Zomrel oscarový režisér Miloš Forman 

dalito.sk/Americký režisér Miloš Forman po získaní Strieborného medveďa za film "Man On The Moon" pózuje fotoreportérom na 50. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne, 20.2.2000. O Zlatého medveďa sa uchádzalo 21 filmov. TASR/AP
TASR -

Vo veku 86 rokov zomrel v piatok v USA svetoznámy filmový režisér českého pôvodu Miloš Forman. Zomrel po krátkej chorobe, informoval v sobotu spravodajský server Novinky.cz.

Filmový režisér Miloš Forman, ktorý v piatok zomrel v USA, sa narodil ako Jan Tomáš Forman 18. februára 1932 v českom meste Čáslav. Keďže jeho rodičia zomreli v koncentračnom tábore, vyrastal v internátnej škole pre vojnové siroty v Poděbradoch. Jeho spolužiakmi boli napríklad Václav Havel a Ivan Passer.

Vyštudoval dramaturgiu na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU). Popri štúdiu začal praxovať na Barrandove. Po absolutóriu sa dostal do filmárskej brandže a onedlho sa stal jedným z čelných predstaviteľov novej generácie filmárov známej ako Československá nová vlna.

Postupne natočil snímky Konkurs (1963), Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a komédiu Hoří, má panenko (1967), ktoré vynikali osobitosťou a originalitou. Po roku 1968 odišiel do Spojených štátov amerických, aby pokračoval vo svojej filmovej tvorbe.

Za oceánom ho však čakalo vytriezvenie, keď sa jeho film Taking Off (1971) nestretol s úspechom. “Moje filmárske inštinkty boli príliš české, v každom prípade som musel zmeniť štýl práce”, priznal neskôr Forman. Medzinárodné uznanie a päť Oscarov vrátane tých za najlepší film a za najlepšiu réžiu mu vyniesla dráma One Flew Over the Cuckoo’s Nest (Prelet nad kukučkiným hniezdom, 1975). V hlavnej úlohe trestanca v psychiatrickej liečebni exceloval Jack Nicholson. Snímka získala tiež štyri Zlaté glóbusy, cenu BAFTA a množstvo ďalších ocenení.

Na obrovský úspech nadviazal Miloš Forman aj svojimi nasledujúcimi počinmi – muzikálom Hair (Vlasy, 1979) a drámou Ragtime (1981). Jeho status prvotriedneho filmára potvrdila v roku 1984 životopisná snímka Amadeus. Veľkolepý historický epos o skladateľovi Antoniovi Salierim, ktorý bol najväčším konkurentom geniálneho Wolfganga Amadea Mozarta, premenil na víťazstvo osem z 13 nominácii na Oscara. Český režisér si prevzal Cenu Akadémie za réžiu (1985).

https://www.youtube.com/watch?v=tgZhaFFNVc4

Filmografiu Miloša Formana dopĺňa tiež historická snímka Valmont (1989), ktorá je adaptáciou slávneho románu Nebezpečné známosti. Nomináciu na ďalšieho Oscara za réžiu získal za životopisnú drámu The People vs. Larry Flynt (Ľud verzus Larry Flynt, 1996). Režíroval aj úspešné filmy Man on the Moon (Muž na mesiaci, 1999) a Goya’s Ghosts (Goyove prízraky, 2006). Filmy jedného z najvýznamnejších filmárov z hľadiska dejín svetovej kinematografie pozbierali dohromady 13 Oscarov, tri Zlaté glóbusy a niekoľko cien BAFTA.

Prvou manželkou Miloša Formana bola herečka Jana Brejchová, s druhou manželkou Věrou Křesadlovou má synov Petra a Matěja. V roku 1999 sa režisér oženil tretíkrát s Martinou Zbořilovou, s ktorou má dvojičky Andyho a Jima. Oscarový filmár je okrem spomenutých ocenení laureátom Českého leva za celoživotné dielo (1998) a v roku 2010 si na filmovom festivale v Zürichu prevzal čestnú cenu podujatia za celoživotné dielo.

Môže vás zaujať:

Skonala stálica divadelných dosiek, herec Marián Labuda starší