Správy

Zuzana Porubjaková: „Budeme kričať a volať o spravodlivosť tak dlho, ako sa bude vyžadovať.“

Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej pred rokom otriasla Slovenskom. Prvé výročie tragédie si ľudia pripomínajú dodnes. Prinášame vám aj prejav herečky Zuzany Porubjakovej na poslednom zhromaždení Za slušné Slovensko na Námestí SNP v Bratislave.

„Dobrý večer!

Môj tato, ktorý už nežije, tu stál pred tridsiatimi rokmi v roku 1989. Bojoval za pravdu, za lepšiu spoločnosť a aj vďaka nemu a tisíckam ďalších, som ja mohla žiť slobodne. Pretože aj vďaka tomu, že tu ľudia na námestí stáli, sa veci zmenili a ja im za to ďakujem.


Ale už rok sa mi zastavuje rozum nad tým, ako je toto všetko možné. Ako je možné, že zavraždili dvoch krásnych, mladých ľudí, ktorí hľadali pravdu, ktorí vo svojej čistote nemysleli len na seba, ale na celú spoločnosť a túžili zmeniť svet k lepšiemu?

Ako je možné, že je niekto schopný zabiť dvoch nevinných ľudí a nie je za to potrestaný? Ale to sa pýtame všetci. A budeme sa pýtať, kým nám niekto nedá odpoveď. A práve to je to, k čomu sa chcem dostať.

Modlitba za Jána a Martinu: „Treba nám prosiť, Bože, aj za nás, ktorí si svojich politikov vyberáme.“

Chcem vám poďakovať za vytrvalosť, za súdržnosť, za to, že stojíte tu na námestí a nezostali ste sedieť doma komentujúc celé toto zhromaždenie, že veď aj tak sa nič nezmení, tak na čo.

Na čo?

Na to, aby nám nevraždili deti, na to, aby sme sa nebáli vravieť pravdu. Na to, aby naše deti žili v slušnej spoločnosti, a aby sme mohli tú chvíľu, čo tu sme, žiť šťastne bez strachu a zla.


Tato, stojím tu za teba, lebo viem, že ty by si tu stál.

Janko a Martina, za vás tu dnes stoja všetci títo ľudia. A nielen tu, stoja na celom Slovensku a dokonca aj na svete. Ja si myslím, že zmeníte svet, pretože ste boli veľkí ľudia.

A pomaličky sa to aj deje. Pozeráte sa na to zhora a my budeme kričať a volať o spravodlivosť tak dlho, ako sa bude vyžadovať. A tak silno, aby ste nás hore v nebi počuli!“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *