Šport

ZOH 2018: Prvá medaila pre Slovensko! Kuzminová strieborná! „Som veľmi šťastná.“ 

Biatlonistka Anastasia Kuzminová v ťažkých poryvoch vetra skončila v stíhacích pretekoch žien na 10 km na druhom mieste. Anastasia si nechala  zájsť trpkú chuť zo sklamania zo šprintu, kde bola síce najrýchlejšia, ale nezvládla streľbu. Po vodných slalomároch bratoch Hochschornerovcoch sa s dvoma striebornými a dvoma zlatými medaila stala našou najúspešnejšou olympioničkou všetkých čias.

ZOH2018-biatlon: V stíhačke striebro Kuzminovej: „Som veľmi šťastná“ 

Pjongčang 12. februára (TASR) – V stíhacích pretekoch na ZOH v Pjongčangu vybojovala slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová na 10 km trati striebornú medailu. Zlato si vybojovala s náskokom 29,4 sekundy Nemka Laura Dahlmeierová, bronz Francúzka Anais Bescondová (+29,6). Na 38. mieste dobehla Paulína Fialková (+3:58,3).
Prvá reakcia striebornej Kuzminovej bola hlavne o obrovskom šťastí, ktoré prežívala. „Som veľmi šťastná, že sa podarila medaila. Štyri chybičky tam nemali byť, pretože zlatá medaila bola na dosah. Snažila som sa bojovať s Laurou, ale som veľmi spokojná aj so striebrom. Toto je moja úroveň. Prežívam obrovskú radosť z toho, že som potešila všetkých mojich fanúšikov.“
Anastasia Kuzminová nastúpila na večernú stíhačku v inej pozícii, aká ju pred štyrmi i ôsmimi rokmi na ZOH ozdobila. Ak v Soči i Vancouveri vyhrala šprint a stíhačku odštartovala s náskokom, teraz musela stratu dobiehať. V šprinte jej v Alpensii patrilo 13. miesto s mankom 54 sekúnd. Menší sekundový odstup zaťažil 11-tu v šprinte Paulínu Fialkovú +51 s, obe však spájalo jedno, ak presnejšie zastrieľajú, medaila nebola pre ne vzdialená.
Najbližšie k zlatu mala Dahlmeierová, Olsbuová (+24 sekúnd) i Vítková (+26). História však presviedčala, že víťazka zo šprintu to mala vždy zložité. Stíhačka sa beží na ZOH od roku 2002 a ani raz sa nestalo, že sa zrodilo zlaté double, až teraz v Pjongčangu zásluhou Dahlmeierovej. Najbližšie k nemu mala Kuzminová vo Vancouveri so zlatom a striebrom, rovnako dopadla aj Nemka Wilhelmová v Salt Lake City’2002.
Úvodná streľba ležmo v mraze -10 a silnom vetre dopriala Kuzminovej (celková strelecká bilancia 0-1-2-1), Fialková (2-2-2-2) netrafila štvrtý a piaty terč. Kuzminovej posun vpred bol pozoruhodný, ocitla sa na treťom mieste, 32,6 sekundy za Dahlmeierovou a 14,8 za Vítkovou. To však nebolo všetko, s famóznym behom onedlho Vítkovú predstihla. Na druhej ležke síce netrafila prvý terč, no Dahlmeierová druhý a veľký súboj o zlato naďalej pokračoval. Stratu 9,2 sekundy Kuzminová rýchlo zmazala a na následnom medzičase (na 4,9 km) sa už ocitla sa na čele.
Prvá streľba stojmo bola pri súčasnom mierení v znamení kto z koho. Kuzminová netrafila ďalšie dva terče, Dahlmeierová bola bezchybná a situácia sa o niečo zmenila, slovenská biatlonistka už zaostávala na 2. mieste o 37,9 sekundy. V záverečnej stojke sa už akoby mierilo na medaily, Dahlmeierová v pohode bez jediného omylu na zlatú, Kuzminová s jednou chybou na prvom terči na striebornú, no musela si v záverečnom bežeckom okruhu ustrážiť tesný náskok 0,8 sekundy pred Francúzkou Bescondovou. Vo finiši si svoju štvrtú medailu na ZOH v kariére po heroickom finiši už nenechala vziať.
Fialková nevybielila v druhej ‘ležke’ opäť dva terče, druhý a štvrtý a už dosť strácala. Rovnako menej presne zvládla prvú i druhú stojku a už si aj zmarila nádej na cenný výsledok.
Kuzminová unikátne už na tretích ZOH za sebou získala medailu (2-2-0) a stala sa najvýraznejšou biatlonovou osobnosťou v histórii ZOH. Jej striebro bolo dielom skvelej prípravy a výrazných výsledkov počas celej sezóny. V seriáli SP vedie túto zimu v hodnotení disciplíny, v stíhačke dvakrát zvíťazila, raz bola druhá, no vždy nastupovala s tou výhodou, že si vybudovala v šprinte lepšiu pozíciu ako teraz. Teraz ukázala aj unikátny útok zozadu, s najrýchlejším bežeckým časom, druhá za ňou bežala pomalšie až o 23,7 sekundy Nórka Eckhoffová.
Trénerka reprezentácie žien Anna Murínová vyzdvihla u Nasti hlavne perfektný beh. „Aj s trestnými okruhmi to dokázala. Strelnica bola o lotérii, aj o šťastí, Paulína Fialková na vietor dosť doplatila, jej osem trestných okruhov bolo strašne veľa. Nasťa sa s vetrom popasovala a čo stratila na strelnici, to získala v behu. Pre náš biatlon je medaila vždy perfektná, opäť sa potvrdilo, že sa aj v malej krajine môžu rodiť veľké úspechy.“
V Soči pred štyrmi rokmi sa na pódiu umiestnili biatlonistky s číslami 9, 10 a 15, ktoré korešpondovali s umiesteniami v šprinte, teraz sa stala najväčšou ‘skokankou’ práve Kuzminová, 13. v šprinte, 2. v stíhačke. Zlatá Domračevová mala v Soči na štarte 32-sekundovú stratu a napriek tomu zvíťazila. Zaujímavé bolo, že aj v Pjongčangu vyštartovala v ústrety obhajobe ako deviata v poradí, no stíhačku nezvládla a obsadila 37. priečku.


Peter Gajdoš, minister obrany SR: „To, čo dnes predviedla Nasťa Kuzminová sa len ťažko opisuje slovami. Je v životnej forme, čo potvrdila už v pretekoch Svetového pohára. Dnes ju nezlomilo ani nepriaznivé počasie, ani sekundy navyše v trestných okruhoch. Jednoducho je to naša bojovníčka, sme na ňu hrdí a už teraz musíme začať rozmýšľať, čím ju po návrate prekvapíme. V mene celého ministerstva obrany jej srdečne blahoželám k ďalšiemu obrovskému úspechu v jej kariére.“

     Výsledky
stíhacie preteky na 10 km: 1. Laura Dahlmeierová (Nem.) 30:35,3 (1 tr. okr.), 2. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) +29,4 (4), 3. Anais Bescondová (Fr.) 29,6 (1), 4. Marte Olsbuová (Nór.) 1:07,3 (4), 5. Hanna Oebergová (Švéd.) 1:08,9 (3), 6. Densie Herrmannová (Nem.) 1:19,4 (2), 7. Veronika Vítková (ČR) 1:37,3 (3), 8. Lena Häckiová (Švajč.) 1:41,5 (3), 9. Tiril Eckhoffová (Nór.) 1:47,8 (5), 10. Mona Brorssonová (Švéd.) 1:54,5 (1), …38. Paula FIALKOVÁ (SR) 3:58,3 (8)

ZOH2018-Biatlon:Z Kuzminovej v šprinte padla nervozita,v stíhačke prišlo šťastie 

Pjongčang 12. februára (TASR) – Anastasia Kuzminová sa v cieli pondelňajšej stíhačky biatlonistiek na ZOH2018 v Pjongčangu chvela skôr šťastím než zimou. Okrem deky či vrecúšok na ruky od jedného z divákov ju totiž zahrievala radosť z vybojovanej medaily, už jej štvrtej olympijskej.
Kuzminová „vyrovnala“ svoju bilanciu na dve zlaté a dve strieborné, keď sa napriek štyrom streleckým chybám dokázala posunúť z trinástej priečky po šprinte. Pred slovenskou reprezentantkou finišovala už dvojnásobná olympijská šampiónka v Pjongčangu Laura Dahlmeierová z Nemecka: „Tretia streľba s dvomi chybami sa nemala stať, to boli ozaj ‘nervičky’. Veľmi som sa však snažila na trati zabojovať s Laurou. Veľmi som sa snažila byť odolná proti vnútornému tlaku a nepokoju, ktorý sa vo mne odohrával. Dokázala som sa skoncentrovať na poslednú streľbu a vedela som, že všetky dievčatá nebudú strieľať na nulu. Vietor robí svoje a ja som vysoká, takže ma to niekedy ešte viac rozkývalo. Urobila som všetko, čo som vedela a aj striebro ma veľmi teší.“
Po štvrtej položke bolo zrejmé, že Dahlmeierová smeruje za víťazstvom a o zvyšných kovoch sa rozhodne medzi Francúzkou Anais Bescondovou a Kuzminovou, ktorá mala v nohách o tri trestné okruhy navyše. Napriek tomu sa neustále držala pred súperkou a o pozíciu neprišla ani vo finiši: „Za mnou bola silná športovkyňa, ktorá dokáže zabojovať. Snažila som sa pripravovať takticky, viem, že moje správanie na trati nebolo vzorové, párkrát som ju nepustila pred seba. Videla som, že má tiež dosť rýchle lyže, zakaždým som sa pred ňu postavila, nepustila som ju do vnútornej časti. Som veľmi vďačná každému, kto mi dával informácie na trati, že dve bojujeme o striebro a bronz. Mohla som sa tak sústrediť na posledný okruh, záverečné metre som sa nechcela vzdať. Mala som pred očami každý tréning, odkedy som tu, išla som do toho odušu,“ vyznala sa Kuzminová v mix zóne.
O pár momentov, už v teplejšom prostredí na tlačovej konferencii medailistiek, prezradila aj rodinnú motiváciu, s ktorou ju na ZOH 2018 vyslal Anton Šipulin. Kuzminovej brata nepustil Medzinárodný olympijský výbor (MOV) do výberu Olympijských športovcov z Ruska: „Podporil ma, keď som išla na tieto ZOH trocha smutná. Povedal mi, ‘Nasťa, jednu medailu pre seba a jednu medailu pre mňa.'“ Kuzminová má po pondelku za sebou disciplíny, v ktorých si pamätala chuť olympijských úspechov. Už o dva dni ju bude mať možnosť spoznať aj vo vytrvalostných pretekoch: „Nestalo sa, že by som hneď na úvod získala zlato v šprinte. Na jednej strane by som sa mala zlomiť, ale na druhej zo mňa opadla nervozita, akú som mala pred šprintom, takže to bolo na niečo aj dobré.“

Profil štvornásobnej olympijskej medailistky Anastasie Kuzminovej 

Dátum a miesto narodenia: 28. 8. 1984, Ťumeň (Rus.)
Výška: 180
Váha: 67
Názov strediska vrcholového športu: VŠC Dukla Banská Bystrica
Osobný tréner: Daniel Kuzmin, Natália Prekopová


doterajšie výsledky na ZOH: Vancouver 2010: 1. na 7,5 km, 2. v stíhacích pretekoch na 10 km, 8. na 12,5 km s hromadným štartom, 39. na 15 km, 13. v štafete, Soči 2014: 1. v šprinte, 6. v stíhačke, 26. na 12,5 km s hromadným štartom, 27. na 15 km, 5. v mixe, Pjongčang 2018: 13. v šprinte, 2. v stíhačke
hlavné športové výsledky:
za Rusko: MSJ 2002 Ridanna: striebro v štafete, MSJ 2003 Kościelisko: zlato v štafete, striebro v stíhačke a pretekoch na 10 km, MSJ 2004 Maurienne: striebro v štafete, MSJ 2005 Kontiolahti: zlato v štafete, bronz v šprinte
za Slovensko: ZOH 2010 Vancouver: zlato v šprinte, striebro v stíhačke, ZOH 2014 Soči: zlato v šprinte, ZOH 2018 Pjongčang: striebro v stíhačke, MS 2009 Pjongčang: striebro v pretekoch s hromadným štartom, MS 2011 Chanty-Mansijsk: bronz v šprinte, 11x víťazstvo v pretekoch SP, 3. miesto v poradí individuálnych pretekov SP 20113/14, 2. miesto v poradí pretekov s hromadným štartom v SP 2013/14

ZOH2018: Prezident SFZ Kováčik: „Úžasné, akú má Nasťa dlhodobú výkonnosť“ 

Bratislava 12. februára (TASR) – Reakcie na striebornú medailu slovenskej biatlonistky Anastasie Kuminovej na ZOH 2018 v Pjongčangu v stíhacích pretekoch žien na 10 km:

Ján Kováčik, prezident SFZ: „Osobne som síce priamy prenos nepozeral, ale informáciu o jej striebre už mám. Veľmi jej k nemu gratulujem. Je úžasné, že získala medailu už na jej tretej olympiáde. Je úžasné, ako si dlhodobo udržuje takúto skvelú výkonnosť. Celý víkend som sledoval dianie v Pjongčangu, na slovenskej, českej televízii aj Eurosporte. Dnes zatiaľ nie, keďže je už normálny pracovný deň. Videl som lyžovanie, krasokorčuľovanie, skoro všetko čo bolo. Veľmi silno prajem medailu aj Petre Vlhovej. Verím, že zabojuje a môže to cinknúť aj v jej prípade. Som totiž jej veľký fanúšik.“
Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky: „Preteky som pozeral. Je naozaj veľká škoda, že jej to nevyšlo v sobotu a aj dnes nebyť jedného trestného kola, mohlo by z toho byť zlato. Keby sa jej to podarilo na troch olympiádach po sebe, bolo by to úžasné. Dostala sa z 13. miesta na chvíľu aj na čelo, ale ten bežecký výkon sa asi podpísal pod to, že jej na strelnici chýbal trošku väčší pokoj. Dúfam, že to nebola posledná medaila z Pjongčangu, ale že pribudnú aj ďalšie a že zabojujú aj naše lyžiarky. Ako každý bývalý športovec, aj ja sa teším z každého slovenského úspechu.“

ZOH2018-Biatlon: Murínová verí, že ku Kuzminovej sa pridajú aj mladšie kolegyne 

Pjongčang 12. februára (TASR) – Pre Anastasiu Kuzminovú to za striebrom na ZOH 2018 v Pjongčangu bola skutočná stíhacia jazda. Kým v predchádzajúcich olympijských súťažiach v tejto disciplíne hájila vedúcu priečku po šprinte, v pondelok začala prenasledovať súperky z trinásteho miesta. Na druhé sa prebojovala, hoci mala horšiu východiskovú pozíciu z dvoch slovenských biatlonistiek na štarte.
Jedenásta zo šprintu Paulína Fialková si pripísala až osem streleckých chýb a s takouto bilanciou nemohla pomýšľať na udržanie či dokonca zlepšenie umiestnenia. Reprezentačná trénerka Anna Murínová po Fialkovej 38. priečke verí, že ďalšie vystúpenia v Pjongčangu nebudú zo slovenského pohľadu iba o 33-ročnej Kuzminovej: „Bolo to ťažké predovšetkým na strelnici, ale myslím si, že Nasťa podala naozaj pekný výkon. Medaila je krásna, druhé miesto je úplne super. Medaila sa očakávala, je dobré, že ‘padla’ už v druhých pretekoch, určite sa teraz bude ľahšie dýchať. Tešíme sa a veríme, že aj mladšie dievčatá ukážu, že vedia zabojovať.“
Kuzminovej bežecká fazóna bola opäť bezkonkurenčná, no s mankom zo šprintu a štyrmi trestnými okruhmi to na Lauru Dahlmeierovú nestačilo. „Cítila som sa silná, Laura je však veľmi dobrá na trati i na strelnici. Snažila som sa urobiť maximum, čo bolo v mojich silách. Vedela som, že lyže mi idú veľmi dobre, ale streľba bola v pondelok rozhodujúca,“ povedala Kuzminová. Trénerka Murínová súhlasila s jej tvrdením: „V pondelok to nebolo o trati, ale o šťastí na strelnici, opäť to na nej bola lotéria.“
Na lotériu doplatila Fialková na všetkých štyroch položkách – rovnomerne dvoma nesklopenými terčmi na každej z nich. Na stíhacie preteky nastúpila s doznievajúcimi zdravotnými ťažkosťami. Spoločne s Kuzminovou, ktorej stíhacie tempo muselo byť maximálne od štartu až po cieľovú pásku, budú mať zrejme v utorok voľnejší deň. Už v stredu sú totiž na programe vytrvalostné preteky na pätnásť kilometrov: „Nasti určite zvýšili sily aj do ďalších pretekov. Myslím si, že s Paulínou sme na tom boli zdravotne podobne ako v šprinte, aj keď určite o niečo lepšie. Niekto bude mať v utorok voľno, kto nesúťažil, bude trénovať. Dúfame, že sa zmení počasie, lebo, žiaľ, je to skôr o šťastí a nie o tom, čo sme trénovali štyri roky.“
Mladšia z dvojice slovenských reprezentantiek v stíhačke sa, pochopiteľne, tešila zo strieborného úspechu skúsenejšej kolegyne. Ani jej vlastné nevydarené predstavenie príliš nepokazilo náladu: „Nedokázala som s tým spraviť nič lepšie. Nebudem dlho smutná, v pondelok sa mohlo stať každému, že zastrieľa takto. Asi mi nebolo naklonené šťastie. Nevedela som správne reagovať, možno som to mala nechať tak a ísť na náhodu, nelámať si hlavu, ako a koľko ‘cvakať’. Musím si najskôr oddýchnuť, lebo tieto dva dni boli náročné, najmä pre chorobu. Budem sa snažiť skoncentrovať na vytrvalostné preteky, dúfam, že tam to už nebude také veterné.“

ZOH2018-Biatlon: Kiska o Kuzminovej: „Tvoje odhodlanie len tak niečo nezlomí“


Bratislava 12. februára (TASR) – Reakcie na striebornú medailu slovenskej biatlonistky Anastasie Kuminovej na ZOH 2018 v Pjongčangu v stíhacích pretekoch žien na 10 km:

Ján Kováčik, prezident SFZ: „Osobne som síce priamy prenos nepozeral, ale informáciu o jej striebre už mám. Veľmi jej k nemu gratulujem. Je úžasné, že získala medailu už na jej tretej olympiáde. Je úžasné, ako si dlhodobo udržuje takúto skvelú výkonnosť. Celý víkend som sledoval dianie v Pjongčangu, na slovenskej, českej televízii aj Eurosporte. Dnes zatiaľ nie, keďže je už normálny pracovný deň. Videl som lyžovanie, krasokorčuľovanie, skoro všetko čo bolo. Veľmi silno prajem medailu aj Petre Vlhovej. Verím, že zabojuje a môže to cinknúť aj v jej prípade. Som totiž jej veľký fanúšik.“
Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky: „Preteky som pozeral. Je naozaj veľká škoda, že jej to nevyšlo v sobotu a aj dnes nebyť jedného trestného kola, mohlo by z toho byť zlato. Keby sa jej to podarilo na troch olympiádach po sebe, bolo by to úžasné. Dostala sa z 13. miesta na chvíľu aj na čelo, ale ten bežecký výkon sa asi podpísal pod to, že jej na strelnici chýbal trošku väčší pokoj. Dúfam, že to nebola posledná medaila z Pjongčangu, ale že pribudnú aj ďalšie a že zabojujú aj naše lyžiarky. Ako každý bývalý športovec, aj ja sa teším z každého slovenského úspechu.“
Richard Lintner, prezident spoločnosti Pro-Hokej: „Teším sa z tohto úspechu. Ja tvrdím, že šport je vždy spravodlivý. Len treba byť trpezlivý. Ukázalo sa, že po malom zaváhaní v šprinte sa oplatilo ďalej bojovať. Nasťa nám to ukázala a motivovala aj ostatných športovcov a ľudí, ktorý jej fandia. Podala skvelý výkon.“
Andrej Kiska, prezident SR (zdroj: oficiálny facebookový profil prezidenta: „Slovensko má na olympiáde prvú medailu! Nasťa Kuzminová dnes predviedla famózny výkon a v stíhacích pretekoch sa prebojovala na druhé miesto. Bola to úžasná jazda. Veľká dráma. Miestami som radšej zatvoril oči, otočil som sa a veľmi som držal palce. Nasťa, bola si skvelá. Dala si všetkým najavo, že tvoje odhodlanie priniesť medailu len tak niečo nezlomí. Sme na teba hrdí!“

Môže vás zaujať:

V reálnom zamestnaní si uvedomil,  že dobre už boloKomentáre (2)

    Vaša reakcia

    Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *