Spektrum

Zomrel jeden z najdlhšie vládnúcich európskych panovníkov, luxemburský veľkovojvoda Jean 

Luxemburský veľkovojvoda Ján, ktorý pred abdikáciou a odovzdaním moci svojmu synovi dohliadal na transformáciu svojej krajiny na medzinárodné finančné centrum, zomrel v utorok vo veku 98 rokov.

Ján Luxemburský sa narodil 5. januára 1921 veľkovojvodkyni Šarlote I. a princovi Félixovi Burbónsko-Parmskému.

Musel utiecť


Jeho mladé roky boli zatienené druhou svetovou vojnou; jeho rodina musela utiecť pred nacistickými vojskami a hľadať si útočisko v Spojených štátoch a Kanade, pripomína agentúra Reuters.

Ján sa vrátil do Európy v roku 1942 a v Británii absolvoval vojenský výcvik. Krátko slúžil ako strážca v Buckinghamskom paláci a v roku 1944 sa pridal k spojeneckým silám v Normandii, pričom sa zúčastnil na bitke o Caen.

Po vojne sa oženil s belgickou princeznou Joséphinou Charlottou, s ktorou mal päť detí. Po tom, ako v roku 1964 abdikovala jeho matka Šarlota I., sa stal veľkovojvodom Luxemburska.

Vybudoval malú veľkú veľmoc

Počas jeho 36 rokov na čele štátu sa Luxemburské veľkovojvodstvo, vklinené medzi Belgicko, Nemecko a Francúzsko, zmenilo z priemyselne stagnujúcej oblasti na medzinárodné finančné centrum.

Ján abdikoval v októbri 2000 a panovnícke kreslo prepustil svojmu najstaršiemu synovi Henrichovi, na ktorého už v roku 1998 presunul väčšinu svojich povinností.


Luxembursko so 600.000 obyvateľmi je konštitučnou monarchiou, v ktorej má veľkovojvoda výkonnú moc a návrhy zákonov sa stávajú legislatívou iba s jeho podpisom.

Luxembursko je zároveň jediným suverénnym veľkovojvodstvom na svete.

Britská kráľovná Alžbeta II. panuje už 65 rokov. NajdlhšieKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *