Správy

Zuzana Čaputová: „Šírenie nenávisti alebo falošnej propagandy sa nesmie nazývať slobodou prejavu.“

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v prejave v rámci všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN v New Yorku v utorok večer miestneho času zdôraznila potrebu rešpektovania pravidiel na medzinárodnej úrovni a vyzvala na boj proti klimatickým zmenám.

„Je dôležité si pripomínať, že ak jedna krajina oberie inú krajinu o územie, treba to nazvať okupáciou a nemýliť si to s mierovými aktivitami,“ vyhlásila.

„Šírenie nenávisti alebo falošnej propagandy sa nesmie nazývať slobodou prejavu a použitie chemických zbraní proti nevinným občanom sa nesmie ospravedlňovať bojom proti terorizmu,“ upozornila Čaputová a dodala, že toto sú jedny z dôvodov pre budovanie silnej OSN.


Kritizovala však, že „máme vážne ťažkosti dohodnúť sa na nových pravidlách“. Týka sa to predovšetkým klimatických zmien, nových technológií, kybernetickej oblasti a umelej inteligencie. Kritike podrobila aj populizmus a uprednostňovanie národných záujmov pred „celosvetovým dobrom“.

„A pritom najlepší spôsob ako byť vlastencom nespočíva v národnom sebectve, ale v spolupráci. Ako kľúčový problém tu vidím klimatické zmeny,“ povedala Čaputová s dôvetkom,

„Vedecké dôkazy sú jasné: klimatická zmena je faktom a čas sa nám kráti. Ak však budeme konať hneď, môžeme znížiť emisie uhlíka v priebehu 12 rokov a udržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia,“ uviedla prezidentka.

„Ak môžeme byť úspešní na miestnej úrovni vďaka aktivistom a mimovládnym organizáciám, ak máme úspešné zelené firmy, prečo by sme to nemohli urobiť na celosvetovej úrovni?“ pýtala sa v prejave Čaputová.

Zopakovala svoje vyjadrenia z pondelkového klimatického summitu, kde účastníkov informovala o pláne Slovenska zatvoriť uhoľné bane na Hornej Nitre. Slovensko sa okrem toho zaviazalo k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality do roku 2050.

Prezidentka poukázala na dôležitosť dodržiavania záväzkov vyplývajúcich z parížskej klimatickej dohody a vyzvala na „ďalekosiahle zmeny“ v spôsobe podnikania, výrobe energie, ale aj v životnom štýle.


Podľa nej si súkromné firmy začínajú uvedomovať, že investície do zelenej ekonomiky môžu byť „ziskové a ekonomicky racionálne“, keďže takéto opatrenia vytvárajú nové podnikateľské príležitosti a pracovné miesta.

Prvýkrát som vystúpila s prejavom na Valnom zhromaždení OSN. Pre našu budúcnosť je dôležité, aby sme aj na medzinárodnej úrovni rešpektovali pravidlá. Len tak obnovíme nalomenú dôveru.

Je dôležité si pripomínať, že ak jedna krajina oberie inú krajinu o územie, treba to nazvať okupáciou a nemýliť si to s mierovými aktivitami. Šírenie nenávisti alebo falošnej propagandy sa nesmie nazývať slobodou prejavu a použitie chemických zbraní proti nevinným občanom sa nesmie ospravedlňovať bojom proti terorizmu.

Nepomôže nám populizmus. Najlepší spôsob ako byť vlastencom nespočíva v národnom sebectve, ale v spolupráci s ostatnými.

Týka sa to aj to klimatických zmien. Čakajú nás ďalekosiahle zmeny v spôsobe podnikania, výrobe energie, ale aj v životnom štýle. Bude to výzva, ale môže to byť aj príležitosť zjednotiť sa,“ napísala na svojom facebookovom profile prezidentka Čaputová.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová okrem utorkového prejavu vo všeobecnej rozprave Valného zhromaždenia OSN absolvovala v New Yorku aj neformálne bilaterálne stretnutia s estónskou prezidentkou Kersti Kaljulaidovou a fínskym prezidentom Saulim Niinistöom.

Témou rozhovorov bola podľa Čaputovej situácia v EÚ, hrozby, ktorým Únia čelí, a situácia na Ukrajine. Poznamenala, že ona i estónska prezidentka tento mesiac navštívili Ukrajinu.


„Fínsky prezident sa zaujímal osobitne aj o situáciu na Slovensku v súvislosti s blížiacimi sa voľbami,“ informovala slovenská hlava štátu. Oboch prezidentov pozvala na návštevu Slovenska.

Čaputová sa počas prvého dňa všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN stretla aj so Slovákmi pracujúcimi v OSN. „Sú to naozaj talentovaní a šikovní ľudia, ktorí výborne reprezentujú našu krajinu,“ povedala pre TASR.

V utorok večer miestneho času má na programe ešte stretnutie s krajanmi žijúcimi v New Yorku a okolí a v stredu pokračuje v bilaterálnych rozhovoroch. Stretne sa aj s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom.

Prezidentka SR Čaputová: „Slušne, s najlepším a najúprimnejším záujmom o našu krajinu.“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *