Šport

Zomrel zakladateľ Ligy majstrov

Vo veku 89 rokov zomrel Lennart Johansson, bývalý dlhoročný prezident Európskej futbalovej únie (UEFA). Ako potvrdil Švédsky futbalový zväz, Johansson zomrel v utorok po krátkej chorobe.

„Bol našim najväčším futbalovým lídrom všetkých čias. Žiadny Švéd nemal taký vplyv vo svetovom futbale. Bol mimoriadne rešpektovaný ako prezident UEFA a viceprezident FIFA, jeho vodcovské kvality obdivovali na celom svete,“ napísal v oficiálnom komuniké Karl-Erik Nilsson, terajší prezident Svenska Fotbollförbundet.

Johansson mal jednu z najdôležitejších úloh pri vzniku Ligy majstrov. Prezidentom UEFA sa stal v roku 1990 a riadiaci orgán európskeho futbalu viedol až do roku 2007. Vtedy ho vo voľbách zdolal Francúz Michel Platini. V roku 1998 sa uchádzal aj o post prvého muža FIFA, vo voľbách ale prehral so Seppom Blatterom.


Na prebiehajúcom kongrese FIFA v Paríži vzdali delegáti bývalému kolegovi úctu, keď sa na veľkej obrazovke objavila jeho fotografia. „Som zlomený zo správy, že navždy odišiel Lennart Johansson. Bol priateľom a nevyčerpateľným zdrojom múdrosti a inšpirácie,“ povedal prezident FIFA Gianni Infantino.

„Bol oddaný fanúšik a služobník futbalu, ktorý vášeň preň premenil vo svoj životný štýl. Vždy si ho budeme pamätať ako lídra a vizionára, je architektom Ligy majstrov. Svetový futbal mu bude navždy vďačný za všetko, čo pre túto krásnu hru urobil,“ povedal prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Môže vás zaujať:

Prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianniho Infantina na kongrese v Paríži potvrdili vo funkcii na ďalšie štyri roky. Riadiaci orgán svetového futbalu vedie od roku 2016. Na jeho čele by tak byť až do roku 2023.

Hlasovanie na 69. Kongrese bolo iba formalitou, keďže 49-ročný muž, ktorý má švajčiarske aj talianske občianstvo, nemal protikandidáta. Vo februári 2016 nastúpil na post po dlhoročnom prezidentovi Seppovi Blatterovi zo Švajčiarska.

„Chcem pokračovať ďalšie štyri roky, pretože verím v moju prácu. Verím, že mám čo ponúknuť FIFA aj svetovému futbalu. Mám veľkú podporu od ľudí, ktorí chcú FIFA ako silnú organizáciu,“ povedal ešte pred zvolením.


Záujemcovia o post mali šancu prihlásiť sa do februára, neurobil tak nik. Stačila mu tak nadpolovičná väčšina hlasov všetkých delegátov. Infantino pred troma rokmi uspel vo voľbách v konkurencii jordánskeho princa Aliho Al Husseina, Salmana Bin Ibrahima Al-Khalifu z Bahrajnu, Francúza Jérômea Champagneho a Juhoafričana Tokya Sexwaleho.

Dalito.sk na Lige majstrov. Čo v televízii neuvidíteKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *