Kultúra

Zomrel spisovateľ Dušan Mitana: „Stále sa je o čo sa biť.“

Vo veku 72 rokov zomrel nadránom slovenský spisovateľ, scenárista a dramatik Dušan Mitana. TASR to potvrdila manželka zosnulého.

Spisovateľ, scenárista, básnik a publicista Dušan Mitana patril medzi prvých autorov experimentátorskej a postmodernistickej prózy v slovenskej literatúre.

Poviedky, novely a romány popredného slovenského prozaika charakterizuje kontrastné až absurdné spojenie všedného príbehu či zážitku s prvkami napätia, hyperboly, tajomstva a snov.


Jeho debutové dielo Psie dni (1970) je dodnes považované za jednu z najlepších zbierok poviedok v slovenskej literatúre.

Prezident SR Andrej Kiska na svojom FB profile napísal:

„ODIŠLA LEGENDA
Vo veku 72 rokov zomrel Dušan Mitana, kultový spisovateľ pre viaceré generácie. Za jeho životné dielo som mu v januári udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Bolo mi ľúto, že si ho pre zhoršený zdravotný stav nemohol prísť prevziať osobne. Navždy si ho budeme pamätať ako provokatéra a rebela. Na čítačky jeho kníh chodili húfy mladých ľudí, autogramiády trvali aj hodinu. Dogmatici ho označili za „ideologického diverzanta, ktorý rozvracia socializmus“. Nedávno povedal: „Stále sa je o čo sa biť.“ A parafrázoval verše proroka Izaiáša: „Tma kryje zem a temnota národy, ale svetlo už prichádza…” Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť jeho rodine, priateľom a všetkým jeho čitateľom. Bude nám veľmi chýbať.“

Prezident Andrej Kiska a Dušan Mitana – spisovateľ. Vyznamenanie prevezala pani Naďa Mitanová/foto: FB Andrej Kiska

Profil spisovateľa Dušana Mitanu 

Spisovateľ, scenárista, básnik a publicista Dušan Mitana patril medzi prvých autorov experimentátorskej a postmodernistickej prózy v slovenskej literatúre. Poviedky, novely a romány popredného slovenského prozaika charakterizuje kontrastné až absurdné spojenie všedného príbehu či zážitku s prvkami napätia, hyperboly, tajomstva a snov. Jeho debutové dielo Psie dni (1970) je dodnes považované za jednu z najlepších zbierok poviedok v slovenskej literatúre.

Dušan Mitana sa narodil 9. decembra 1946 v obci Moravské Lieskové. Začal študovať žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave, po roku však prestúpil na Vysokú školu múzických umení (VŠMU), kde sa venoval filmovej a televíznej dramaturgii. Po skončení štúdia dva roky pracoval ako redaktor literárneho časopisu Romboid. Od roku 1975 žil ako profesionálny spisovateľ v Bratislave. Písal prózu, poéziu, eseje a venoval sa filmovej a televíznej scenáristike.


Do literárneho života sa zapojil otvoreným listom básnickej skupine Osamelí bežci, publikovaným v časopise Mladá tvorba. Knižným debutom Psie dni (1970) sa Dušan Mitana zaradil do silnej generácie spisovateľov, ktorí v tom desaťročí razantne vstúpili do slovenskej literatúry. Vysokú úroveň si zachovala aj jeho druhá zbierka poviedok Nočné správy (1976) či známa novela Patagónia, ktorá vyšla v štyroch vydaniach. Po poviedkach nasledoval spoločensko-kritický román s detektívnou zápletkou Koniec hry (1984) a po ňom postmoderný román Hľadanie strateného autora (1991), ktorý bol autorovou výpoveďou o jeho nazeraní na svet i na princípy a zmysel vlastnej tvorivej činnosti.

Bibliografiu Dušana Mitanu doplnili napríklad aj poviedková kniha Slovenský poker (1993), fantasticko-faktografický román s vesmírnou zápletkou Návrat Krista (1999) alebo esej Pocity pouličného našinca (1998). Napísal aj dve básnické zbierky Krutohry (1991) a Maranatha (1996). Okrem toho bol autorom scenárov k viacerým televíznym filmom nakrúteným podľa literárnych predlôh iných autorov (Škola lásky, Dynamit, Albert, A pobežím na kraj sveta, Plukovník Chabert).

V roku 2005 vyšiel Mitanovi román Zjavenie, ktorý bol nominovaný do finále literárnej ceny Anasoft litera (2006). Za rovnaké dielo získal spisovateľ Prémiu Literárneho fondu za rok 2005 a Hlavnú cenu Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska za rok 2005.

Prezident SR udelil v januári 2019 Dušanovi Mitanovi štátne vyznamenanie, Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, za mimoriadne zásluhy o rozvoj v oblasti kultúry, prozaickej tvorby a literárnej činnosti.

Otec Jána Kuciaka: „Chcem, aby ocenenie pre nášho syna znamenalo veľa pre Slovensko.“ 


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *