Kultúra

Zomrel Emil Kosír, dlhoročný herec zvolenského DJGT

V pondelok 11. marca umrel vo veku nedožitých 82 rokov dlhoročný herec Divadla J. G. Tajovského (DJGT) vo Zvolene Emil Kosír. Divadlo o úmrtí informovala rodina zosnulého.

„Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene so smútkom prijalo správu o úmrtí dlhoročného herca Emila Kosíra, ktorý bol v jeho histórii tiež riaditeľom, umeleckým šéfom a spoluzakladateľom festivalu Zámocké hry zvolenské.

Emil Kosír sa narodil dňa 19. apríla 1937 v Mojmírovciach pri Nitre. Divadlu sa venoval už ako ochotník. Do DJGT nastúpil v roku 1959 a aj po svojom odchode do dôchodku tu hosťoval a intenzívne sledoval jeho dianie. Vďaka svojim fyzickým dispozíciám presvedčivo stvárňoval komické a tragikomické postavy i postavy v drámach a v rozprávkach.


Nezabudnuteľné bolo tiež jeho pôsobenie v obľúbenej Divadelnej kapele. V roku 2006 získal Cenu Čestný MOTÝĽ za celoživotný prínos pre DJGT, v roku 2010 Cenu Kvet kultúry a umenia BBSK, v roku 2014 Cenu LITERÁRNEHO FONDU za celoživotné dielo.

Emil Kosír bol neodmysliteľnou súčasťou zvolenského divadla a ostane po ňom citeľné prázdne miesto. Jeho vynikajúca pamäť, spomienky na dejiny divadla, zanietenosť pre umenie a nefalšovaná kolegialita ku každej generácii divadelníkov bude ešte dlho v našich spomienkach.

Posledná rozlúčka s hercom Emilom Kosírom sa uskutoční vo štvrtok 14. marca 2019 o 14.00 v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene. Každý, kto si chce uctiť pamiatku zosnulého herca, sa môže prísť rozlúčiť, vo foyer bude tiež vystavená kondolenčná kniha,“ uviedlo divadlo na svojej webovej stránke TU.


Môže vás zaujať:

Jiří Schelinger, hviezda, ktorá spadla do Dunaja 


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *