Zomrel Ross Perot, vyrastal v chudobe, svet opustil ako miliardár

Dalito.sk/Texaský miliardár Ross Perot, ktorý v 90. rokoch kandidoval za prezidenta Spojených štátov proti súperom z oboch hlavných politických strán, zomrel v utorok vo veku 89 rokov po boji s leukémiou. Na archívnej snímke z 5. mája 1992 sa Ross Perot smeje po tom, ako odpovedá na otázky novinárov v New Yorku. FOTO TASR/AP
REDAKCIA/TASR -

Texaský miliardár Ross Perot, ktorý v 90. rokoch kandidoval za prezidenta Spojených štátov proti súperom z oboch hlavných politických strán, zomrel v utorok vo veku 89 rokov po boji s leukémiou. Informovala o tom stanica BBC.

Perot sa narodil v roku 1930 počas Veľkej hospodárskej krízy a vyrastal v chudobe.

TOP IT firmy

Svoju kariéru začal na oddelení predaja vo firme IBM, neskôr sa stal priekopníkom počítačového priemyslu, keď v roku 1962 založil vlastnú spoločnosť Electronic Data Systems (EDS), vďaka ktorej zbohatol.

V roku 1984 bola EDS odpredaná korporácii General Motors za 2,5 miliardy dolárov. Perot v roku 1988 založil ďalšiu spoločnosť zameranú na informačné technológie – Perot Systems, ktorú v roku 2009 získala za 3,9 miliardy dolárov firma Dell.

Dvojnásobný prezidentský kandidát

Perot sa stal všeobecne známym v roku 1992, keď kandidoval za prezidenta USA. Za hlavné témy svojej kampane si zvolil obhajobu vyrovnaného rozpočtu a ukončenie outsourcingu pracovných miest do zahraničia. Perot skončil vo voľbách ako nezávislý kandidát na treťom mieste a získal takmer pätinu odovzdaných hlasov.

Daný výsledok z neho spravil jedného z najúspešnejších nezávislých kandidátov v americkej histórii a podľa BBC pomohol demokratovi Billovi Clintonovi poraziť dosluhujúceho republikánskeho prezidenta Georgea Busha staršieho. Perot investoval do kampane 63 miliónov dolárov z vlastných zdrojov.

4,1 miliardy dolárov

Perot sa uchádzal o post hlavy štátu aj v roku 1996 po tom, ako založil Reformnú stranu Spojených štátov (RPUSA). Jeho druhá kampaň však bola menej úspešná. Nezúčastnil sa na prezidentských diskusiách a získal iba osem percent odovzdaných hlasov.

Perot mal s manželkou Margot päť detí. Podľa aprílových odhadov časopisu Forbes mal Perot majetok vo výške 4,1 miliardy dolárov.

“Perot riadil svoje firmy veľmi autoritársky. Od svojich zamestnancov požadoval striktný dress code: muži museli chodiť v bielych košeliach a kravatách, s krátkymi vlasmi, zakázané boli fúzy aj brady. Ženy si smeli dať nohavice až vtedy, keď mrzlo. Rovnako tiež povedal, že by nikdy nezamestnal homosexuála či človeka, ktorý bol neverný manželovi alebo manželke.

Ukázal však aj to, že mu na zamestnancoch záleží. V roku 1979 po puči zajali dvoch jeho ľudí v Iráne. Najal si súkromnú jednotku vedenú bývalým dôstojníkom špeciálnych síl, ktorá rozpútala pred väznicou nepokoje, pri ktorých ušli z ciel tisícky väzňov vrátane dvoch Perotových zamestnancov. Tento príbeh, ktorý bol aj sfilmovaný (On Wings of Eagles), mal ukazovať, že je patriot,” uviedol DenníkN.