Miznú vám vajcia či sliepky? Vieme ako zistíte prečo

Dalito.sk/ilustračné foto: Shutterstock.com - Martin Helgemeir
PR -

Miznúce sliepky či vajcia dokážu riade rozosmútiť každého farmára. Možností, ktoré zviera by mohlo vašu hydinu zabíjať či unášať, je veľa. V hre sú nielen líšky či kuny, ale aj lietajúce dravce, a dokonca domáci miláčikovia.

Ak si nie ste istí, kto vám chodí do kurníka, jedným zo  spôsobov, ako prísť na to, ktoré zviera vás pravidelne navštevuje, je využitie fotopasce. Fotopasca vám vinníka vo dne i v noci nafotí, teda pokiaľ záškodník nebýva priamo v kurníku.

Ak by ste na nič neprišli a máte chuť na lov, môžete si na škodcu počkať a použiť na jeho identifikovanie nočné videnie. Bude vás to však stáť trocha času, ale aspoň budete vedieť, ktoré zviera živíte.

Okrem sliepok a vajec môžu miznúť aj kačice či dokonca husi. Koho teda môžete upodozrievať z krádeží?

Pes či mačka

Možno vám to ani nepríde na um, ale aj obľúbení domáci maznáčikovia dokážu skántriť zviera ako je sliepka alebo kura. Takže skôr, ako vám nočné videnie pomôže zahájiť úspešný lov na divokú zver, uistite sa, že susedov pes alebo prerastený kocúr nedostal chuť na domácu hydinu. Ak mávate v noci pustené vlastné psy, tiež si ich najskôr preklepnite.

Potkan

Ak máte zrazu menej vajec v kurníku alebo prichádzate o kuriatka, jedným z možných škodcov môže byť aj potkan. Veľmi účinnou zbraňou proti potkanom sú pasce na potkany, pri ktorých však musíte dať pozor, aby sa do nich nechytili kurčatá alebo sliepky. Potkany môžu žiť priamo v kurníku, a preto vám vonku umiestnená fotopasca vždy nepomôže. Skúste preto nastražiť pascu na iné bezpečné miesto.

Kuna

Kuna je veľmi špecifická pri zabíjaní hydiny, pretože svoje obete usmrtí odhryznutím hlavy. Navyše ide o veľmi múdreho protivníka, pretože do pasce vlezie iba málokedy, a to iba ak ju tam čaká naozaj chutná hostina a nikde na klietke nie je cítiť ľudský pach. Jedinou účinnou obranou sú mechanické prekážky v podobe pletiva alebo iného zabezpečenia priestoru.

Líška

Niekedy je ťažké zistiť, aký predátor likviduje vašu hydinu. Pokiaľ ide o líšku, môžete na jej identifikovanie použiť opäť fotopascu, prípadne si na ňu počíhať s nočným videním, pretože loví hlavne v noci. Veľmi účinnou zbraňou proti líške sú pustené domáce psy, ktoré záškodníka riadne prebehnú. Pasce na líšky sú ďalším obľúbeným spôsobom, ako líšky dolapiť. No a v neposlednej rade, je možné zavolať poľovníka, ktorý líšku vystopuje a odstráni.

Lasica

Lasica je vcelku nebezpečné zviera, ktoré uškrtí všetko živé v kurníku a so sebou vezme iba jednu obeť. Do kurníka sa bude vracať, až kým nezlikviduje a neskonzumuje všetko, čo v ňom je. Lasica má tenké telo, ktoré jej umožňuje sa prepchať aj do malých otvorov, a preto často útočí veľmi nebadane. Pokiaľ ju chcete zničiť, je potrebné jej dômyselne podstrčiť návnadu v podobe živej sliepky a ona sa vráti.

Jastrab, orol, sokol

Ak sú sliepky a kurčatá voľne pustené na dvore, je možné, že na ne z času na čas zaútočí aj dravý vták ako je  jastrab, orol alebo sokol.  Výhodnou ochranou proti lietajúcim dravcom sú preto siete, ktoré sú natiahnuté a upevnené okolo celého výbehu.

Prevencia je dôležitá

Najlepšou ochranou pre nechceným úbytkom hydiny či vajec je prevencia pred predátormi. Veľmi osvedčeným tipom je zber vajíčok 2x za deň. Ak chcete dravcom zabrániť náletom na voľne pustenú hydinu, zastrešte jej výbeh alebo nechávajte zvyšky jedla neďaleko výbehu. Dravce sa nažerú a pôjdu si znova po svojom.

Na hydinu vo všeobecnosti číha množstvo nástrah vo forme dravcov, a to nielen na zemi, ale aj vo vzduchu. Pri týchto prípadoch je vhodné sa vybaviť zariadeniami, ktoré vám uľahčia identifikovanie škodcu a jeho dolapenie. Pre lepšie ceny zariadení vám odporúčame sledovať rôzne akcie, kde môžete použiť zľavové kódy a nakúpiť si všetko lacnejšie.