých, skrátka našich primátorov, starostov a poslancov.

V komunálnej politike by sme sa mali vykašľať na sľuby i na naše presvedčenie z veľkej politiky. V komunálnych voľbách by sme si mali zvoliť naozaj „našich“ ľudí, ktorí majú chuť pracovať pre našu ulicu, obvod, mesto, či dedinku.

Nech naše Slovensko prekoná prekliatie posledných rokov a nech sa nám zadarí…. Nech si v sobotu v noci, či v nedeľu ráno povieme: Dali sme to! A na pánov!


Máme jedinečnú šancu začať zmenu, ktorú naša krajina potrebuje. Máme možnosť začať ju naozaj zdola. Veď všetci vieme, prečo sa kto v našom okolí hlási do služby. Každý pozná každého, sme navzájom prepletení, tak zoberme konečne rozum do hrsti. Začnime obrodu zdola, dozrel čas. Teraz! V sobotu.

Zajtra ráno vstanem, uvarím si kávu a dúfam, že ma nikto nesklame a že všetci dodržia predvolebné memorandum. Tak by to v slušnej krajine malo byť. Tak prečo nie konečne aj u nás? Máme šancu na reparát posledných rokov …

P.S. Do soboty máme priestor premýšľať, kto z našich starostov a primátorov naozaj študoval a môže mať aj riadny titul. Alebo aspoň zdravý sedliacky rozum bez falošného titulu. Vidíme si až do hrnca, tak nebuďme hlúpi a zbabelí…

P.S.2: Do soboty si môžeme premietnuť, ako pre nás pracovali posledné roky  tí, čo nás zastupujú na úradoch v našich bydliskách.

P.S. 3: Keď v sobotu budeme kráčať do volebných miestností, nezabudnime sa pozerať poriadne okolo seba: či sú naše chodníky zametené a čisté, či budovy popri ceste nie sú skôr ruinami, či naše deti chodia do čistých škôl, či im nezateká strecha… a tak podobne, veď viete. Skrátka, či sa o náš spoločný majetok nami volení správcovia dobre starajú.

P.S.4: Nedajme sa obalamutiť prázdnymi sľubmi, či darčekmi a lá Vaľová. Cigarety a alkohol nie sú v móde.

Môže vás zaujať:


Neseďte doma na zadkoch!Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *