Zomrel spevák Karel Štědrý. Preslávil ho hit Mám malý stan 

dalito.sk/ Karel Štědrý/foto: youtube, www.filmexport.cz
TASR -

Vo veku 80 rokov zomrel v utorok český spevák Karel Štědrý. Populárny spevák bol spojený s divadlom Semafor a preslávil sa duetom Mám malý stan, ktorý naspieval s Waldemarom Matuškom. Pôsobil aj ako herec a po roku 1989 úspešne podnikal. V posledných rokoch trpel Alzheimerovou chorobou, informoval spravodajský server iDNES.cz.

Rodák z Prahy sa na prianie matky stal inžinierom v odbore železničného staviteľstva, ale tejto profesii sa nikdy nevenoval. Od mladosti amatérsky spieval.

V roku 1958 sa Štědrý stretol s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrom a o rok neskôr spolu s nimi založil legendárne divadlo Semafor. Pôsobil tam ako spievajúci herec, účinkoval napríklad v predstaveniach Člověk z půdy alebo Taková ztráta krve.

Štědrý sa však preslávil ako spevák, a to predovšetkým duetami ako Milenci v texaskách (s Josefem Zímou) či Potkal potkan potkana (s Jiřím Suchým). Pravdepodobne najpopulárnejšia bola pieseň Mám malý stan.

https://www.youtube.com/watch?v=G7ymE5l7wHk

Svoje dve dcéry Štědrý pomenoval Zuzana a Tereza podľa semaforských hitov, ktoré jeho priateľ Matuška spieval.

Štědrého si okrem Semaforu môžu diváci pamätať taktiež z drobných úloh vo filmoch Noc na Karlštejně, kde hral zbrojnoša, alebo Trhák, kde stvárnil inseminátora. V televízii v 80. rokoch moderoval program Diskotéka pre starších a pokročilých, v ktorom fungoval tanečný parket a hrala živá hudba.

Karel Štědrý(vľavo) s Waldemarom Matuškom/archív K. Štedrého

Po roku 1989 sa síce neprestal venovať umeleckej dráhe, popritom sa však pustil aj do podnikania – v Česku zavádzal nápojové automaty, dodáva iDNES.cz.