Recept od nutričného terapeuta: Najlepšia aj najzdravšia kôprová omáčka akú som jedla

Dalito.sk/Zdravá aj vynikajúca domáca kôprová omáčka/foto: Václav Štafl

Varím, len keď sme s deťmi. Nie preto, že som lenivá, ale preto, že sa chceme stravovať zdravo. Naozaj zdravo, ale na to potrebujete naozaj veľa študovať. Najlepšie na medicíne, ale to už v tomto živote nestihneme. Takže sme vyhľadali lekára a ten nás zasa odporučil kolegovi, ktorý na rozdiel od mnohých výživových poradcov, ktorí nemajú odborné vzdelanie, on vyštudoval 1. Lekársku fakultu Karlovej Univerzity, odbor nutričná terapia. 

Podľa receptov pána Štafla nám varia a zdravú stravu na mieru pripravujú už roky. Je to investícia, nad ktorou sa nepozastavujeme či je to veľa alebo málo. Je to investícia do zdravia, je to fakt a tu debata končí. Jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré sme za posledné roky urobili. Doma zo žartu hovorievame: „S pánom Štaflom na večné časy a nikdy inak!“

Jedlo, ktoré pripravujú na základe jeho originálnych receptov nutričného terapeuta je totiž, okrem toho, že zdravé, aj také chutné, že niekedy raňajky na druhý deň zjeme už večer pred televízorom. Nie preto, že by sme boli hladní, ale preto, že je to jednoducho mimoriadne chutné. A keď to ešte vymyslel aj univerzitne vzdelaný odborník, tak je to dobrá výhovorka na to, prečo sa nemusíme báť prejedať aj neskoro v noci.

Naposledy nás ohúril jeho recept na kôprovú omáčku, ktorá v horúcom letnom dni pôsobila ako dezert a nie klasický domáci prívarok. Naozaj to bolo dokonalé nebo v papuľke. Recept som vychválila do nebies, že lepšiu kôprovku som v živote nejedla a to som si myslela, že varím najlepšiu na svete. „To som vymyslel len tak narýchlo a to tam nie je ani múka,“ poďakoval za pochvalu nesmierne seriózny mladý muž, ktorý svoju prácu miluje a robí s absolútnym nasadením na najvyššej odbornej úrovni. Netradične pridal aj príbeh, ako recept vznikol.

Koprovka – jedni ju milujú, druhí nenávidia. Ja patrím do druhej skupiny. Kôpor nezvládam ochutnať ani s najväčším sebazaprením. Bol som však postavený pred výzvu, ktorá sa neodmieta. Moja milovaná mi nadhodila, že by si dala koprovku . A nenápadne dodala vetu, ktorá každého chlapa burcuje k životnému výkonu a vďaka ktorej i s 50 kg živej váhy ohýbame železné traverzy, že „to asi ale NEDÁŠ, keď neješ kôpor“. A tak som ju pripravil tak trochu po svojom. Nutrične. Niekoľkokrát ma pritom navštívila a pri pohľade na suroviny v kuchyni som si nemohol nevšimnúť hrôzu v jej očiach a zmierenie sa s tým, že toto fakt nedopadne dobre. Okrem toho, že som ju pripravoval po prvý raz v živote a počas celej prípravy som nemal odvahu ju ani ochutnať! Keď som ju dovaril, zavolala som ju, že ja ju nedokážem ani ochutnať. A stal sa zázrak s vetou “To si ze mě děláš pr*el, ta je skvělá to není možný!”, čo bola vzhľadom k príprave jej koprovky asi tá najromantickejšia veta, ktorú som si mohol vypočuť. Ochutnal som ju len na špičke prstu a musím uznať, že bola asi fakt dobrá,“ zasmial sa nutričný terapeut Václav Štafl nad kôprom, ktorý z duše neznáša.

Vynikajúca aj zdravá kôprová omáčka podľa nutričného terapeuta

Suroviny na štyri naozaj veľké alebo  päť menších porcií omáčky

3 ČL repkového oleja, 1 veľká cibuľa, 220 g cukety,  500 ml vývaru (najlepšie hovädzieho), 200 g cottage syra (ideálne krémového-kyslé druhy sa nehodia), 150 ml mlieka, 1 ČL kukuričného alebo zemiakového škrobu rozmiešaného v malom množstve vody, 3 ČL octu, 20 g trstinového cukru, hrsť čerstvého kôpru, soľ a mleté čierne korenie, cca 100 g zelenej fazuľky na jednu porciu, varené zemiaky, 1-2 vajce na porciu

Postup

Pripravíme si stredne veľký hrniec, v ktorom si rozpálime olej, na ktorom si prudko opečieme pokojne aj nahrubo nakrájanú cibuľu a na kostičky nakrájanú a olúpanú cuketu. Najlepšie len pevnú časť bez semienok. Prudko opečieme, osolíme, okoreníme a zalejeme vývarom. Necháme prevrieť zhruba 20 minút. Potom pridáme cottage syr, mlieko a poriadne všetko rozšľaháme tyčovým mixérom do krémova. Chvíľu prevaríme, aby sa syr rozpustil, pridáme trochu škrobu a už len minútku prehrejeme za pravidelného miešania.

Odstavíme z platne a začneme dochucovať. Zľahka osolíme a okoreníme, pridáme ocot, sladidlo, uvarené fazuľky a čerstvý nasekaný kôpor. Premiešame.

Podávame so zemiakmi a vajcom, ktoré si každý môže pripraviť podľa vlastnej chuti. Dobrú chuť!

Rada

Keď si teda človek hľadá výživového poradcu, má podľa Václava Štafla dbať na to, aby mal vysokú školu v danom odbore?

„Netvrdím, že všetci výživoví poradcovia musia mať vysokú školu. Ale predsa len keď sa človek zaoberal touto problematikou v rámci školskej výučby aspoň dva-tri roky, mala by to byť istá záruka kvality. Na druhej strane nemám problém ani s tým, keď človek zvolí dobrý kurz výživového poradenstva a dokáže sa stále dovzdelávať. Teda keď jeho podnikanie nie je založené na predaji výrobkov, zvlášť keď ide o náhražky zdravej stravy, tekuté koktaily a podobné diéty. Nikdy by som si nevybral výživového poradcu, ktorí propaguje takéto veci. Síce vám môže na začiatku pomôcť, pretože schudnete, ale jeho prvoradým cieľom je predať produkt, čo so zdravým životným štýlom asi veľmi spájať nemožno,“ radí odborník na zdravú výživu a autor najlepšej kôprovej omáčky akú som doteraz jedla.

(Ak vás tento recept zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)