Správy

Zuzana Petková: „Nedovoľme neslušným ľuďom voziť sa po tých slušných!“

Na poslednom zhromaždení iniciatívy Za slušné Slovensko, ktoré požaduje odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, jasné systémové zmeny v policajnej inšpekcii a odpolitizovanie vedenia polície, vystúpila aj dlhoročná investigatívna novinárka týždenníka Trend a spolupracovníčka zavraždeného Jána Kuciaka z Aktuality.sk Zuzana Petková. V Bratislave upozornila na to, ako jej a zistenia jej kolegov končia v koši. Zuzana Petková spolupracovala aj na aktuálnej Správe o stave polície.

Dalito.sk vám prináša celý jej príhovor zo zhromaždenia Za slušné Slovensko 5. 4. 2018

„Dobrý deň. Som rada, že ste prišli, a že ste prišli v takom veľkom počte.


Pred dvoma rokmi som napísala článok o kauze podvodov na DPH, v ktorej mali byť namočené politické špičky. Hlavný obvinený, ktorý sa rozhodol svedčiť, spomínal Roba a Strapatého.

Polícia mi do dnešného dňa neodpovedala na otázku, ako naložila s podozreniami, ktoré sa týkali bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Okrem obvineného o ňom v podobnom duchu vypovedala aj ďalšia svedkyňa ,v celkom inom konaní. Namiesto toho si mňa a kolegyňu predvolala NAKA.

Elitná zložka polície, ktorá bola zriadená na boj s mafiou a najhoršou kriminalitou, vyšetrovala, či sme sa nedopustili trestného činu ohovárania ministra.


Takto to dopadlo takmer so všetkými politickými kauzami, ktorým sa ako investigatívni novinári za posledných desať až dvadsať rokov venovali. Skončili v šuplíku, prípadne polícia vyšetrovala tých, ktorí pravdu chceli vyniesť na svetlo.

Či už išlo o hlas podobný Ficovi, emisie, ale aj mnohé ďalšie. Výnimkou je akurát nástenkový tender. Odniesli si ho Slotove biele kone, keď už nebol v parlamente.

Nielen beztrestnosť mocných, ale aj bežná skúsenosť občanov s našou políciou spôsobila, že patríme medzi krajiny s najvyššou mierou nedôvery v políciu.


Ľudia vedia, že keď sa so žiadosťou o ochranu obrátia na štát, štátne orgány často chránia páchateľov. Tak tomu bolo aj v prípade farmárov na východe Slovenska, ktorí sa snažili postaviť agrárnej mafii.

Posledné týždne som spolu s Nadáciou Zastavme korupciu strávila hodiny rozhovormi s policajtmi. Chceli sme zistiť, aké pomery panujú v policajnom zbore.

Dobrá správa je, že je v ňom stále väčšina policajtov, ktorí išli do polície s ideálmi. A sú frustrovaní, že nemôžu robiť nezávisle svoju robotu. Keď ich nadriadení tlačia k tomu, aby prípad nevyšetrovali, posunú ho nám novinárom. Podobne je to aj na prokuratúre. Netreba na ňu zabúdať.


Keď ma včera oslovili organizátori, či nevystúpim na proteste, váhala som. Nerada vystupujem pred davom. Ale práve v tej chvíli vyšla správa o tom, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik chce potrestať prokurátora Vasiľa Špirka!

A to len pre to, že novinárom porozprával o prípade, v ktorom svedok vypovedal o korupcii na ministerstve vnútra.

Spomenula som si na svoju skúsenosť s NAKA pred dvomi rokmi. Správanie Dušana Kováčika ma nahnevalo. A nakoplo!

Nedovoľme neslušným ľuďom voziť sa po tých slušných! Ja chcem žiť v slušnej krajine! Spolu na to máme!“

Môže vás zaujať:

Európania sú na korupciu veľmi citliví


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *