Zrušila som kozmetičku, lebo nebola zaočkovaná

Dalito.sk/foto: archív Dalito
LUCIA TOMEČKOVÁ -

Neuveriteľne som sa tešila, ako si užijem hodinu a pol na kozmetike. Zaslúžim si! Povedala som si po dvoch týždňoch po druhej dávke vakcíny proti Covid-19 a po takmer dvoch rokoch sa objednala do kozmetického inštitútu.  Tesne predtým, ako konečne bez karantény objímem svoje deti, ktorým to dovolila miestna vláda. Pôvodne totiž uvažovala, že možno až koncom novembra.

A začala som s prípravami na odchod z EÚ. A v tom som si uvedomila, veď ja vlastne ani neviem, či sa napríklad aj na kozmetike nebude hodinu a pol ku mne v malej miestnosti nakláňať nezaočkovaná kozmetička s nespoľahlivým Ag testom. Pravdepodobnosť, že sa nakazím je síce minimálna, ale aj tak. Ak vám zakážu byť s deťmi, pravdepodobnosť nákazy zaočkovaných aj iba 0,16% vám príde hrôzostrašná. A tak som zavolala do kozmetického inštitútu.

„Dobrý deň, veľmi sa ospravedlňujem. Som k vám objednaná. Som zaočkovaná aj druhou dávkou a po veľmi dlhom čase mi nórska vláda umožnila vidieť moje deti. Nehnevajte sa na mňa, prosím, viem, že je to osobný údaj, ale veľmi mi záleží na tom, aby bola pani kozmetička zaočkovaná, aby som eliminovala možnú nákazu a aby som konečne mohla objať moje deti. Prosím, viete a môžete mi povedal, či je pani kozmetička zaočkovaná? Veľmi sa za otázku ospravedlňujem a prosím o pochopenie.

„Samozrejme, plne chápeme vašu obavu. Pani Alenka, ale zaočkovaná nie je,“ úprimne prezradila recepčná.

 „Veľmi sa ospravedlňujem, ale ja termín musím zrušiť. Veľmi mi záleží na tom, aby som mohla vidieť svoje deti. Chorá tam samozrejme nevycestujem, a kým vyzdraviem, situácia sa aj u nich môže zasa zhoršiť a deti neuvidím ďalší rok,“ pokračovala som úprimne aj ja.

„Naozaj sa nemusíte ospravedlňovať. Naozaj to chápeme. Je to samozrejmé, držím Vám palce, aby všetko dobre dopadlo!“ zaprial mi príjemný hlas v telefóne, z ktorého som necítila žiadny posmech a ani súdenie.

„Ďakujem veľmi pekne za pochopenie. Keď sa vrátim, okamžite volám a teším sa na ďalší nezabudnuteľný zážitok u vás,“ poďakovala som do telefónu. „Budeme sa tešiť!“ pokračovala príjemným hlasom zástupkyňa kozmetického inštitútu. Mala som z telefonátu nesmierne dobrý pocit, presne taký, o akom snívam v uliciach na Slovensku. Lebo na sociálnych sieťach to vyzerá veľmi smutne. Napádanie a zosmiešňovanie mnohými, ktorí len bohorovne vypisujú súdy, pritom o tých zaočkovaných vedia jedno veľké … .

Verím, že to nebol posledný rozhovor dvoch dospelých ľudí o dvoch vnímaniach sveta a vzájomného rešpektu. Lebo aj tak sa dá žiť, navzájom sa rešpektovať a podľa toho aj právom rozhodnúť o svojej budúcnosti bez toho, aby sme sa súdili. A to aj vtedy, ak som presvedčená, že vakcína je jediná možnosť maximálnej ochrany. A kto z nás mal naozaj správny postoj, to rozhodne až budúcnosť. Vedci o nás, alebo už aj bez nás.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)