Recept od nutričného terapeuta: Božské bravčové na hubách

Dalito.sk/Bravčové mäso na hubách/foto: V. Štafl

Podľa receptov pána Štafla nám varia a zdravú stravu na mieru pripravujú už roky. Je to investícia, nad ktorou sa nepozastavujeme či je to veľa alebo málo. Je to investícia do zdravia, je to fakt a tu debata končí. Jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré sme za posledné roky urobili.

Jedlo, ktoré pripravujú na základe jeho originálnych receptov nutričného terapeuta je totiž, okrem toho, že zdravé, aj také chutné, že niekedy raňajky na druhý deň zjeme už večer pred televízorom. Nie preto, že by sme boli hladní, ale preto, že je to jednoducho mimoriadne chutné. A keď to ešte vymyslel aj univerzitne vzdelaný odborník, tak je to dobrá výhovorka na to, prečo sa nemusíme báť prejedať aj neskoro v noci.

Potom, čo nás ohúril jeho recept na kôprovú omáčku, ktorá v horúcom letnom dni pôsobila ako dezert a nie klasický domáci prívarok zabodoval opäť. Bravčovým na hubách a póre. To vám bolo nebíčko v papuľke! Fakt! A to napriek tomu, že sám huby nemusí rovnako ako kôpor. Asi doživotne bude pre mňa záhadou, ako môže pripravovať také dokonalé a ešte aj zdravé recepty, ak niektoré ich ingrediencie doslova neznáša. „Chutný“ je aj jeho obvyklý humor, po kôpre tentoraz na tému húb:

„Byl jsem  opět vyzván k tomu, abych při vaření čelil jednomu z mých odvěkých nepřátel z tria kopr / játra / houby. Ano, tentokráte přišla na řadu poslední ze zmiňovaných surovin – a to sice na žádost přebornice ve vaření segedínu, tedy mé milé bábrlinky 😊 babi). Se slovy “Mám tu spoustu sušených hub, nechceš?” a jejím obvyklém překvapení z toho, že je nejím (vždyť jsem jí to říkal pouze 254665366x, tak čemu se divím…) – jsem si je přeci jen vzal s tím, že jí a dědovi udělám něco na způsob houbové omáčky. Samozřejmostí je freestyle přístup, protože to fakt nehodlám jakkoliv ochutnávat a dochucovat – to už je případně na ní, protože, jen tak mimochodem, u nás doma nejí houby nikdo. A už nikdy nehodlám opakovat onu chybu, kdy jsem se nechal ukecat k ochutnání koprovky – ani na špičku jazyku!!“

Tak či onak, jeho recepty sú dokonalé! Chuťovo aj zdravotne. Vďaka nemu sú z laboratórnych výsledkov nadšení aj naši lekári.

Suroviny na 5 porcií

100 g sušených húb, 3 ČL oleja, 2 menšie cibule, 150 g póru, 4 ČL 4 ČL oleja, 600 g bravčové karé, soľ, korenie, 2-3 strúčiky cesnaku, 500  ml vývar + 200ml vývar na záverečné pridanie, 100 ml smotana 12%

Postup
  1. Sušené huby si minimálne na pol hodinky namočíme do vody.
  2. Mäso nakrájame na kúsky a sprudka urestujeme na 4 ČL oleja – až sa zatiahne.
  3. Osolíme, okoreníme a necháme ešte opiecť. Odložíme stranou.
  4. Na výpeku si na zvyšnom oleji opečieme do sklovita najemno nakrájaná cibuľu a pór.
  5. Pridáme prelisovaný cesnak a mäso vrátime späť. Prehrejeme, podlejeme vývarom a zakryté podusíme na stiahnutom plameni 45-60 minút.
  6. Potom dáme mäso stranou, obsah hrnca rozmixujeme, mäso vrátime a pridáme huby, podlejeme zvyšným vývarom a dusíme ďalších aspoň 30 minút.
  7. Odložíme z platne, dochutíme a zjemníme trochou smotany.
  8. Podávame s ryžou.

Rada

Omáčku môžeme ozvláštniť ešte aj pridaním tymianu alebo rasce.

(Ak vás tento recept zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)