Adela Vinczeová odporúča knihu japonského mnícha

Máte pocit, že nežijete tak, ako by ste chceli? Že sa naháňate, trápite, stresujete? Vyskúšajte týchto 100 praktických rád a tipov japonského mnícha, ktorý stelesňuje múdrosť zenu. Spísal ich do knihy Umenie obyčajného života a kniha sa stala svetovým bestsellerom. Pritom vyšla len v apríli tohto roka a teraz aj v slovenskom preklade.

„Každý len hľadá niečo výnimočné a stále zaujímavejšie, len cesta k tomu je nenaplniteľná. Stále nám bude všetko málo zaujímavé a málo neobyčajné. Pritom v obyčajnosti tkvie najviac pohody, pokoja a úprimného šťastia,“ tvrdí moderátorka Adela Vinczeová, ktorá sa knihu veľmi obľúbila.

Pozrite si celé jej VIDEO:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=DR-jTzPEESI]

Umenie obyčajného života čerpá z múdrosti stáročí, aby vás v jasných, praktických a ľahko osvojiteľných lekciách naučil žiť podľa princípov zenu. Známy buddhistický mních Šunmjó Masuno je naozaj praktický, žiadne zložité teórie, ale na každej strane jeden tip, nad ktorým môžete uvažovať, vyskúšať ho, inšpirovať sa ním.

„Usilujte sa nedať sa riadiť hodnotami iných, netrápiť sa zbytočnými obavami, ale žiť nekonečne obyčajným životom, zbaveným nadbytočných vecí. To je ´zenový štýl´.“

V knihe Umenie obyčajného života zistíte, ako môže…

  • úhľadné uloženie topánok po vyzutí vniesť poriadok do vašej mysle,
  • spojenie dlaní v geste gaššó zmierniť podráždenosť a konflikt,
  • odloženie vidličky po každom hlte pomôcť byť vďačnejší za to, čo máte,
  • pochopenie konceptu iči-go iči-e prispieť k väčšej zmysluplnosti vašich každodenných vzájomných vzťahov,
  • zasadenie kvetiny a sledovanie jej rastu naučiť prijať zmenu,
  • pozorovanie západu slnka urobiť každý deň slávnostnejším.

„Každý deň vám stačí desať minút,“ tvrdí autor knihy. „Pokúste sa urobiť si čas na prázdnotu, na to, aby ste nemysleli na nič. Len sa snažte vyprázdniť si myseľ a nebyť zaujatý vecami, ktoré vás obklopujú. V mysli sa vám budú vynárať rozličné myšlienky, no snažte sa ich zahnať, postupne, jednu za druhou. Keď to urobíte, začnete si uvedomovať prítomnú chvíľu, drobné zmeny v prírode, ktoré vás držia pri živote. Keď vás nebudú rozptyľovať iné veci, môže sa odhaliť vaše čisté, úprimné ja. Urobte si čas na to, aby ste na nič nemysleli. To je prvý krok k vytvoreniu obyčajného života.“